Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Dlaczego nie działa internet w Twoim telefonie?

Porady

Dlaczego nie działa internet w Twoim telefonie?

Twój telefon nie łączy się z internetem? Spokojnie! Powodów może być wiele. Sprawdź po kolei co może być przyczyną, zaczynając od najbardziej oczywistych…

W dzisiejszych czasach brak internetu w telefonie to poważna sprawa. Nie ma w tym stwierdzeniu ani grama przesady. Obecnie tak wielka część naszego życia przeniosła się do sieci, że brak do niej dostępu może poważnie zdestabilizować nasze funkcjonowanie. I nie chodzi tu o brak możliwości wysłania zdjęć na sociale, czy pogadania z kolegą na whatsupie. 

Internet w telefonie może być nam potrzebny na przykład: aby znaleźć bezpieczną drogę powrotu na outdoorowej wycieczce w góry, aby wylegitymować się policji, albo na przykład, by zrobić przelew za parkowanie. Od czego zacząć, kiedy nie działa internet w telefonie?

1. Sprawdź czy w ogóle masz zasięg.

Najlepiej zacznij od od podstaw. Przede wszystkim spróbuj ustalić czy brak internetu w telefonie dotyczy tylko ciebie – czy też jest to przyczyna niezależna od Twojego telefonu. Na przykład, kiedy jesteś poza zasięgiem sieci, albo zasięg daje jedynie możliwość wykonywania telefonów. Najlepiej spojrzeć na ikonę pulpitu, która określa jaka jest jakość połączenia. Warto też sprawdzić czy z tym samym problemem borykają się też inni.

2. Czy jest włączony tryb samolotowy?

Kolejny punkt obowiązkowy na liście. Być może telefon znajduje się w trybie samolotowym, kiedy wyciszone są wszystkie połączenia z siecią. Tryb ten mógł włączyć się przez przypadkowo, przez użycie skrótów lub został zaprogramowany, lub wywołany przez jakiś program.  

3. Czy jest włączona karta sim?

Może zdarzyć się, że w Twoim telefonie w ogóle nie ma karty SIM. Wówczas tryb internetowy jest dostępny jedynie poprzez lokalna sieć WiFi. Być może powodem braku internetu jest uszkodzenie samej karty, albo nie jest ona widziana przez system.

4. Czy transmisja danych komórkowych jest włączona?

Brak internetu w telefonie może być tez spowodowany wyłączeniem transmisji danych. Zdarza się, że użytkownik wyłącza transmisję na przykład na czas podróży, kiedy nie chcąc narażać się na wysokie opłaty polegamy wyłącznie na sieci wifi, a potem zapomina ją włączyć ponownie. Ponowna aktywacja transmisji danych jest bardzo prosta – polega na przełączeniu odpowiedniego przycisku w ustawieniach telefonu.

5. Skończył się limit danych

Jednym z najczęstszych powodów braku internetu w telefonie jest zablokowanie tej usługi przez operatora. Może się to zdarzyć z powodu braku płacenia rachunków, ale częściej przyczyną jest wyczerpanie limitu transferu danych. Najczęściej już samo zbliżanie się do tego limitu powoduje spowolnienie transmisji. Warto więc ustawić w telefonie ostrzeżenie o zbliżaniu się do progu limitu danych. Zawsze można też dokupić brakujące GB transmisji. Na szczęście istnieją też abonamenty, w których nie będziesz musiał przejmować się żadnymi ograniczeniami.

6. Źle skonfigurowane ustawienia APN.

APN to skrót od Access Point Name, co można przetłumaczyć jako „nazwa punktu dostępu”. Jaką pełni funkcję? Konfiguracja APN odpowiada za nawiązanie połączenia z udostępnianą przez operatora siecią. Dzięki APN możliwe jest korzystanie z takich usług jak internet, wiadomości MMS, GPRS czy WAP. W każdym telefonie APN musi być ustawione zgodnie z wytycznymi danego operatora. Najczęściej odbywa się to automatycznie – po włożeniu karty do telefonu operator przysyła sms z linkiem do instalacji odpowiedniej konfiguracji. Jeśli z jakiś powodów telefon utracił tę konfigurację, możesz pobrać ustawienia APN kontaktując się ze swoim operatorem.

7. Telefon został zainfekowany przez wirus

Coraz częściej powodem nieprawidłowego działania telefonu jest złośliwe oprogramowanie lub wirus. Często powoduje on nie tyle całkowite wyłączenie internetu co jego znaczne spowolnienie, poprzez działające w tle zainfekowane programy. Najskuteczniejszym sposobem jest uzycie programu antywirusowego. 

8. Nieaktualna przeglądarka

Bardzo rzadko, ale zdarza się, że brak możliwości przeglądania stron wynika z faktu, że wersją przeglądarki jest już stara i nieaktualna. Łatwo zdiagnozować ten problem, kiedy telefon pracuje bez zarzutu korzystając z innych aplikacji a jedynie przy przeglądaniu internetu mamy problem. W takiej sytuacji warto pobrać najnowszą aktualizację oraz odinstalować nieużywane rozszerzenia przeglądarki oraz usunąć dane z pamięci podręcznej i wyczyścić historię przeglądania stron.

9. Zbyt mało pamięci.

Jeśli internet działa wolno, a powodem tego stanu nie jest ani wirus, ani przekroczenie limitu danych – być może przyczyną jest zbyt duże obciążenie urządzenia. Pomóc może usuniecie starych plików i zwolnienie miejsca na dysku a także aktualizacja oprogramowania.

Restart komórki.

I na koniec porada, od której większość osób zaczyna: restart komórki. To magiczne działanie nigdy nie zaszkodzi – czasem nawet pomaga! (Szczególnie jeśli wcześniej robiłeś / aś porządek na dysku, usuwałeś stare pliki i aktualizowałaś/ -eś oprogramowanie.) I tak może być również w przypadku, kiedy w telefonie nie działa internet. 

Zobacz także: Jak odzyskać skasowane zdjęcia z telefonu?

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.