Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

ABC zarządzania hasłami w telefonie

Porady

ABC zarządzania hasłami w telefonie

Czy musisz pamiętać wszystkie hasła i loginy do swoich kont? Oczywiście że nie! Zobacz, jak bezpiecznie tworzyć i przechowywać hasła za pomocą menedżerów haseł.

Czy miałeś kiedyś zhackowane konto? Jeśli tak – to wiesz już, że tworzenie oryginalnych i zaawansowanych haseł to nie wymysł purystów, lecz realna potrzeba. Dziś praktycznie wszystko mamy w internecie: począwszy od finansów typu: rachunki bankowe i opłaty za media, przez komunikację: konta mailowych i komunikatory, po zakupy i rozrywkę, z niezlicozną liczbą kont sklepowych i mediach społecznościowych. Każda sfera naszego życia przenika się z technologią, zarządzanie hasłami staje się kluczowym elementem dbałości o prywatność i bezpieczeństwo online.

Starsi ludzie mówią, że kiedyś pamiętali wszystkie numery telefonów. Nie daj się wkręcić. Jak dobrze policzyć – tych najważniejszych numerów było raptem 4-5. Reszta zapisywana była skrzętnie w kapowniczkach. Dziś liczba rzeczy do zapamiętania wzrosła w trybie geometrycznym! Przeciętny człowiek ma do zapamiętania kilkadziesiąt haseł i loginów! Nie ma mowy – bez wsparcia technologii nikt normalny tego nie spamięta!

Jak stworzyć bezpieczne hasła, gdzie je przechowywać oraz jak skutecznie nimi zarządzać? W tym artykule przeanalizujemy kluczowe aspekty bezpiecznego korzystania z haseł, w tym roli menedżerów haseł, sposobów tworzenia bezpiecznych kodów dostępu oraz najnowszych rozwiązań biometrycznych w zabezpieczaniu naszych danych.

Jak tworzyć bezpieczne hasła?

Tworzenie bezpiecznych haseł to kluczowy element ochrony naszych kont online przed niepożądanym dostępem.

Zasada numer jeden – to co będzie ci łatwo zapamiętać, z reguły nie jest najlepszym pomysłem. Hasła takie jak „123456” czy „password” to niestety aż 90% pomysłów. Złodziej wpadnie na nie tak samo łatwo jak Ty! Zamiast tego, postaw na długie, unikalne sekwencje znaków, które łączą litery, cyfry i znaki specjalne.

Zasada numer dwa nie powielaj wszędzie tego samego hasła. Jeśli złodziej przejmie Twój telefon i okaże się, że wszystkie aplikacje masz zahasłowane tak samo – stracisz dane z nich wszystkich!

Gdzie przechowywać hasła?

Gdzie zapisywać hasła używane do różnych kont? Wiele osób notuje je sobie…. w telefonie. Jeśli myślisz, że sprytne jest zanotowanie hasła w książce adresowej pod nazwiskiem Kodowski – to mam dla Ciebie złą wiadomość – wpada na taki pomysł średnio co druga osoba.

Pewnym rozwiązaniem jest odpowiednie zabezpieczenie telefonu. Jeśli Twoje urządzenie posiada możliwość użycia zabezpieczeń biometrycznych, takich jak czytniki linii papilarnych czy rozpoznawanie twarzy, to należy z nich korzystać.

Miejsce, w którym przechowujemy nasze hasła, ma ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Zdecydowanie odradza się używanie notatek na kartkach papieru czy zapisywania ich w plikach tekstowych na komputerze. Właściwym rozwiązaniem są dedykowane aplikacje do zarządzania hasłami, zwane menedżerami haseł. Dzięki nim możemy przechowywać wszystkie nasze kody dostępu w jednym bezpiecznym miejscu, zabezpieczonym jednym, mocnym hasłem głównym.

Najlepsze menedżery haseł

Na rynku istnieje wiele menedżerów haseł, oferujących różne funkcje i poziomy zabezpieczeń. Do podstawowych zalet menadżera haseł należy to – że zamiast zapamiętywać setki haseł – musisz pamiętać tylko jedno. Dodatkowo – możesz korzystać z niego z różnych urządzeń. Do najbardziej popularnych należą menedżery, które prawdopodobnie już masz w swoim telefonie:

Menedżer haseł Google.password to menedżer zintegrowany z aplikacją chrome i kontem użytkownika na google. Jeśli korzystasz z tej usługi i jesteś zalogowany, kiedy korzystasz z zahasłowanych stron – Twoje dane prawdopodobnie już się tam znajdują. Z menadżera google możesz korzystać z każdego urządzenia na którym korzystasz z chroma.

Jeśli używasz telefonu iPhone to z pewnością znasz też Pęk Kluczy – który jest aplikacją dołączaną do każdego maca, iPada, iPhona. Pęk kluczy korzysta z chmury iCloud i jest odstępny z każdego urządzenia w systemie iOS.

Poza rozwiązaniami wspomnianymi powyżej zarówno w Google Play jak App Store znajdziesz setki innych menedżerów haseł. Są wśród nich zarówno proste bezpłatne aplikacje, jak i zaawansowane programy dostępne w systemie subskrypcyjnym. Do ciekawych udogodnień (zazwyczaj płatnych dodatkowo) należą na przykład: awaryjne odblokowywanie za pomocą trzeciego numeru telefonu, monitoring wycieku danych. Do najbardziej polecanych należą m.in.:

1Password – to popularny menedżer haseł, który oferuje podstawowe funkcjonalności takie jak – przechowywanie haseł, kończenie wpisywanych haseł, generator silnych haseł. Z ciekawych opcji jest możliwość przechowywania innych informacji takich jak dane kart kredytowych lub dane osobowe.

KeePass – to w pełni darmowy, open sourcowy menedżer haseł. Pozwala przechowywać dane logowania, automatycznie wypełnia pola logowania, zawiera też generator haseł.

Dashlane – jeden z bardziej cenionych menedżerów haseł. Ta cechująca się prostotą amerykańska aplikacja cieszy się zaufaniem użytkowników. Do ciekawych funkcjonalności, które oferuje należy monitorowanie wycieku danych.

Jak zabezpieczyć telefon?

Zabezpieczenia telefonu komórkowego są kluczowe, zwłaszcza gdy przechowujemy w nim nasze hasła. Oprócz standardowych metod, takich jak PIN czy wzór odblokowujący, warto korzystać z dodatkowych funkcji bezpieczeństwa. Dobrze jest też regularnie aktualizować system operacyjny i aplikacje. W przypadku kradzieży przyda się aktywacja zdalnego śledzenia i usuwanie danych.

Zabezpieczenia biometryczne w telefonie

Wiele standardowych blokad telefonu jest zawodna. Łatwo je zapomnieć lub złamać. Aby zapewnić sobie najlepsze zabezpieczanie, warto sięgnąć po zaawansowane zabezpieczenia biometryczne, takie jak czytniki linii papilarnych, skanery twarzy czy nawet skanery tęczówki oka. Te metody pozwalają na jeszcze bardziej precyzyjne i bezpieczne zabezpieczenie dostępu do urządzenia i przechowywanych w nim danych, w tym haseł.

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.