Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Akcesoria dla fotografów mobilnych

Porady

Akcesoria dla fotografów mobilnych

Akcesoria dla fotografów mobilnych to prosty sposób jak stuningować swój telefon i stosunkowo tanim kosztem zamienić go w profesjonalny aparat fotograficzny.

Kolejne generacje smartofnów coraz bardziej przesuwają granicę pomiędzy sprzętem fotograficznym, a mobilnym. Widać to szczególnie we flagowych modelach, które zaczęły wykorzystywać już jednocalowe matryce. Wcześniej były one zarezerwowane wyłącznie dla topowych aparatów kompaktowych.

Coraz częściej też w smartfonach można spotkać rozwiązania rodem zaczerpnięte ze świata fotografii jak hybrydowe systemy autofocusa, stabilizację optyczną i matrycową, czy regulowaną przysłonę. Nic dziwnego więc, że chętniej korzystamy ze smartfonów zamiast aparatów. Jednak żeby w pełni wykorzystać potencjał fotograficzny smartfona, warto zainwestować w kilka przydatnych akcesoriów.

Akcesoria dla fotografów mobilnych, które zmienią ich kąty widzenia! – obiektywy do smartfona

Przywykliśmy już do tego, że smartfony oferują przeważnie po kilka obiektywów. Zazwyczaj na „wyspie” znajduje się obiektyw standardowy i ultraszeroki, a czasem i teleobiektyw lub obiektyw makro. Jednak czasem to nie wystarcza do kreatywnych kadrów. Jeśli chciałbyś spróbować z nową perspektywą, lub kiedy Twój telefon akurat nie jest wyposażony w interesujący nas obiektyw – wtedy warto pomyśleć o zakupie dodatkowego obiektywu!

Tak, do smartfonów też istnieją obiektywy!

Różnią się jednak nieco od tych znanych z aparatów fotograficznych. Obiektyw do smartfona to swego rodzaju przystawka, którą nakłada się na obiektyw telefonu. Dzięki takiej dodatkowej optyce można zmienić nie tylko kąty widzenia, ale i kompletnie przeznaczenie naszej kamery.

Dla przykładu – przy pomocy obiektywu do smartfona możesz zmienić główny aparat w tzw. rybie oko, czyli obiektyw o super-szerokim kącie widzenia, który dodatkowo tworzy bardziej specyficzny efekt beczki. Jeśli jesteś fanem makro, a Twój telefon nie ma akurat aparatu marko, może Cię zainteresować dodatkowy obiektyw makro, lub nawet mikroskopowy! Dzięki nim będziesz mógł fotografować to co dla ludzkiego oka jest niewidoczne. Jeśli zaś chcesz fotografować oddalone obiekty, wtedy warto zainteresować się teleobiektywem, który dodatkowo „zbliży” Cię do obiektu.

Filtry fotograficzne do smartfona to również ciekawe akcesorium dla fotografa mobilnego

Wśród ciekawych akcesoriów dla fotografów mobilnych są także filtry. Oczywiście jest wiele aplikacji dla fotografów, które także obsługuje te funkcję. Nie mówimy tu jednak o filtrach w aplikacji, a fizycznym filtrze ze szkła! Zakłada się je w taki sam sposób jak obiektywy, jednak w przeciwieństwie do nich nie zmieniają one specyfiki samego obiektywu, a jego kolorystykę lub przepuszczalność światła.

Dzięki filtrom kolorowym można ocieplać, ochładzać lub dodawać kolor do zdjęć – choć przy tego typu zabawie trzeba używać trybu manualnego w apce aparatu i samodzielnie ustalić temperaturę barwową. Bez tego algorytmy smartfona mogą po prostu zwariować!

Dodatkowo wśród filtrów fotograficznych do telefonu możesz znaleźć również filtry polaryzacyjne, czy filtry ND. Pierwsze z nich pozwolą Ci na zniwelowanie refleksów na przykład na wodzie, karoserii auta czy szkle. Dodatkowo podbijają one kolor nieba i zwiększą troszkę kontrastowość całego zdjęcia. Przydaje się to szczególnie kiedy fotografujemy krajobraz lub np. samochody.

Filtry ND natomiast zabierają nieco światła docierającego na matrycę aparatu, dzięki czemu możesz wydłużyć czas naświetlania. To z kolei pozwoli uzyskać efekt rozmycia ruchu, który można wykorzystać na wiele kreatywnych sposobów. Filtry ND są zazwyczaj wykorzystywane przez fotografów krajobrazu. Przy ich pomocy rozmywają oni ruch wody i chmur, co daje niezwykłe rezultaty na zdjęciach!

Statyw to obowiązkowe akcesorium dla fotografa mobilnego

Jeśli zależy Ci na super ostrości lub też chcesz eksperymentować z dłuższymi czasami naświetlania, to zdecydowanie przyda Ci się solidny statyw. Na rynku jest cała masa różnego typu statywów do smartfonów – od bardzo podstawowych, do nieco ciekawszych konstrukcji. Zdecydowanie warto ominąć najtańsze statywy do telefonów! W praktyce okazuje się, że nie są one zbyt stabilne i ich używanie to jak balansowanie po linie nad wulkanem – to znaczy łatwo o wypadek i w tym przypadku uszkodzenie telefonu.

Ciekawą i bardzo funkcjonalną opcją dla fotografów mobilnych mogą być giętkie statywy – potocznie nazywane „Joby” od nazwy ich producenta. Statywy tego typu są lekkie, małe, jednak to, co je wyróżnia to giętkie nogi, które można je dopasować do dowolnej powierzchni. Można je także zawiązać je wokół słupa, pręta lub też barierki – osiągając przy tym ciekawą perspektywę. To niezwykle przydatne np. podczas wakacji, gdzie często nawet nie ma miejsca na rozłożenie pełnowymiarowego statywu.

Ciekawym rozwiązaniem są też statywy z… selfiestickiem! To jedno z najpopularniejszych akcesoriów dla tiktokerów. Wbrew pozorom tego typu „kijek” może przydać się nie tylko do robienia selfików. Moe być użyteczny także podczas fotografii krajobrazowej, miejskiej, czy wakacyjnej. Wysuwany element pozwoli Ci na ustawienie kadru na odpowiedniej wysokości, lub też fotografowanie w zatłoczonych miejscach ponad głowami innych turystów.

Kiedy brak światła – lampa błyskowa!

Lampy błyskowe kojarzą się głównie z profesjonalnymi fotografami portretowymi, modowymi czy też fotoreporterami… jednak są również modele dedykowane do smartfonów! To otwiera Ci całą masę możliwości! Najlepszą opcją jest to, że można je łączyć z innymi lampami błyskowymi – również profesjonalnymi w studiach fotograficznych. Chętny na zrobienie kreatywnej sesji portretowej smartfonem?

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.