Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Konfiguracja telefonu krok po kroku.

Porady

Konfiguracja telefonu krok po kroku.

Masz nowy telefon? Z pewnością chciałbyś jak najszybciej się nim cieszyć, tymczasem kiedy go włączasz, okazuje się, że musisz przejść najpierw jakąś konfigurację… Co to takiego i jak szybko się z nią uporać?

Dostałaś/-eś nowy telefon? Być może to Twój upragniony prezent i nie możesz już wytrzymać, żeby zacząć z korzystać z jego niesamowitych funkcji. W końcu dzisiejszy telefony to coś znacznie więcej niż urządzenie do dzwonienia. Ale możliwe, że podchodzisz do tego przedmiotu bardziej pragmatycznie, a Twoja niecierpliwość wynika z tego, że potrzebujesz narzędzia pracy. Tymczasem, każdy telefon, zanim zaczniesz go używać, wymaga konfiguracji. 

Współczesne telefony na rynek europejski, amerykański, czy azjatycki praktycznie się między sobą nie różnią. Defaultowo każde urządzenie ma taki sam szeroki wachlarz możliwości. 

Konfiguracja polega na wyborze ustawień telefonu właściwych dla wymagań danego kraju, operatora sieci komórkowej, jak i samego użytkownika. Dzięki niej telefon może sprawnie działać na każdym właściwym polu. Konfiguracja dotyczy tak wielu elementów, począwszy od języka telefonu, przez APN i transmisję danych, ustawienia połączeń, kody dostępu, po tapetę na pulpicie. W tym artykule przeczytasz,  jak skonfigurować telefon krok po kroku.

Przy zakupie telefonu w salonie możesz spodziewać się, że otrzymasz telefon już skonfigurowany – przynajmniej w zakresie, który zagwarantuje jego podstawową funkcjonalność. 

Od czego zacząć konfigurację telefonu?

Zanim zaczniesz konfiguracje nowego telefonu, upewnij się, że nic nie przerwie tej czynności. W zależności od tego, czy będziesz przeprowadzać konfiguracje ręcznie, czy automatycznie, konfiguracja może zająć od kilku do kilkudziesięciu minut. Dla płynności tego procesu warto, abyś przygotował kilka rzeczy:

 1. Naładuj telefon i / lub zapewnij dostęp do ładowarki.
 2. Upewnij się, że karta SIM będzie pasowała do slotu w nowym telefonie.
 3. Sprawdź, czy nowy telefon nie ma żadnych podejrzanych uszkodzeń.
 4. Zapewnij sobie dostęp do internetu WiFi.
 5. Jeśli jeszcze nie masz – załóż profil na Google lub Apple ID (w zależności od rodzaju telefonu).
 6. Przygotuj hasła i loginy do powyższych profili oraz Kod PIN do karty SIM.
 7. Jeśli nie masz – utwórz aktualne kopie zapasowe starego telefonu.

Tak przygotowany możesz przystąpić do konfiguracji telefonu, która z pewnością przebiegnie szybko i sprawnie. 

Automatyczna konfiguracja telefonu.

Jeśli udało ci się utworzyć kopie zapasowe danych starego telefonu, to konfiguracja nowego urządzenia pozostanie tylko formalnością. Przebieg tego procesu może różnić się nieznacznie w zależności od modelu telefonu, jednak jego główny przebieg i kolejność działania pozostają podobne. Wystarczy, że będziesz podążał za instrukcjami wyświetlanymi w telefonie, a konfiguracja telefonu okaże się bułką z masłem.

1. Włóż kartę SIM do telefonu

Teraz możesz włączyć urządzenie, przytrzymując przycisk zasilania. Po chwili telefon powinien automatycznie połączyć się z siecią. Jeśli wszystko jest ok, otrzymasz SMS konfiguracyjny od operatora z dalszymi instrukcjami. SMS konfiguracyjny wysyłany jest za każdym razem, kiedy do telefonu wkładana jest karta SIM. 

2. Kliknij „Aktywuj autokonfigurację”

W SMSie otrzymasz link, który pomoże ci wgrać automatyczną konfigurację połączeń telefonu. Są to podstawowe ustawienia dotyczące m.in. punktu dostępu APN (Acces Point Name – dla każdego operatora inny), czy wysyłania i odbierania MMS-ów. Po kliknięciu linku telefon sam pobierze potrzebne konfiguracje. Po zapisaniu ustawień konieczne może być wyłączenie i ponowne włączenie telefonu. 

