Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Co to jest Wi-Fi Calling?

Porady

Co to jest Wi-Fi Calling?

Kiedy do dzwonienia wykorzystywać połączenia Wi-Fi a kiedy standardowe połączenie telefoniczne? Jak działa Wi-Fi Calling? Kiedy opłaca się z niego korzystać? Jak włączyć tę usługę? W tym artykule przeczytasz wszystko o VoWIFI!

Kiedy potrzebujemy gdzieś zadzwonić zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym jak to zrobić. Bierzemy telefon, wybieramy kontakt i wciskamy połącz. Refleksja przychodzi na ogół w dwóch sytuacjach:
– kiedy połączenie ma słabą jakość, lub 
– gdy przychodzi rachunek za połączenie.

Kiedy tradycyjna telefonia zawodzi?

Bywają jednak sytuacje, kiedy tradycyjny, analogowy sposób dzwonienia zawodzi. Najczęściej problemem jest brak zasięgu, lub sytuacja, w której standardowe połączenie telefoniczne jest bardzo drogie – na przykład, kiedy musimy wykonać połączenia za granicą i nie mamy taniego pakietu. Co wtedy robimy? Oczywiście – sięgamy po internet. 

Rozmowa przez internet

Kiedy mówimy o rozmowie przez internet najczęściej mamy na myśli użycie jednego z powszechnie dostępnych komunikatorów: Skype, WhatsApp, Messenger, Signal… Możemy za ich pomocą łączyć się przez Internet, korzystając zarówno z połączenia WiFi jak i standardowego transferu danych. 

Komunikatory te maja jednak swoje ograniczenia. Na przykład, nasz rozmówca musi korzystać z tych samych komunikatorów co my. Bywa, że numer telefonu osoby do której chcemy zadzwonić nie wystarczy – musi dodać nas do swojej grupy kontaktów. Ponadto, jeśli używamy komórki i korzystamy z komórkowej transmisji danych może okazać się, że szybko wykorzystamy limit transferu danych i połączenie będzie nas kosztowało więcej niż tradycyjny telefon! Musimy też cały czas przebywać w sieci – jeśli zdecydujemy się na połączenie przez Wi-Fi i stracimy jego zasięg bedąc w ruchu – połączenie zostanie zerwane. Miedzy innymi właśnie z tych powodów warto przyjrzeć się stosunkowo nowemu rozwiązaniu: Wi-Fi Calling.

Co to jest Wi-Fi Calling?

Wi-Fi Calling, albo inaczej VoWIFI (Voice over Wi-Fi), to połączenie głosowe z użyciem sieci Wi-Fi zamiast tradycyjnego połączenia telefonicznego. W przypadku Wi-Fi Calling cały proces wgląda tak samo jak tradycyjne połączenie telefoniczne – nie wybierasz komunikatora, lecz stadnadrowe wybieranie numeru w telefonie. Telefon, w którym uruchomione jest Wi-Fi Calling, korzysta z sieci Wi-Fi automatycznie. 

Na czym polega WiFi Calling?

Przede wszystkim ten system jest przydatny w miejscach, gdzie jest słaby sygnał telefoniczny. Kiedy dom ma grube ściany, miejsce schowane jest za górą, albo z innych powodów sygnał jets za słaby by zagwarantować dobrą jakość połączenia. Dzięki Wi-Fi Calling możesz rozmawiać przez telefon w dowolnym miejscu, a urządzenie będzie samo przełączać się na sieć WiFi. Możesz więc rozmawiać na podwórku, korzystając z sieci analogowej a wchodząc do domu przełączyć się na WiFi pozostając wciąż na linii.  

Zalety WiFi Calling:

  • Umożliwia połączenie telefoniczne w przypadku braku dostępu do sieci komórkowej.
  • Lepsza jakość połączenia w przypadku słabego zasięgu.
  • Niższe koszty połączeń międzynarodowych.

Jak włączyć Wi-Fi Calling w telefonie? 

Aby korzystać z Wi-Fi calling u większości operatów należy je aktywować. Można zrobić to wysyłając SMS-a lub korzystając z panelu obsługi klienta. Nie trzeba tej usługi dodatkowo konfigurować lub instalować oprogramowanie. Jedynym warunkiem jest to, żeby dany telefon miał wbudowane w oprogramowanie obsługę WiFi Calling.

Jakie telefony umożliwiają Wi-Fi Calling?  

Obecnie większość telefonów oferuje możliwość obsługi połączeń VoWIFI i VoLTE (Voice over LTE). Jeśli nie posiadają je same urządzenia, to operatorzy sieci wbudowują takie rozszerzenia w system telefonów które sprzedają. Jest wśród nich większość modeli iPhone’ów, Samsungi, Huawei, Xiaomi, Sony, Realme. Listy telefonów obsługujących Wi-Fi Calling można znaleźć na stronach poszczególnych operatorów lub sprawdzić na jednym z licznych niezależnych serwisów. Można też sprawdzić w swoim telefonie 

Jak sprawdzić czy mam Wi-Fi Calling? 

Aby sprawdzić i / lub aktywować VoWIFI na swoim telefonie najczęściej wystarczy podążyć za następującymi krokami:

  1. Wejdź w Ustawienia
  2. Wejdź w Połączenia / Sieci komórkowe
  3. Odszukaj pozycję Rozmowy przez WiFi lub WiFi Calling 

Ile kosztuje Wi-Fi Calling? 

Za aktywację Wi-Fi Calling nie pobiera się z reguły dodatkowych opłat. Jeśli chodzi o korzystanie z połączeń VoWIFI w kraju – większość operatorów stosuje standardowe cenniki, tak jak tradycyjne połączenia głosowe czy smsy. 

Dzwonienie przez WiFi Calling za granicą.

Nieco inaczej rzecz wygląda z połączeniami za granicą. Najlepiej sprawdzić poszczególne cenniki swojego operatora, jednak najczęściej można przyjąć, że koszty wyglądają podobnie, jak w przypadku tradycyjnych połączeń, lub są niższe. 

Wi-Fi Calling w Red Bull MOBILE 

W REd BUll MOBILE usługa WiFi Calling jest aktywowana automatycznie w ciagu 7 dni – o ile Twój telefon posiada taką możliwość. Połączenia VoWIFI jest traktowane jak połączenie wychodzące z Polski. Jeśli dzwonisz na polskie numery  – jest ono bezpłatnie, Jeśli dzwonisz na pozostałe numery rozliczane jest jako połączenie międzynarodowe (a nie roamingowe, jakby to było w przypadku korzystania ze zwykłego połączenia telefonicznego)

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.