Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Telefon na kartę czy abonament? A może subskrypcja?

Porady

Telefon na kartę czy abonament? A może subskrypcja?

Telefon na abonament czy na kartę? – to pytanie zadaje sobie każdy, kto szuka najlepszej oferty na telefon. Którą opcję wybrać? A może… jest jeszcze jakieś trzecie rozwiązanie?

Pytanie: „Karta czy abonament?” to dylemat, przed którym stawał chyba każdy użytkownik telefonu. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Abonament wiąże się z dłuższym zobowiązaniem, ale daje możliwość zyskania telefonu. Karta z kolei daje większą swobodę. 

70 do 30 dla abonamentu!

Od lat rozkład zwolenników karty i abonamentu jest w Polsce podobny i wynosi mniej więcej 70 – 80% na korzyść abonamentu. Sytuacja zmieniła się dość mocno po 2016 roku. Do tego roku korzystanie z karty było dużo bardziej popularne, ponieważ można było ją kupić w kiosku bez podawania dodatkowych dokumentów. W roku 2016 przepisy zmieniły się regulując zakup karty prepaidowej. Dzisiaj jak podaje ostatni „Raport o stanie rynku telekomunikacyjnego” Urzędu Komunikacji Elektronicznej karta powoli nadrabia straty. Jednak raport nie obejmuje jeszcze jednej opcji, która pojawiła się ostatnio w ofercie takich operatorów jak Red Bull MOBILE.  

Stosunek oferty „telefon z abonamentem” – post-paid do „oferty na kartę” – pre-paid wg raportu UKE.

Telefon na kartę czy abonament – co się opłaca? 

Zanim przyjrzymy się trzeciej opcji, zobaczmy jakie są plusy i minusy karty i abonamentu.

Czy warto mieć abonament na telefon? 

Oferta na abonament jest obecnie najchętniej wybieraną formą współpracy z operatorami. Niewątpliwie to rozwiązanie ma swoje zalety. Przede wszystkim, nie trzeba pamiętać o uciążliwych doładowaniach. Po drugie oferty z abonamentem zazwyczaj są znacznie bardziej rozbudowane, obejmują dodatkowe usługi (takie jak internet domowy, czy telewizję). Operatorzy telefonii kuszą także najnowszymi urządzeniami w „atrakcyjnych” cenach, i nie są to tylko smartfony. Można więc kupić niejako „na raty” najnowszy telefon, konsolę, komputer czy tablet.

Zalety abonamentu:

 • Stabilna cena, płatna „z dołu” – po aktualnym miesiącu, według faktycznego zużycia.
 • Nie trzeba doładowywać telefonu.
 • Dostęp do szerokiej oferty produktów z płatnością rozłożoną na lata.
 • Możliwość korzystania z wielu usług w jednym abonamencie (telewizja, internet)

Oferta na abonament – wady 

Telefon na abonament ma jednak swoje wady. Najważniejszą jest fakt, że abonent wiąże się z jedną siecią umową na dłuższy czas, najczęściej są to dwa lata, czasem trzy. Zerwanie abonamentu przed tym czasem jest bardzo niekorzystne. Oznacza to, że podpisują umowę zobowiązujesz się do regularnych płatności niezależnie od tego, czy będziesz miał / miała pracę czy nie. Kolejną wadą abonamentu jest jego… wysoka cena. 

Telefon w abonamencie – wcale nie tak tanio!

Mimo atrakcyjnych ofert i ciągle reklamowanych zniżek na produkty w abonamencie, opcja ta wcale nie jest tak tania, jak chcieliby nam to przedstawić operatorzy. Wszelkie porównania ofert na kartę i w abonamencie dowodzą, że kupno telefonu w abonamencie jest droższe, niż zakup danego telefonu osobno. Czasem różnice wynoszą nawet 1500 zł w skali całego abonamentu! Oczywiście bezsprzeczną zaletą abonamentu jest wygoda, oraz fakt, że nie musimy wykładać gotówki od razu, a zakup jest rozłożony na raty. Jeśli jednak masz możliwość kupna telefonu poza abonamentem – warto rozważyć taką opcję.

Dla kogo lepszy jest abonament? 

Z telefonu na abonament najchętniej korzystają osoby o stabilnej sytuacji zawodowej. Najczęściej są to osoby w średnim wieku, prowadzące osiadły tryb życia.

