Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Jak sprawdzić zasięg sieci komórkowych w Polsce?

Porady

Jak sprawdzić zasięg sieci komórkowych w Polsce?

Marzyłeś kiedyś o sytuacji, kiedy nikt nie może się do ciebie dodzwonić, wysłać smsa, albo napisać maila? Absolutny spokój – taką sytuacje w dzisiejszych czasach może zagwarantować jedynie… brak zasięgu sieci komórkowych.

O ile dla niektórych, szczególnie zmęczonych kontaktami z ludźmi, brak zasięgu sieci komórkowych to stan upragniony, o tyle dla większości to jednak powód do frustracji. Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie notorycznie brakuje ci zasięgu z pewnością znasz to dobrze. W szczególnych sytuacjach brak kontaktu przez telefon może być prowadzić do zagrożenia życia – nie da się bowiem szybko wezwać pomocy, kiedy jej potrzeba.

Jak działa sieć komórkowa?

To czy w miejscu, w którym się znajdujesz możesz korzystać z komórki czy nie zależy od tego, czy dochodzi tam sygnał sieci komórkowej. Sygnał ten to nic innego jak informacja przenoszona za pomocą fali elektromagnetycznej o określonej, czytelnej dla Twojego urządzenia częstotliwości. Fale elektromagnetyczne emitowane są przez rozmaite urządzenia i przedmioty. W zasadzie wszystko emituje jakąś falę i cały czas jesteśmy nimi otoczeni. Większość z tych fal jest dla nas nieszkodliwa. Szkodliwe promieniowanie wytwarzają dopiero fale o bardzo wysokiej częstotliwości, powyżej promieniowania ultrafioletowego: na przykład promieniowanie RTG lub Gamma. Promieniowanie takie ma właściwości jonizujące i może niszczyć strukturę komórek. Na szczęście fale z których korzystają telefony komórkowe nie mają negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

Długość fal promieniowania elektromagnetycznego. (Źródło: SI2PEM)

Stopień promieniowania elektromagnetycznego jest stale monitorowany i można je sprawdzać na rządowej stronie Si2PEM.

Jak sprawdzić zasięg sieci komórkowych?

Sprawdzenie zasięgu sieci komórkowej w Polsce może być łatwe dzięki różnym dostępnym narzędziom. Powyższa mapa na rządowej stronie pokazuje poziom Istnieje kilka map, stron internetowych i aplikacji, które umożliwiają użytkownikom sprawdzenie zasięgu oraz jakości sieci w danym miejscu.

Mapy nadajników i zasięgu operatorów komórkowych

Zasięg sieci komórkowych zależy przede wszystkim od rozmieszczenia nadajników. Na polskim rynku zarejestrowanych jest kilkadziesiąt sieci komórkowych, ale większość z nich korzysta z nadajników należących do kilku podmiotów. Są wśród nich: Aero2, Orange, P4, Polkomtel i T-mobile. Cytowany wcześniej serwis Si2pem to portal opracowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, które umożliwia sprawdzenie lokalizacji nadajników komórkowych w Polsce. Dzięki tej stronie można dowiedzieć się, gdzie znajdują się nadajniki różnych operatorów i jaki jest ich zasięg w danym regionie. Także najwięksi operatorzy pokazują na swoich stronach bardziej dokładne mapy z zasięgiem swojej sieci komórkowej.

Na przykład T-Mobile udostępnia interaktywną mapę zasięgu, która pozwala sprawdzić, jakie są perspektywy na utrzymanie stabilnego połączenia w konkretnych miejscach. Mapa ta zawiera informacje dotyczące zasięgu 2G, 3G, 4G oraz LTE. Jak widać na większości map – brak zasięgu zazwyczaj występuje w miejscach słabo zaludnionych i trudno dostępnych, takich jak lasy, góry, lub jeziora. Mimo, że istnieją rozmaite rankingi i porównania, trudno jednoznacznie wskazać, która sieć ma najlepszy zasięg sieci komórkowej. Warto też zazaczyć – że na mocy umów między operatorami – w przypadku braku sieci jednego operatora Twój telefon może zawsze korzystać z sieci konkurencji.

Test zasięgu sieci komórkowych

Jednak zasięg sieci komórkowej zależy nie tylko od rozmieszczenia nadajników. Na to, jaki sygnał dociera do Twojego urządzenia, ma olbrzymi wpływ także:

  • Pogoda,
  • Ukształtowanie terenu,
  • Obecność innych przeszkód (na przykład architektonicznych).


Bez względu na wybór operatora, zawsze warto więc przeprowadzić test zasięgu osobiście w miejscu, w którym przebywamy. Testowanie zasięgu na własną rękę jest kluczowe dla zapewnienia niezawodnej łączności. Warto wspomnieć tutaj o dużym udogodnieniu, jakim jest wifi calling – to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie pozwalające zastępować sygnał sygnałem internetowym – bez potrzeby korzystania z aplikacji typu komunikator.

Zasięg sieci komórkowej w Red Bull Mobile

Jeśli zależy Ci na pewności co do zasięgu sieci komórkowej, warto również sprawdzić, jak prezentuje się sytuacja w Red Bull MOBILE. Działa on na infrastrukturze T-Mobile, co oznacza, że korzysta z dobrze rozbudowanej sieci. Jest to szczególnie istotne, gdy zależy nam na sprawdzeniu zasięgu w trudno dostępnych miejscach.

Red Bull MOBILE oferuje również oryginalną formę umowy opartej na subskrypcji, umożliwiając łatwą rezygnację w przypadku problemów z zasięgiem. Warto pamiętać, że w przypadku standardowej umowy abonamentowej, nie zawsze istnieje taka możliwość.

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.