Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia w telefonie?

Porady

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia w telefonie?

Dzisiejsze telefony potrafią zrobić naprawdę kozackie zdjęcia! Niestety za tą jakością często idzie olbrzymia objętość. Jak zmniejszyć szybko rozmiar zdjęcia w telefonie?

Kupiłeś nowy telefon i cieszysz się świetną jakością fotek? Wkrótce możesz się zdziwić… 

Wyjazd na krótkie wakacje? Cyk! Poszło 10 GB. Weekend w górach? Kolejne 3 GB. Impreza u znajomych? Grzechem było tego nie nagrywać! Cyk! Kolejne kilka gigabajtów. Nie minęły trzy miesiące od zakupu nowego telefonu a ty otrzymujesz niemiły komunikat, Twoje miejsce w chmurze się kończy! Musisz usunąć dane albo dokupić nowy pakiet.

Robisz porządki, jakoś dociągniesz, ale za chwilę znów to samo! W dodatku ciagle te komunikaty: „Plik jest za duży!” Chcesz wysłać mail – za duży rozmiar, uploudujesz na stronie – za duża rozdzielczość! 

Co z tego, że telefon robi przefajne zdjęcia, skoro nie możesz się nimi cieszyć? 

Zdjęcia ze smartfonów – zwłaszcza z tych najnowszych – mają coraz większą objętość. To dlatego Twoje miejsce na dysku w chmurze znika w tempie ekspresowym. Aby poradzić sobie z tym problemem, ważne jest zrozumienie kilku spraw. Oto najważniejsze kroki, które pozwolą ci zmniejszyć rozmiar zdjęć w telefonie bez utraty jakości.

Jaki jest rozmiar zdjęcia w telefonie?

Zanim przystąpisz do zmniejszenia rozmiaru zdjęcia, warto najpierw sprawdzić, ile tak naprawdę miejsca ono zajmuje. Zacznijmy od tego, żeby określić, jakie w są aktualnie normy. Dla przykładu zdjęcie zrobione telefonem, zapisane w popularnym formacie JPG, zajmuje od 200 kB (przy aparacie 2 Mpix) do ok. 4 MB (przy aparacie 20,7 Mpix). Te dane są przybliżone i mogą się różnić w zależności od indywidualnych ustawień aparatu oraz stopnia kompresji zastosowanego przez konkretny model telefonu. Jednakże, podane wartości powinny być orientacyjne w zakresie wielkości plików zdjęciowych.

Zrzut z ekranu iPhone’a (iOS), prezentujący podgląd szczegółów zdjęcia.

Zrzut z ekranu teleofnu Realme (Android), prezentujący podgląd szczegółów zdjęcia.

Jak sprawdzić rozmiar zdjęcia w telefonie?

W każdym smartfonie, niezależnie czy jest to urządzenie z androidem czy iOS, można to zrobić w prosty sposób. Wystarczy wejść do galerii zdjęć, i wybrać opcje szczegółów lub informacje o zdjęciu. Tam znajdują się wszystkie informacje o pliku: 

 • rozdzielczość, 
 • Ustawienia aparatu, takie jak:
  • przysłona, 
  • czas, 
  • ogniskowa czy 
  • ISO, 
 • dokładny rozmiar zdjęcia w pikselach, 
 • często także data i miejsce utworzenia oraz 
 • jego wagę w megabajtach (MB) lub kilobajtach (KB).

Co zrobić, aby zdjęcie miało mniej MB?

Zmniejszenie wagi zdjęcia można osiągnąć poprzez kilka sposobów: 

 • modyfikację rozdzielczości (na przykład zmniejszenie z 4K do HD), 
 • przycięcie zdjęcia (przez zmianę jego wielkości lub skorzystanie z aplikacji do kompresji zdjęć. Oto, jak to zrobić na popularnych systemach operacyjnych.

Niestety bez zainstalowania dodatkowego oprogramowania zarówno w Androidzie jak i na iOS-ie dostępne jest jedynie zmniejszenie zdjęcia poprzez jego przycięcie (zwane z angielskiego „crop”). Jest to dość pracochłonny i mały wydajny sposób, może być użyteczny jeśli potrzebujesz zmienić rozmiar zdjęcia do różnych aplikacji (na przykład chcesz wykadrować zdjęcie pionowe do instagrama).

Przycinanie zdjęcia na Androidzie

 • Użyj wbudowanych narzędzi: Wybierz zdjęcie w galerii, otwórz je, a następnie wybierz opcję edycji. Następnie wybierz opcję „Kadruj i obróć”.  

Zrzuty ekranu z Androida, prezentujące kroki przy kadrowaniu zdjęcia.

Przycinanie zdjęcia na iPhone

 • Użyj wbudowanych narzędzi: Wejdź w aplikację Zdjęcia, wybierz obraz, a następnie kliknij opcję „Edycja” z góry ekranu. Na dole, pod zdjęciem pojawią się dodatkowe opcje. Wybierz „Kadruj” 

Zrzuty ekranu z iOS, prezentujące kroki przy kadrowaniu zdjęcia.

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia, nie przycinając go?

Aby zmniejszyć rozmiar pliku zdjęciowego, bez ingerencji w samo zdjęcie, zmiany jego kształtu i przycinania go potrzebujesz dodatkowego oprogramowania. Zarówno Google Play na androidzie jak i App Store na iOS  oferują różne narzędzia do kompresji zdjęć. Są wśród nich zarówno płatne jak i bezpłatne aplikacje, na przykład „Photo Compress”, „Image Size Reducer”, „Image Size”, „JPEG Optimizer”. 

My przetestowaliśmy dla was aplikację Image Size – Photo Compress na iPhona. Aplikacja ta umożliwia kompresje zdjęcia do wielu wybranych rozmiarów. Co ważne pozwala także na pracę seryjną. Całkiem nieźle poradziła sobie z przykładowym zdjęciem zmniejszając jego rozmiar z 2,2 MB do zaledwie 362 KB – bez drastycznej utraty jakości.   

Zrzuty z aplikacji Image Size – Photo Compress

Zmniejszenie rozmiaru zdjęcia na telefonie może być proste, a te proste kroki mogą zaoszczędzić cenne miejsce na urządzeniu. Pamiętaj jednak, że zmniejszenie rozmiaru może wiązać się z minimalną utratą jakości obrazu, dlatego warto zachować kopię oryginalnego zdjęcia, jeśli potrzebujesz go w wysokiej jakości. Sprawdź jakie inne aplikacje dla fotografów możesz zainstalować na swoim telefonie.

Korzystając z powyższych wskazówek, możesz łatwo zmniejszyć rozmiar zdjęć na swoim smartfonie Samsung czy iPhone’ie, oszczędzając miejsce na nowe wspomnienia, bez konieczności usuwania starych.

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.