Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Porady

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem!

Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne wyjazdy, nasze sportowe osiągnięcia czy po prostu utrwalać chwile z bliskimi – telefon pod ręką w zupełności wystarczy. Są jednak sytuacje, kiedy wciąż wydaje się, że tradycyjny aparat będzie jednak lepszy. Na przykład podczas zdjęć nocnych. Jak jest naprawdę? Czy da się zrobić porządne zdjęcia gwiazdom telefonem? Jak to zrobić?

Zdjęcia gwiazd telefonem to wyzwanie

Zdjęcia gwiazd telefonem to zupełnie inny poziom niż zwykłe zdjęcia na imprezie. Przekonał się o tym każdy, kto próbował zwrócić aparat w stronę ciemnego nieba. Nawet jeśli w twoim telefonie jest tryb nocny – przy użyciu automatycznych ustawień, gwiazdy najczęściej po prostu nie są widoczne, albo zdjęcia wychodzą rozmyte i zaszumione. Od czego więc zacząć, aby uzyskać zadowalające rezultaty? 

Rozpoznawaj gwiazdy w telefonie

Podstawowym krokiem w fotografowaniu gwiazd telefonem jest znajomość nieba nocnego. Aby zrobić udane zdjęcia, warto zainstalować specjalne aplikacje dostępne na smartfony, które pomagają zidentyfikować gwiazdy. Jest ich dziś naprawdę dużo, do najbardziej popularnych należą Sky Map lub Star Walk. Dzięki nim możesz szybko zlokalizować interesujące obiekty na niebie, co ułatwi Ci planowanie zdjęć. Przyda się także aplikacja Light Pollution Map, dzięki której wybierzesz najlepsze miejsce do obserwacji nieba – takie, w którym jest wystarczająco ciemno, aby swobodnie obserwować całe niebo. 

Jak fotografować nocne niebo telefonem?

Kiedy już znajdziesz odpowiednie miejsce oraz interesujący obiekt – nie wystarczy samo cyknięcie fotki, jak przy normalnych fotografiach. Niestety, aby uzyskać zadowalający efekt, do fotografowania nocnego nieba trzeba się trochę przygotować.

Aby móc wykonać poprawne zdjęcie nocne, niezbędna jest podstawowa wiedza na temat tego jak działa fotografia. Jakość zdjęcia zależy przede wszystkim od tego, jak dużo światła dostanie się na matryce aparatu. Można ją modyfikować za pomocą kilku parametrów:

  • Czas naświetlania 

To informacja o tym, jak długo otwarta jest nogawka aparatu. Standardowo stosuje się długości ok 1/100 sekundy i wyższe – jednak dla fotografii nocnej, to zdecydowanie za mało. Tutaj czasy wynoszą od kilku do kilkunastu sekund! 

  • Wielkość przysłony

Przysłona to wielkość otworu, przez którą wpada światło na matrycę. W standardowym aparacie możemy ją regulować ręcznie – w telefonie ta funkcja jest z reguły ustawiana automatycznie.

  • Wysokość ISO.

ISO to wartość opisująca czułość matrycy. Im gorsze warunki oświetleniowe tym wyższą czułość nastawiamy. Należy jednak uważać, ponieważ wraz ze wzrostem czułości zwiększa się tez liczba szumów na obrazie. Większość aparatów dobrze radzi sobie do wysokości ok. 1600 ISO.

W większości telefonów parametry te są dopierane automatycznie przez defaultową aplikację. Zdjęcia nocne wymagają długiego naświetlania, a to może wymagać włączenia w telefonie ręcznego ustawienia parametrów.

Tryb manualny w telefonie 

Jeśli chcesz fotografować gwiazdy telefonem prawdopodobnie będziesz musiał zainstalować specjalną aplikację, która umożliwiają kontrolowanie czasu naświetlania i innych parametrów potrzebnych do wykonania takiego zdjęcia. Przykładowe aplikacje to „LongExpo” czy „Slow Shutter Cam”.

Czas trwania naświetlania zależy od efektu, który chcesz osiągnąć, ale zazwyczaj wartość od kilku sekund do kilku minut daje najlepsze rezultaty. Każda sytuacja może wymagać nieco innych ustawień, dlatego warto eksperymentować z parametrami. Przy długich czasach możesz nawet zarejestrować ruch gwiazd – wtedy gwiazdy zamiast punkcikami, będą kolistymi kreskami na niebie. Zaleca się również wyłączenie funkcji automatycznego wyostrzania, ponieważ może ona nieprawidłowo dostroić się do obiektów na niebie.

Stabilizuj telefon

Długie czasy naświetlania wymagają stabilności, dlatego ważne jest, aby telefon był jak najstabilniej umieszczony. Możesz użyć statywu, lub specjalnego uchwytu. W przypadku zwykłych zdjęć nocnych może sprawdzić się po prostu oparcie go na stabilnej powierzchni, jadnak przy zdjęciach gwiazd jest to raczej niemożliwe – któż bowiem utrzyma nieruchomo aparat przez kilka sekund? Unikaj trzymania telefonu w dłoni, ponieważ nawet najmniejsze drgnięcie może spowodować zamazanie zdjęcia.

Przetwarzanie zdjęć gwiazd

Po zrobieniu zdjęć z długą ekspozycją, warto również pomyśleć o ich obróbce. Możesz skorzystać z różnych aplikacji do edycji zdjęć, aby poprawić kontrast, nasycenie kolorów lub usunąć szumy. Pamiętaj jednak, że mniej może być więcej – czasami subtelne poprawki są wystarczające, aby podkreślić piękno Twoich zdjęć. Jeśli Twój telefon ma taką opcję – warto zapisywać zdjęcia jako pliki RAW – dają one dużo większe możliwości postprodukcji.

Fotografowanie gwiazd telefonem może być fascynującym doświadczeniem, które pozwala uwiecznić piękno nieba nocnego. Dzięki odpowiednim przygotowaniom i ustawieniom aparatu, nawet amatorzy mogą uzyskać imponujące rezultaty. Pamiętaj o cierpliwości i eksperymentowaniu z różnymi ustawieniami, aby znaleźć najlepszą kombinację dla Twoich zdjęć gwiazd. Nie wahaj się więc wyjść poza granice tradycyjnej fotografii i odkryć nowe perspektywy!

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.