Jeśli z jakichś względów zgubiłeś lub usunąłeś SMS konfiguracyjny, możesz otrzymać go ponownie, wysyłając bezpłatny SMS do swojego operatora. Konieczne może być wysłanie dwóch wiadomości – odrębnie dla konfiguracji internetu oraz MMS-ów. Znajdziesz go z łatwością na jego stronie. Inną opcją jest formularz konfiguracyjny. 

Jeśli pominąłeś autokonfigurację świadomie – możesz przejść do konfiguracji ręcznej. Opisujemy ją w dalszej części artykułu.

3. Ustaw język i lokalizację

Kolejnym punktem po konfiguracji połączeń będzie ustawienie właściwego języka i lokalizacji. Dzięki temu telefon od razu dostosuje zegar do właściwej strefy czasowej oraz wybierze odpowiednią klawiaturę.

4. Ustaw dostęp do Internetu przez WiFi

Twój telefon jest gotowy, aby połączyć się z internetem. W tym celu będziesz musiał wybrać WiFi i podać hasło. Dzięki dostępowi do internetu telefon będzie w stanie zaktualizować system do najnowszej wersji i pobrać potrzebne aplikacje.

5. Przenieś dane ze starego telefonu.

Dalszy tryb konfiguracji możesz przeprowadzić, przenosząc dane ze starego telefonu. Dzięki temu cały proces znacznie się przyspieszy. Etap ten może przebiegać w sposób dwojaki: poprzez połączenie obu telefonów albo (jeżeli stary smartfon uległ uszkodzeniu) z kopii zapasowych telefonu na dysku Google lub w iCloud. Więcej o tym procesie przeczytasz w artykule „Jak przenieść dane z telefonu na telefon?”

Proces ten możesz pominąć, jeśli chcesz spersonalizować telefon zupełnie od nowa, lub jeśli nie masz jeszcze konta w Google ani na Apple ID.

6. Zaloguj się na swoje konto Google lub Apple ID

Zalogowanie na konto Google lub Apple jest niezbędne, aby korzystać ze wszystkich funkcjonalności i aplikacji telefonu. Jest również konieczne, aby wgrać kopię starego telefonu oraz oszczędzi wysiłku synchronizowania poczty elektronicznej.

Jeśli nie chcesz pobierać starych ustawień konfiguracji, możesz zacząć od nowa konfigurować swoje urządzenie, odwiedzając profil sklepu Play lub Apple Store.

7. Ustaw kody blokady telefonu

Teraz ustawiasz kod blokady ekranu. Tradycyjnie ma on formę kodu PIN. Rzadziej jest nim wzór odblokowujący ekran, albo zabezpieczenia biometryczne takie jak odcisk palca (np. w Apple ID) lub twarzy (jak w Face ID). O blokadzie ekranu przeczytasz w artykule „Jak złamać kod blokady?”

8. Dalsza personalizacja telefonu

Teraz dopiero telefon zaczyna mieć swój własny indywidualny charakter dostosowany do Twoich potrzeb i upodobań. Kolejnymi etapami konfiguracji są między innymi:

 • Konfiguracja asystentów Google i Siri
 • Zmiana interfejsu, czyli: ustawień czcionki, motywu tapety, zawartości pulpitu, a także dźwięków powiadomień, dzwonków itd. Czyli wszystkiego, co sprawi, że będziesz czuł/-a, że telefon jest tylko Twój. 
 • Dodanie ulubionych aplikacji 
 • Ustawienia praktycznych widgetów. 

Konfiguracja ręczna telefonu

Automatyczna konfiguracja telefonu to sugerowany sposób zmiany jego ustawień, jeśli jednak nie powiedzie się z jakiegoś względu – zawsze można skorzystać z konfiguracji ręcznej. W tym celu potrzebujesz szablon ustawień od operatora. Możesz otrzymać je SMS – po wysłaniu prośby, lub znaleźć dokładne instrukcje konfiguracji ręcznej na stronie operatora.

Z reguły ręczna konfiguracja polega na wejściu w ustawienia i ręcznym wpisaniu do niego APN (Access Point Name), czyli nazwy punktu dostępowego APN, nazwę użytkownika, tryb uwierzytelniania, hasło, i inne szczegółowe parametry dostępne na stronie internetowej.

Zobacz również: Jak odzyskać kod PUK?

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.