Jak zlokalizować zgubiony telefon?

Porady

Jak zlokalizować zgubiony telefon?

Nie możesz znaleźć telefonu? Może go zgubiłeś? A może – co znacznie gorsze – ktoś go ukradł? Być może chcesz ustalić miejsce pobytu zaginionej bliskiej osoby? Jakie są sposoby na zlokalizowanie telefonu?

Dzisiaj telefon towarzyszy nam praktycznie cały czas. Smartfony spełniają tyle ważnych funkcji w naszym życiu, że nie większość z nas nie wyobraża sobie juz bez nich normalnej egzystencji. Jak na przykład zrobić zakupy w sieci, nawigować podczas podróży, sprawdzić pogodę, czy chociażby zadzwonić do znajomych? Bez smartfonu życie byłoby co najmniej trudne, jeśli nie… niemożliwe. 

A jednak utrata – chociażby chwilowa – telefonu zdarzyła się praktycznie każdemu. A dotyczy to szczególnie osób, które mają ponadprzeciętne zamiłowanie do życia i czerpią z niego garściami, nie stroniąc od sytuacji ekstremalnych. I nie mówię tutaj o zwykłym zalaniu, czy innym uszkodzeniu telefonu. W tym artykule mowa będzie o jego ZGUBIENIU. Był i nie ma. Przeszukałaś/-eś wszystko i nie masz pojęcia gdzie jeszcze możesz go szukać. Dosłownie zapadł się pod ziemię!

Od czego zacząć poszukiwania zgubionego telefonu?

Niektórzy biegną do komputera i ogłaszają w mediach społecznościowych że stracili telefon. To nie jest złe rozwiązanie – szczególnie jeśli masz wielu znajomych, mogą naprowadzić cie na jakiś trop. 

Inni zaczynają od zablokowania karty u operatora. To także może być dobre rozwiązanie – szczególnie, że dzisiejsze telefony służą nam do łączenia z bankiem i dokonywania wielu transakcji a utrata telefonu to częściowa utrata tożsamości. 

Jednak zanim sięgniesz po te środki – warto przemyśleć użycie rozwiązań, które oferują same systemy operacyjne smartfonów. 

Jak namierzyć telefon przez systemy Android lub iOS?

Jeśli Twój telefon nie jest prehistorycznym oldskulowym tworem sprzed ery Androida lub systemu iOS – możesz skorzystać z rozwiązań sieciowych zaprojektowanych dla tych systemów. Zacznijmy od androida i Google (który może również działać na iPhonie). Warto zaznaczyć, że rozwiązania ta pomagają namierzać same urządzenia a nie karty SIM i przynależące im numery telefonu. 

Jak znaleźć telefon przez Google?

System google defaultowo informuje serwer producenta, gdzie się znajduje dane urządzenie. Z rozwiązania tego korzystają regularnie policja i inne organy ścigania w namierzaniu potencjalnych przestępców, czyli osób, które były w “okolicy popełnienia zbrodni”. Korzystają z niego również aplikacje, którym na to pozwolisz, zgadzając się na automatyczne udostępnianie lokalizacje (takie jak Facebook, Messenger i wiele innych). Telefon periodycznie wysyła im swoje położenie, co może być zapisywane na serwerach, choć nie zawsze dostępne dla użytkownika z poziomu aplikacji.

Jak znaleźć swój telefon z poziomu konta Google?

 1. Zaloguj się na swoje konto Google na innym urządzeniu (na przykład laptopie).
 2. Wejdź w zakładkę „Bezpieczeństwo” i odnajdź poszukiwany telefon.
 3. Wybierz opcję: znajdź urządzenie.
 4. Pozycja telefonu zostanie pokazana na mapie. Jeśli telefon nie ma włączonego GPSa również zostanie on zlokalizowany, jednak z mniejszą dokładnością.
 5. Możesz skorzystać z opcji dodatkowych:
  • Odtworzyć dźwięk na telefonie (zostanie on włączony, nawet jeśli zgubiony telefon jest w trybie wyciszenia). 
  • Zabezpieczyć urządzenie – możesz zablokować namierzane urządzenie i wylogować się z konta Google. To dobra opcja, jeśli nie jesteś pewny / -a czy twój telefon nie został ukradziony. W dalszym ciągu możesz korzystać z trybu lokalizacji telefonu. 
  • Wymaż urządzenie. Jest to działanie ostateczne, więc należy je stosować tylko wówczas, kiedy wiesz, że telefonu nie da się odzyskać. Po tym procesie z telefonu zostaną usunięte wszystkie dane urządzenia i nie będzie go można zlokalizować. 

