Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Jak odzyskać kod PUK?

Porady

Jak odzyskać kod PUK?

Zapomniałeś kodu PIN i masz zablokowaną kartę SIM? Kod PUK to Twoja ostatnia szansa. Gorzej, jeśli jego też nie pamiętasz. Jak odzyskać kod PUK?

Większość zna kod PIN na pamięć. Używamy go bardzo często, nierzadko przez lata automatycznie wpisując ten sam zestaw czterech liczb. Wydaje się, że nasz kciuk jest w stanie wystukać go na klawiaturze o każdej porze dnia i nocy. Tak się tylko wydaje! Do czasu, gdy nasza pamięć, nie wiadomo dlaczego, odmówi nam posłuszeństwa. 

Kod PIN (Personal Identification Number) to indywidualny numer ściśle powiązany z kartą SIM (Subscriber Identity Module). Generalnie numer ten powinien być znany tylko właścicielowi karty, ponieważ gwarantuje on, że dostępne dzięki niej usługi telekomunikacyjne będą dostępne tylko tej ściśle określonej osobie. Jeśli więc użytkownik karty nie potrafi trafnie użyć kodu, popełniając błąd w jego wprowadzaniu trzy razy z rzędu – system rozpoznaje ten fakt jako zagrożenie danych na karcie i karta SIM zostaje automatycznie zablokowana. (O innych przypadkach  blokady telefonu przeczytasz w tym artykule). Wtedy pojawia się komunikat:

„Użyłeś 3 razy błędnego kodu PIN. Twoja karta zostanie zablokowana, Aby ją odblokować, wpisz kod PUK.”

Czym jest kod PUK?

Kod PUK (ang. personal unlocking key) to personalny kod odblokowania, przypisany konkretnej karcie SIM i jej właścicielowi. O ile PIN jest krótki i łatwo go zapamiętać, przez częste użycie, o tyle PUK to numer 8-cyfrowy, mało kto zna go na pamięć, bo używa się go niezwykle rzadko. Jest to numer awaryjny, użyteczny właśnie tylko w przypadku zablokowania SIM karty po błędnym wpisaniu PIN.

Co stanie się po błędnym wpisaniu kodu PUK?

Na szczęście system pozwala nam na częstsze wpisywanie kodu PUK, niż ma to miejsce przy kodzie PIN. Liczba prób nie jest jednak nieskończona. Po 10-krotnym błędnym wpisaniu kodu PUK karta SIM zostaje zablokowana w sposób permanentny. Nie ma wówczas innego sposobu na odzyskanie dostępu do swoich usług telefonicznych, niż udanie się do salonu operatora i wymiana karty SIM.

Gdzie znaleźć oryginalny kod PUK?

Najczęściej kod PUK znajdziesz na ramce, z której wyłamujemy kartę SIM, tuż pod kodem PIN. Na ogół użytkownicy telefonów zostawiają tę kartę w oryginalnym pudełku po telefonie, w szufladzie z ważnymi rzeczami. Czasem zarówno kod PIN jak i PUK znajdziesz na osobnej kartce, wysyłanej w kopercie dla klientów z abonamentem. Wszystko wygląda łatwo, dopóki zablokowanie karty miało miejsce blisko domu. Co zrobić, kiedy nasza karta została zablokowana na wakacjach za granicą?

Podobnie jak z innymi cennymi danymi – warto pomyśleć nad ich backupem na takie właśnie okoliczności. Niektórzy wpisują cenne kody do książki adresowej, pod wymyślonymi nazwiskami (na przykład pan PIN-owski, lub PUK-owski). Jeśli korzystasz z androida to dane Google dostępne są także z pozycji dowolnego komputera. Można także wysłać je sobie mailem, lub po prostu zapisać w chmurze. Inni wolą tradycyjne, analogowe sposoby z notatnikiem. W. każdym przypadku – warto pamiętać o zapewnieniu sobie dodatkowych zabezpieczeń, ponieważ rozwiązania takie są dość łatwo dostępne dla osób z zewnątrz.

A co, jeśli nie masz dostępu do dokumentów z kodem PUK?

Nie załamuj się, nie oznacza to jeszcze, że musisz natychmiast wracać z plaży w Meksyku do Polski, żeby odwiedzić salon operatora! Większość operatorów (w tym także Red Bull MOBILE) proponuje dzisiaj osobny panel obsługi klientów. Jeśli zarejestrowałeś w nim swoje konto i stworzyłeś/-aś profil jeszcze przed zablokowaniem karty – jest wysokie prawdopodobieństwo, że odzyskasz na nim kod PUK – z każdego miejsca na świecie z dostępem do internetu.

Odzyskiwanie kodu PUK przez Biuro Obsługi Klienta

Kod PUK odzyskasz także podczas rozmowy z konsultantem Biura Obsługi Klienta. Wystarczy, że uda Ci się w standardowy sposób potwierdzić swoją tożsamość na infolinii. Jeśli nie jesteś zarejestrowanym właścicielem karty, a są nim na przykład rodzice, albo korzystasz z telefonu służbowego, o odblokowanie kodu PUK będziesz musiał poprosić osobę wskazaną na umowie z operatorem. Większość telefonii ma w tym względzie podobne procedury. 

A co, kiedy źle wpiszesz kod PUK?

Na poprawne wpisanie kodu PUK masz aż 10 prób. Jeśli nie uda Ci się wpisać w tym czasie poprawnego kodu PUK – operator zablokuje kartę na stałe. Jedynym sposobem na ponowne uzyskanie dostępu do numeru telefonu będzie fizyczna wymiana karty SIM. W tym przypadku możesz się to odbyć jedynie po kontakcie z operatorem.

Zobacz również: Jak zlokalizować zgubiony telefon?

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.