Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Przydatne aplikacje dla fotografa

Porady

Przydatne aplikacje dla fotografa

Jesteś zawodowym fotografem? Może robisz zdjęcia tylko z pasji? Nie ma to w sumie znaczenia, bo te pięć aplikacji sprawi, że Twoja praca stanie się łatwiejsza i lepsza. Jakie więc aplikacje powinny znaleźć się w smartfonie każdego fotografa i dlaczego właśnie one? Sprawdź to!

W tym zestawieniu jednak nie będziemy poruszać tematu aplikacji do obróbki zdjęć, bo o tym możecie przeczytać w tekście „Jakie programy do obróbki zdjęć wybrać?”.

Lenstag – czyli zadbaj o bezpieczeństwo swojego sprzętu

Fotografia to dość drogie zajęcie, a sprzęt potrafi kosztować naprawdę sporo. Oczywiście rozwiązaniem jest jego ubezpieczenie, jednak możemy też zabezpieczyć sprzęt w inny sposób -poprzez aplikację Lenstag, którą polecił znajomy fotograf. Umożliwia ona wprowadzenie naszego sprzętu fotograficznego – zarówno obiektywów, aparatów, jak i np. komputera – do bazy danych. Jeśli sprzęt zostanie skradziony wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk. Co to da? Jeśli ktoś będzie chciał kupić skradziony przedmiot, aplikacja poinformuje kupującego, o tym, że pochodzi z nielegalnego źródła.

Oczywiście sam zapis nie chroni przed utratą sprzętu, ale może pomóc go odzyskać! Dodatkowo stanowi dobrą bazę dla nas samych, bo nie zawsze pamięta się numer seryny sprzętu, a nawet zgłaszając zaginięcie danego aparatu na komisariacie – mamy do niego dostęp w kieszeni. Rejestracja, jak i sama aplikacja, jest darmowa zarówno na iOS jak i Androida.

Exsate Golden Hour – aplikacja dla fotografa, która pokaże kiedy najlepiej robić zdjęcia

Złota godzina jest uwielbiana przez fotografów krajobrazowych i portretowych. To moment w ciągu dnia, podczas którego światło jest bardzo specyficzne, ciepłe, przez niektórych nazywane magicznym i najlepszym do robienia zdjęć. Kiedy występuje? To czas zaraz po wschodzi słońca i chwila przed jego zachodem – dokładnie kiedy słońce znajduje się tuż nad horyzontem. Po zajściu słońca mamy do czynienia z tzw. niebieską godziną, którą bardzo cenią wszyscy fotografowie – światło jest wtedy miękkie i nie powoduje ostrych cieni.

Ile trwa ta złota godzina, a ile niebieska? Przeważnie kilka lub kilkanaście minut, zależy to głównie od pory roku i położenia geograficznego. Dlatego też warto mieć aplikację, która pomoże nam się wstrzelić z sesją w ten magiczny moment. Jedną z najlepszych i najczęściej polecanych jest darmowa aplikacja Exsate Golden Hour dostępna na Androida i iOS. Pozwala ona przewidzieć nie tylko czas złotej, jak i niebieskiej godziny, ale także kierunek światła w danym miejscu o konkretnej porze. Możemy również ustalić interesujące nas warunki, a aplikacja sama poinformuje, kiedy zostaną one spełnione. Dodatkową zaletą jest informacja o fazach księżyca, czy wysokości słońca.

Lubisz fotografię? Sprawdź jak wybrać najlepszy fotograficzny smartfon.

Przydatna aplikacja dla fotografa analogowego

Aparaty analogowe przeżywają swoją drugą młodość, a efekty nimi uzyskiwane potrafią niekiedy naprawdę zaskakiwać jakością lub specyficznym stylem. Niestety spora część aparatów analogowych nie jest wyposażona w światłomierz lub ze względu na wiek nie działa on poprawnie. Czym jest światłomierz? To urządzenie lub wbudowany mechanizm, który pozwala na mierzenie światła i dostosowanie parametrów ekspozycji. Bez niego niemal niemożliwe jest zrobienie poprawnie naświetlonego zdjęcia.

Jeśli w naszym aparacie nie mamy światłomierza lub zwyczajnie nie działa, wtedy przydaje się zewnętrzny światłomierz. Jednak nie musimy go kupować, wystarczy aplikacja Lux Light Meter Pro. Można ją pobrać zarówno na telefony z androidem, jak i iPhona. Apka jest prosta w obsłudze bardzo funkcjonalna, a pomiary dokładne.

Kalkulator ekspozycji z filtrami ND – czyli przydatna aplikacja dla fotografa krajobrazu

Fotografowie, a szczególnie fotografowie krajobrazu, często korzystają z filtrów ND, które popularnie nazywają filtrami szarymi. Pozwalają one na ograniczenie ilości światła, które wpada na matrycę. Umożliwia to na przykład na wydłużenie czasu ekspozycji i rozmycie ruchu – na przykład płynącej wody, czy też lecących chmur. Zdjęcia wykonywane z długimi czasami naświetlania są często bardzo efektowne.

Dla niektórych fotografów, a w szczególności dla osób, które dopiero zaczynają używać tego typu filtrów, dobranie odpowiedniego filtra może być problemem. Tu jednak z pomocą przychodzi aplikacja Auto ND, która jest swego rodzaju kalkulatorem pozwalającym dokładnie obliczyć wszystkie parametry ekspozycji przy założeniu danego filtra. Dodatkową zaletą tej aplikacji jest to, że podpowiada jakich filtrów połówkowych powinniśmy użyć, by uzyskać możliwie najlepsze efekty. Aplikacja ta jest darmowa, jednak dostępna wyłącznie na system iOS.

Sterowanie aparatem przy pomocy smartfona

Coraz więcej aparatów, również tych profesjonalnych, posiada wbudowany moduł WiFi. Przy jego pomocy możemy, w dowolnym miejscu na świecie, łączyć się z naszym aparatem. Za pomocą smartfona można sterować nim zdalnie, lub też przesyłać z niego pliki bezpośrednio do pamięci naszego telefonu. To jedna z absolutnie najprzydatniejszych aplikacji dla fotografa, jaka istnieje! Każdy producent sprzętu fotograficznego ma swoją autorską apkę, która będzie działać tylko z aparatami od konkretnego producenta.

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.