Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Czym jest karta eSIM i jak działa?

Porady

Czym jest karta eSIM i jak działa?

Wirtualna karta SIM, czyli w skrócie eSIM, jest kolejnym etapem ewolucji i technologią, która cieszy się coraz większą popularnością na rynku. W przeciwieństwie do klasycznych kart SIM, karty eSIM nie istnieją fizycznie – są wyłącznie cyfrowe. Co to daje i dlaczego warto zainteresować się tą technologią? Dlaczego warto z niej korzystać?

Czym w ogóle jest karta sim?

Większość naszych smartfonów, czy innych urządzeń jak np. tablety i komputery, posiada wejście na klasyczną kartę SIM. Sam skrót SIM oznacza Subscriber Identity Module. Tłumacząc na polski można mówić tu o identyfikatorze abonenta lub też module identyfikacji abonenta. 

Karty SIM to w gruncie rzeczy karty mikroprocesorowe, które mają nawet wbudowaną pamięć, na której są zapisane dane o operatorze, abonencie i jego numerze telefonu. Trzeba przyznać, że na tak małym kawałku plastiku zmieszczono naprawdę wiele. Dzięki temu pozwala ona na dzwonienie, wysyłanie SMS-ów, czy też korzystanie z bezprzewodowego internetu. 

Pierwsze karty SIM w standardzie GSM pojawiły się w 1991 roku i miały rozmiar współczesnej karty kredytowej! Z czasem jednak zaczęły stopniowo maleć i tak w 1996 roku pojawił się standard Mini SIM (25 × 12 mm), później mikro SIM (15 × 12 mm), aż przyszedł czas na finalną wersję nazwaną Nano SIM (6 × 5 mm). Powodowało to często sporo problemów przy zmianach telefonów – kiedy karta okazywała się być zbyt duża lub też zbyt mała.

Kolejnym krokiem w ewolucji jest eSIM, który zastępuje praktycznie wszystkie poprzednie rozwiązania i jest znacznie prostszy w obsłudze – a ewentualna zmiana telefonu nie będzie stanowić najmniejszego problemu. 

Czym jednak właściwie jest eSIM i czym się różni od zwykłej karty SIM?

Embedded SIM, czyli w skrócie eSIM, jest całkowicie wirtualną kartą SIM. To oznacza, że nie istnieje fizycznie, a użytkownik otrzymuje ją wyłącznie drogą cyfrową. Wystarczy ją pobrać jak zdjęcie, czy film, a następnie aktywować. Aktywacja tego typu kart SIM w urządzeniach trwa zaledwie kilka sekund i jest niezwykle prosta. Jak więc to działa? Tego typu karty zapisują się w jednym z modułów smartfona, smartwatcha, czy tabletu. 

Oznacza to, że fizyczne karty SIM stają się zbędne, bo nawet bez niej urządzenia mogą się łączyć z siecią, tak jakby miało w sobie włożoną zwykłą kartę SIM. Dzięki temu urządzenia mogą być smuklejsze i bardziej funkcjonalne. Specjaliści z branży mobilnej są zgodni i mówią o tym, że wkrótce eSIM będzie głównym rozwiązaniem na rynku i wyprze tym samym standardowe, plastikowe karty SIM.

Jak używać eSIM i czy każdy może to zrobić?

Moduł do obsługi karty eSIM, który może zastąpić tradycyjną kartę SIM, jest dostępny w coraz to większej ilości urządzeń. Mówi się nawet o tym, że wkrótce smartfony nie będą wyposażane w standardowe gniazda na karty SIM, a będą obsługiwać jedynie eSIM. 

Jednak co ze starszymi smartfonami? Tu niestety sprawa się delikatnie komplikuję, ponieważ nie każdy starszy smartfon może być wyposażony we wspomniany wcześniej moduł. Jeśli go nie posiada to niestety skorzystanie z wirtualnych kart eSIM będzie niemożliwe. Skąd wiedzieć, czy dany smartfon jest w stanie obsłużyć nowy typ kart SIM? Najlepiej jest sprawdzić to w specyfikacji urządzenia. (Zobacz też: Jak skonfigurować telefon – Krok po kroku.)

Czy karty eSIM obsługują 5G?

W przypadku standardowych, plastikowych kart SIM przy zmianie technologii sieci konieczna była zmiana karty SIM na taką, która tę sieć będzie mogła obsłużyć. Przykładem mogą być użytkownicy, którzy wciąż posiadają karty SIM 3G, które wkrótce przestaną działać i konieczna jest ich wymiana. W przypadku kart eSIM nie ma takiego problemu. Ewentualna zmiana standardu obsługiwanej sieci może być dokonana przez operatora, bez konieczności wymiany karty.

Nie tylko smartfony obsługują eSIM!

Oczywiście jednym z najczęstszych i najpopularniejszych urządzeń, które mogą obsługiwać karty eSIM będą smartfony. Jest to najliczniejsza rzesza urządzeń, jednak niejedyna! Drugim popularnym urządzeniem z obsługą kart eSIM jest tablet, ale także i coraz częściej laptop. Opcja ta szczególnie może zainteresować osoby, które pracują w terenie i ze względów bezpieczeństwa nie chcą się łączyć z ogólnodostępnymi sieciami WiFi.