Jak zlokalizować swój iPhone z poziomu iCloud / Apple? 

Zasada szukania telefonów Apple, opartych na systemie iOS jest podobna do tej, używanych w telefonach z androidem. Jako użytkownik iPhone’a i posiadacz konta google możesz nawet zalogować się na konto Google i przejść te same kroki, co wspomniane powyżej. W pewnym momencie jednak będziesz poproszony o przelogowanie się na konto iCloud i uruchomienie aplikacji Find My iPhone.

W skrócie szukanie iPhona przez iCloud zawęża się do następujących kroków:

 1. Zaloguj się na iCloud z innego urządzenia niż poszukiwany telefon (co jest oczywiste, ale nie zaszkodzi wspomnieć). 
 2. Wejdź do aplikacji Znajdź mój iPhone (Find My iPhone).
 3. Odszukaj urządzenie na mapie. Jeśli nadal nie możesz znaleźć telefonu, skorzystaj z opcji „Odtwórz dźwięk”. Telefon powinien wibrować i wydawać dźwięk nawet, jeśli zostawiłeś / -aś go w trybie wyciszenia. 
 4. Jeśli nie jesteś w stanie znaleźć telefonu włącz „tryb utracony”. Spowoduje on wylogowanie się z profilu iCloud. Możesz wprowadzić równocześnie numer telefonu z którym powinien skontaktować się ewentualny znalazca. 
 5. Jeśli masz podejrzenia, że telefon został utracony bezpowrotnie i jest w rękach złodzieja, użyj trybu „wymaż iPhone”. Spowoduje to usuniecie wszystkich danych z telefonu i nie będziesz juz go mógł . Mogła dalej śledzić. 

Jakie są alternatywne sposoby śledzenia telefonu?

Internet pełen jest porad jak namierzyć telefon. Istnieje wiele aplikacji specjalizujących się w namierzaniu zagubionych urządzeń mobilnych jednak przy ich wykorzystywaniu należy zachować szczególną uwagę. Wiele podejrzanych stron www oferuje odnalezienie telefonu po podaniu jego numeru, jednak zdecydowana większość z nich słuzy po prostu do wyłudzania danych osobowych lub opłat. Strony te w zamian za niewielką opłatę obiecują nam przesłanie konkretnej lokalizacji telefonu. Wartym rozważenia sposobem jest użycie którejś z aplikacji juz zainstalowanych na telefonie, na przykład Hangouts lub podobnej usługi. 

A co, jeśli chcesz zlokalizować telefon bliskiej osoby?

W ostatnim czasie środowisko biegaczy poruszyła historia Michała, który wyszedł pobiegać podczas urlopu na teneryfę. Niestety, z krótkiego treningu nie powrócił do hotelu, ani tego samego dnia, ani kolejnych. Niestety partnerka Michała nie była w stanie namierzyć go używając iCloud ani Google, ponieważ nie znała odpowiedniego hasła ani nazwy użytkownika. W tym przypadku pomocne mogły okazać się aplikacje do biegania…

Jak namierzyć telefon za pomocą aplikacji biegowych?

Biegacze, rowerzyści i inne osoby regularnie uprawiające sport w naturze często używają do swoich pasji smart watchy lub zegarków biegowych typu Garmin lub Suunto. Aplikacje do rejestrowania treningów dają możliwość śledzenia osób trenujących. Są to specjalne funkcje typu Live Track, stworzone dla poprawy ich bezpieczeństwa. Pozwalają one informować wskazaną, zaufaną osobę, gdzie znajduje się sportowiec, a nawet wysyłaja specjalny sygnał w razie wychwycenia nagłego zdarzenia (takiego jak upadek, lub niespodziewana zmiana kierunku). 

W interesie samych osób trenujących jest odpowiednio skonfigurować takie urządzenie, aby w w razie wypadku ich bliscy mogli ich łatwo odnaleźć.

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

promowane wpisy

pobieranie ...

phone name
z abonamentem Red Bull MOBILE SieMa
 • item
w abonamencie
 • item
X zł
X zł
jednorazowo
X zł

Widoczna wysokość abonamentów uwzględnia rabat 5 zł za wybór e-faktury i terminowe płatności oraz rabat 5 zł za zgody marketingowe i na profilowanie.

 
miesięcznie

szukaj: