Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Ile znaków ma SMS? Jak zwiększyć liczbę znaków w SMS?

Porady

Ile znaków ma SMS? Jak zwiększyć liczbę znaków w SMS?

Ile znaków może mieć SMS? Jeśli nigdy nie zastawiałeś /– aś się nad tym tematem, to lepiej przeczytaj ten artykuł – od długości SMS-a może zależeć bowiem wysokość naszego rachunku!

Jak często wysyłasz wiadomości tekstowe z telefonu? Dzisiaj możemy robić to na wiele sposobów i często nawet nie zastanawiamy się nad tym, który używamy: możemy wysyłać emaila z poprzez aplikację Gmail, korzystać z Messengera, WhatsAppa, Signala, Telegramu – to tylko te najbardziej popularne aplikacje. Zazwyczaj wybieramy te, z których korzystają nasi rozmówcy. Niektóre gwarantują większą ochronę prywatności (jak Signal czy Telegram), inne są wygodniejsze przy wysyłaniu załączników (wiadomo na przykład, że Messenger obcina jakość zdjęć, a WhatsApp nie). Kto przy tym wszystkim pamięta jeszcze o starym SMS-ie?

Kiedy wysyłamy SMS-a?

SMS ma jedną zaletę, której brak innym internetowym komunikatorom – można wysłać go także wtedy, gdy nie mamy połączenia z Ineternetem. SMS – czyli Short Message Service – korzysta bowiem z połączenia telefonicznego, tak jak standardowe połączenia głosowe. Z tego powodu SMS jeszcze długo będzie cieszył się popularnością. Jego zaletą jest też szybkość dotarcia oraz kompatybilność ze wszystkimi rodzajami telefonów – nawet najstarsze urządzenia odbierają wiadomości tekstowe. Z tego też powodu SMS-y wykorzystywane są w sytuacjach kryzysowych i zagrożenia życia np. alerty przesyłanych przez RCB (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa).

A zatem wyższość SMS-ów docenimy w sytuacjach:

  • kiedy znajdziemy się w miejscu bez zasięgu sieci internetowej,
  • za granicą, kiedy korzystanie z Internetu jest niemożliwe lub drogie,
  • kiedy mamy stary telefon, lub piszemy do osoby niekorzystającej z mediów społecznościowych i komunikatorów (babci, dziadka),
  • gdy zależy nam na tym, aby wiadomość doszła szybko i pewnie,
  • w sytuacjach oficjalnych – kiedy nie mamy danej osoby lub instytucji w mediach społecznościowych.

Ile znaków może mieć SMS?

Short Message Service, czyli SMS, zaczęły swoją podróż w latach 90. XX wieku. Początkowo był to prosty środek komunikacji tekstowej na telefonach komórkowych. Wówczas wprowadzono ograniczenie długości SMS-a do 160 znaków. Wynikało to z technicznych ograniczeń infrastruktury sieciowej tamtego okresu. Ta jednostka była dostateczna do skompresowania informacji i przekazania najważniejszych wiadomości. I do dziś 160 znaków pozostało podstawową jednostka długości komunikatu SMS.

Długość SMS-a może mieć znaczenie z kilku powodów. Przede wszystkim, operatorzy naliczają opłaty w oparciu o liczbę wysłanych znaków. A zatem, wysyłając dłuższe wiadomości, zwiększasz koszty komunikacji. O tym jak liczyć liczbę znaków SMS-a będziemy jeszcze mówić dalej – ponieważ wartość ta może się jednak zmieniać.

Ile kosztuje SMS?

Jeśli masz abonament prawdopodobnie w ogóle nie przejmujesz się liczbą wysłanych SMS-ów. Większość operatorów oferuje dziś w abonamencie nieograniczoną liczbę SMS-ów darmowych SMS-ów wysyłanych w kraju. Czasem bywa ustalany limit, którego przekroczenie generuje dodatkowe opłaty – jest on jednak na tyle wysoki, że rzadko kiedy musimy się nim przejmować.

Nieco inaczej jest, kiedy masz telefon na kartę.