Karty eSIM można już w tym momencie aktywować również w smartwatchach! Dostęp do sieci w zegarku znacząco zwiększa jego funkcjonalność. Pozwala między innymi na obsługę połączeń, wysyłanie i odbieranie SMS-ów, ale także łączność przy pomocy internetu – nawet z dala od smartfona. Nie trzeba więc zabierać już telefonu na siłownię, jogging, czy nawet zwykłe zakupy, by pozostawać w kontakcie.

Dodatkowym atutem wirtualnych kart eSIM jest możliwość używania jednej karty w kilku urządzeniach! W przeciwieństwie do standardowych kart SIM, w przypadku kart eSIM nie ma konieczności klonowania, czy też kopiowania karty. Wystarczy ją aktywować na kolejnym urządzeniu.

Jak wymienić kartę SIM i aktywować eSIM?

Jeśli mamy urządzenie, które posiada wcześniej wspominany moduł, wystarczy wystąpić do operatora o wydanie karty eSIM. Większość operatorów w Polsce oferuje już tego typu karty. Kiedy już ją otrzymamy należy pobrać taką kartę poprzez zeskanowanie kodu QR lub wprowadzenie kodu aktywacyjnego. Do karty eSIM otrzymujemy również instrukcję aktywacji, która pomoże w razie problemów. Aktywacja trwa dosłownie kilka sekund, a po zakończeniu procesu można swobodnie korzystać z urządzenia.

Karty eSIM dla podróżujących

Zmiana karty eSIM na inną, na przykład z innym numerem, działa równie prosto co jej aktywacja. Wystarczy zdezaktywować używaną kartę, potwierdzając operację kodem PIN i aktywować drugą. To może okazać się bardzo przydatne dla osób, które dużo podróżują i nie chcą płacić za roaming. Wystarczy bowiem przed podróżą zamówić kartę eSIM u zagranicznego operatora. Po przyjeździe na miejsce zmieniamy kartę na zagraniczną przy pomocy kilku kliknięć.

DualSIM z eSIM

Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że w przypadku kiedy mamy fizyczną kartę SIM w urządzeniu, to karty eSIM możemy użyć jako drugiej – w konfiguracji DualSIM. Kiedy tego typu rozwiązanie może się przydać? Jest to niezwykle przydatne, kiedy na przykład ktoś ma dwa numery, dajmy na to prywatny i służbowy, jednak nie chce nosić ze sobą dwóch osobnych smartfonów. Może to być również przydatne jeśli z jakiegoś powodu używamy osobnej karty do internetu, a osobnej do dzwonienia i wysyłania SMS-ów.

Ekologia i redukcja awarii

W przeciwieństwie do klasycznych, plastikowych, kart SIM – karty eSIM nie da się w żaden sposób połamać, czy też zniszczyć. Jest ona w pełni odporna na wszelkie warunki atmosferyczne i nie ma absolutnie żadnego ryzyka utraty danych, czy też stabilności połączenia z telefonem. 

W razie zniszczenia lub zgubienia urządzenia nasza karta nie przepada i nie musimy wyrabiać nowej. Wystarczy, że aktywujemy naszą kartę eSIM w nowym urządzeniu. Dodatkowo korzystanie z karty eSIM może ułatwić zlokalizowanie zgubionego, lub skradzionego urządzenia. 

To wszystko dlatego, że karty eSIM nie istnieją fizycznie, co przekłada się również na znaczną w skali świata redukcję produkcji plastiku i wykorzystania metali szlachetnych, niezbędnych przy starym typie kart SIM.

Co jeszcze może nam dać eSIM?

Brak konieczności umieszczania specjalnego slotu w urządzeniu daje dużą przestrzeń i możliwości na przyszłość! Smartfony dzięki temu mogą być mniejsze, a inne urządzenia mogą zyskać dodatkowe funkcje. Przykładem mogą być między innymi aparaty, czy kamery. Przy pomocy eSIM będą mogły wysyłanie zdjęć i filmów z dowolnego miejsca na ziemi – w czasie rzeczywistym. To także ciekawa opcja dla producentów samochodów. Mógłby one łączyć się z siecią i pozwalać na przykład na dokładniejszą nawigację, dostęp do multimediów i serwisów streamingowych, usług telefonicznych, czy też lokalizowanie skradzionych aut!

eSIM to przyszłość

To oczywiście tylko wycinek możliwości, jakie może zaoferować eSIM. Technologia ta jest w gruncie rzeczy dopiero wprowadzana, jednak już dziś widać w niej ogromny potencjał. Ten następca standardowych kart SIM ma dokładnie te same funkcje co jego plastikowy odpowiednik, jednak daje dużo większe możliwości. Pozwoli to również producentom sprzętu na zmianę podejścia już na etapie projektowania. 

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.