Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Jak wymienić kartę SIM w telefonie?

Porady

Jak wymienić kartę SIM w telefonie?

Karta SIM to element telefonu, o którym najczęściej nie myślimy podczas codziennego użytkowania. Dlatego, kiedy zdarza się potrzeba jego wymiany – może przydać się nam kilka porad.

Większość osób widzi kartę SIM tylko raz – kiedy wkłada ja do nowego telefonu. W dodatku dzisiaj najczęściej robi to sam sprzedawca w salonie – są więc nawet tacy, którzy nie zaprzątają sobie głowy takimi informacjami jak, „Gdzie w moim telefonie znajduje się slot karty SIM”? Czy w ogóle można wymienić ją samodzielnie? Ale zacznijmy od początku: po co w ogóle wymieniać kartę SIM?

Po co i kiedy wymienić kartę SIM?

Istnieją sytuacje, w których musisz zajrzeć do slotu na karty SIM. Jedną z nich jest na przykład konieczność użycia karty zagranicznego operatora. Kiedy jesteś za granicą, może zdarzyć się, że zechcesz mieć nieco większą swobodę w korzystaniu z telefonu. Dzieje się tak wówczas, gdy opłaty za połączenia i transfer danych przy użyciu polskiej karty są bardzo wysokie. Albo kiedy chcesz mieć łatwiejszy kontakt z miejscowymi. Wielu podróżników robi tak podczas długich wakacji. Z rozwiązania tego korzystają także himalaiści na wyprawach w góry Nepalu, Pakistanu, czy innych krajów. 

Jak zainstalować kartę SIM kraju, który odwiedzasz?

Kupioną w kiosku lub u operatora kartę trzeba zainstalować w telefonie. Większość współczesnych telefonów ma mniej lub bardziej wodoodporne sloty na karty SIM umieszczone w kancie obudowy. Jej otwarcie wymaga często użycia specjalnego narzędzia – klucza w postaci cienkiego drucika, który należy wetknąć w otwór slotu, powodując jego otwarcie. Oczywiście narzędzie to najczęściej gubi się jeszcze zanim zostanie użyte. Ale jest na to lifehack! Należy zastąpić klucz spinaczem – co robią absolutnie wszyscy.

Kiedy już dostaniesz się do slotu na kartę SIM, włóż nową kartę zamiast starej. Po włączeniu telefonu najczęściej trzeba użyć kodu aktywującego i kodu PIN nowej karty. Najwygodniej jest, kiedy telefon zaopatrzony jest w dwa sloty na kartę SIM – dzięki temu można korzystać równocześnie z dwóch numerów – miejscowego oraz polskiego. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują, albo żyją pomiędzy dwoma krajami. Opisywany przypadek wiąże się jedynie z dołożeniem karty, albo wymianą jej na nową – z nowym numerem. A co, kiedy chcesz zachować numer, ale musisz wymienić SIM kartę?

Wymiana SIM karty z zachowaniem numeru

Potrzeba wymiany karty SIM z zachowaniem numeru zachodzi w kilku przypadkach, które opisujemy poniżej. Praktycznie zawsze wymiana wiąże się z potrzebą kontaktu z operatorem. Nie zawsze jednak musimy powierzać tę czynność serwisowi. Zazwyczaj też jest to operacja bezpłatna – poza przypadkami, kiedy nie ma wyraźnego uzasadnienia dla wymiany karty SIM. Poszczególne przypadki opisane są w regulaminach operatorów sieci. Wymiany karty SIM bardzo często możemy dokonać samodzielnie, przy zachowaniu odpowiednich warunków określonych przez operatora, o czym napiszemy dalej. 

Wymiana karty SIM, która spowodowana jest zmianą telefonu.

Może zdarzyć się, że nowy telefon nie obsługuje formatu karty ze starego telefonu. Na przykład nowy telefon obsługuje jedynie kartę nano SIM, podczas gdy stary pracował z kartą w formacie micro SIM. Przesiadając się na nowszy model telefonu, warto sprawdzić jaki format kart obsługuje i jakie są procedury wymiany u operatora. Jeśli wymiana karty nie jest związana z tym, że jest ona przestarzała, a jedynie ma związek z naszym widzimisie – możemy spodziewać się, że operator doliczy nam dodatkową opłatę za nową kartę SIM. Jeśli jednak wiąże się to z nową umową – prawdopodobnie wymiana będzie bezpłatna.

Stara SIM karta jest uszkodzona i wymaga wymiany.

Czasem karta SIM ulega uszkodzeniu. Wówczas potrzebna jest wymiana na nową – z przeniesieniem numeru. Aby to zrobić, musisz skontaktować się ze swoim operatorem. 

Karta SIM jest stara i nie współpracuje z nowymi technologiami

Część kart nie współpracuje z nowszymi technologiami przesyłu danych. Mimo że są to urządzenia dość trwałe i rzadko kiedy się psują – to zwyczajnie ich wymiana może być podyktowana aktualizacją i dostosowaniem do nowych standardów. W szczególności chodzi o dopasowanie do zwiększonej przepustowości sieci 4G oraz 5G. Wielu operatorów zapewnia darmową wymianę karty SIM na nowsze po upływie 6 lat. Niektórzy określają, że przeterminowanie kart dotyczy wszystkich urządzeń wyprodukowanych przed 2013 roku  (na rok produkcji wskazuje trzecia i czwarta cyfra numeru seryjnego karty). 

Telefon został skradziony. 

Jeśli twój telefon został skradziony i po zgłoszeniu tego faktu do operatora karta SIM została zablokowana – możesz uzyskać bezpłatnie nową kartę SIM. 

Sprawdź też: Jak zlokalizować zgubiony telefon?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać nową kartę SIM?

Wymiana starej karty SIM na nową, z tym samym numerem, wiąże się z jednym podstawowym zastrzeżeniem – może jej dokonać jedynie właściciel numeru telefonu, którego dotyczy operacja. Obwarowanie to służy temu, aby telefon i wszystkie wrażliwe dane w nim zawarte, w tym dostęp do kont i danych osobowych, nie dostały się w niepowołane ręce osób trzecich. Dlatego wymiana karty SIM w większości przypadków wiąże się z koniecznością wizyty u operatora w celu przedstawienia dokumentu lub innego sposób zweryfikowania tożsamości (na przykład przez infolinię). 

Kiedy możesz samodzielnie wymienić kartę SIM?

Operatorzy dopuszczają jednak samodzielną wymianę karty SIM pod warunkiem, że stara karta jest wciąż aktywna. Wymiana taka nie wymaga wizyty w salonie i jest tańsza. Operatorzy opisują dokładnie procedurę tej wymiany na swoich stronach. W zasadzie w większości przypadków wygląda ona podobnie.

Samodzielna wymiana karty SIM

Aby samodzielnie wymienić kartę SIM, należy:

  • Kupić starter wybranego operatora
  • WAŻNE – nie należy rejestrować startera, czyli ma on pozostać nieaktywny.
  • Skopiuj dane ze starej karty SIM na miejsce, z którego będziesz mógł mieć do nich ponowny dostęp. 
  • Z dotychczasowej, starej karty SIM wyślij SMS na numer wskazany przez operatora. Powinien on zawierać także kod PUK starej karty – jest to forma umożliwiająca sprawdzenie tożsamości właściciela nowej karty.
  • Otrzymasz SMS z potwierdzeniem przepisania Twojego numeru na nową kartę SIM z zakupionego startera.
  • Włóż nową kartę do telefonu.
  • Stan konta oraz wszystkie usługi powinny zostać niezmienione.

Zobacz również: Jak odzyskać kod PUK?

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.