Telefon na kartę – zalety i wady 

A jak działa telefon na kartę? To proste. Za kartę płacisz tylko raz. Po jej aktywacji możesz wykonywać połączenia do momentu wyczerpania się środków na Twoim koncie. Nie masz środków – nie telefonujesz! Nie musisz płacić co miesiąc za korzystanie z telefonu. Kiedy chcesz znowu zadzwonić musisz po prostu doładować konto. Co więcej – nie jesteś związany z jednym operatorem. Jeśli na rynku pojawi się ciekawsza oferta – możesz swobodnie przejść do nowego operatora (wiążę się to jednak ze zmianą numeru). 

Zalety telefonu na kartę:

 • Płacisz tylko tyle, ile chcesz.
 • Brak stałych comiesięcznych zobowiązań.
 • Brak kar za zerwanie umowy.
 • Możliwość przejścia na ofertę innego operatora.
 • Jest to relatywnie tanie rozwiązanie.

Wady telefonu na kartę

Oczywiście telefon na kartę ma tez swoje wady. Przede wszystkim – aby móc korzystać z telefonu na kartę, musisz mieć swój telefon. Nie masz tez dostępu do specjalnych ofert, które operatorzy przygotowują dla klientów z abonamentem. Po drugie, musisz pamietać, aby doładowywać konto. Dzisiaj możesz to robić z pozycji samego telefonu, ale jednak – musisz liczyć  się z tym, że możesz nie móc zadzwonić kiedy tego potrzebujesz. Co do ceny – to jak wiadomo, każdy kija ma dwa końce. Telefon na karte daje możliwość skorzystania z tańszej oferty, jeśli taka pojawi się na rynku. Jeśli jednak ceny będą szły w górę – nie masz gwarancji stabilnej ceny (co zyskujesz podpisujac umowę na abonament).

Wady telefonu na kartę:

 • Brak gwarancji stabilnej ceny.
 • Brak dostępu do ofert telefonów. 
 • Potrzeba doładowywania telefonu.

Dla kogo jest telefon na kartę?

To rozwiązanie idealne dla osób, które cenią sobie elastyczność i wolność. Płacą za telefon wtedy, kiedy go potrzebują. Telefon na kartę ukochali sobie freelancerzy, nastolatkowie oraz… emeryci! Ok. Freelancer, podróżnik czy nastolatek – to jasne. Osoby te nie mają stałych dochodów i nie chcę wiązać się na stałe żadnymi zobowiązaniami. Dlaczego jednak emeryci? To proste: grupa ta rzadko używa telefonów poza sytuacjami koniecznymi, więc telefon na kartę bardziej im się opłaca.

Czy można przejść z abonamentu na kartę? 

Oczywiście przejście z jednej oferty na drugą jest możliwe, jednak nie w każdą stronę jest to tak łatwe jak byśmy chcieli. O ile bez problemów możemy przejść z karty na abonament (wiadomo, operatorom zależy na stałych klientach) o tyle z abonamentu na kartę nie jest już to tak łatwe. Trzeba bowiem poczekać aż skończy się okres umowy na abonament, lub  po prostu ją zerwać, licząc się z konsekwencjami (kary umowne).

Subskrypcja – alternatywa ofert na abonament i kartę?

Na początku artykułu wspomnieliśmy o trzecim rozwiązaniu. Faktycznie: istnieje trzecia opcja, poza kartą i abonamentem. Jest nim Subskrypcja. 

Jak działa subskrypcja?

Subskrypcja na telefon działa dokładnie tak, jak subskrypcja na usługi streamingowe typu Netflix czy Spotify. Pisaliśmy już o wzroście popularności tej formy korzystania z usług w telefonie. Subskrypcja łączy zarówno zalety i wygodę abonamentu jak i wolność i prostotę jaką charakteryzuje się telefon kartę. Subskrypcji nie trzeba odnawiać lub doładowywać jak karty, jednak można z niej zrezygnować bez konsekwencji przypisanych do abonamentu. Subskrypcja gwarantuje stabilność korzystania z usług telefonicznych i – podobnie jak abonament – pozwala korzystać ze znacznie szerszej oferty. 

Subskrypcja na Red Bull MOBILE

Red Bull MOBILE jest świetnym przykładem tego, jak w pozornie zamkniętej branży telekomunikacji można wykreować dalekim nowy model usługi. Subskrypcja Red Bull MOBILE daje nie tylko dostęp do telefonu, oferuje także bezpośredni dostęp do treści wydarzeń związanych ze światem Red Bulla. Aby skorzystać z subskrypcji na telefon RBM wystarczy pobrać aplikację Red Bull MOBILE, jest ona dostępna zarówno dla osób chcących przenieść numer z abonamentu u innego operatora, jak i tych, którzy korzystali dotychczas z telefonu na kartę.

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.