Jeżeli korzystasz z telefonu na kartę – to z pewnością masz świadomość, że każdy SMS kosztuje konkretne pieniądze. Dodatkowo w ostatnim czasie miały miejsce dość spore podwyżki. Dziś SMS w ofercie na kartę kosztuje około 30 – 40 groszy z SMS.

Subskrypcja – rozwiązanie warte rozważenia

Osobnym tematem są rosnące na popularności subskrypcyjne modele rozliczeń. Oferują one nieograniczone, nielimitowane pakiety, ale dają wolność tak jak telefony na kartę. Wartym rozważenia jest oferta Red Bull MOBILE, która dodatkowo daje opcję dostępu do ciekawych treści i wydarzeń ze świata Red Bulla.

Koszty SMS-a za granicą

Wyjazdy to moment, kiedy należy szczególnie uważać na koszty telefoniczne. Zazwyczaj po przyjeździe do obcego kraju otrzymujemy SMS-a z informacją od operatora o wysokości opłat w roamingu. Jeśli jesteśmy w kraju poza Unią Europejską musimy liczyć się wysokimi cenami. Zwłaszcza, jeśli wybierasz się do krajów z grupy tzw. „krajów egzotycznych” – operatorzy cenami w tych strefach rekompensują sobie konieczność obniżenia cena na terenie Unii Europejskiej. SMS z miejsc takich jak Hong Kong czy Makau może kosztować nawet 8 – 10 zł!

Ile znaków może mieć SMS?

Maksymalna długość SMS wynosi 160 znaków – dotyczy to jednak znaków zapisywanych w systemie 7-bitowym. Niektóre znaki wymagają innego systemy zapisu (8-bitowego, lub 16-bitoweg). Stąd biorą się różnice w długości SMS-ów.

Rzecz staje się jaśniejsza, kiedy opiszemy ją z punktu widzenia liczby bitów. Standardowe 160 znaków w systemie 7 bitowym daje nam 1120 bitów. Taki jest limit wiadomości SMS. Idąc za informacjami podanymi w Centrum Informacji Konsumenckiej:

W systemie 7-bitowym – jeden znak to 7 bitów. A więc 1120 / 7 = 160.

W systemie 16-bitowym – jedne znak to 16 bitów. A więc 1120 / 16 = 70.

Ile znaków może mieć SMS pisany polskimi znakami?

Polskie znaki, czyli diakrytyki, wprowadzają pewne wyzwania. W standardzie GSM, na którym bazuje SMS, polskie znaki diakrytyczne (czyli takie jak ą, ę, ż, ś, ć, ź, ń) korzystają z systemu 16-bitowego. Jeśli więc zapisalibyśmy cały SMS tylko polskimi znakami moglibyśmy ich zmieścić zaledwie 70. Pewnym sposobem na obejście tego problemu jest pisanie bez użycia polskich znaków – co w dawnych czasach, kiedy wszyscy liczyli liczbę znaków było powszechnie stosowanym trickiem.

Jak długi może być SMS?

No dobrze, powiecie, jednak na co dzień nikt nie liczy długości SMS-ów i piszemy je tak długie jak potrzebujemy. To prawda. W zasadzie najdłuższy SMS może mieć nawet 2295 znaków (w zależności od modelu telefonu). Ta długość to całkiem porządny artykuł prasowy. Trick polega na tym, że z punktu widzenia rozliczeń – nic się nie zmienia. Współczesne telefony nadal dzielą nasze SMS-y przed wysłaniem na porcje o długości 160 znaków (lub mniej, jeśli użyliśmy polskich znaków), a przy odbieraniu – łączą je w całość. Oznacza to, że w sytuacjach, gdy zależy nam na kontroli liczby wysyłanych SMS-ów warto nadal liczyć znaki. Na szczęście istnieją do tego specjalne aplikacje.

Zrozumienie historii, genezy oraz praktycznych aspektów długości wiadomości pozwoli lepiej wykorzystać swoją komórkę i świadomie kontrolować co miesięczne koszty z tym związane.

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.