Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Składane smartfony

Porady

Składane smartfony

Składaki stają się modne! Coraz więcej firm oferuje składane smartfony i powoli stają się one normą. Przyjrzyjmy się im zatem z bliska i zastanówmy jakie mają wady a jakie zalety.

Zaczęło się od telefonu z klapką.

Historia składanych telefonów jest prawie tak długa jak historia telefonów komórkowych. Zaczęło się od telefonu z klapką. Jeśli ktoś z was nie pamięta – w tych czasach telefon złożony był jeszcze z dwóch części – klawiatury i ekranu. Producenci, tacy jak Motorola, po prostu rozdzielili je dodając ruchome zawiasy. Dzięki temu zabiegowi uzyskano całkiem zgrabny telefon z większym ekranem. Korzyści takiego rozwiązania było kilka:

 • mniejszy rozmiar telefonu
 • większy ekran 
 • dodatkowa ochrona wnętrza

Wśród minusów najczęściej wymieniano skomplikowany i długi sposób otwierania telefonów. Faktycznie, aby odebrać połączenie lub dostać się do podstawowych funkcji telefonu, należało wykonać dodatkowy ruch (używając pomocy drugiej ręki aby otworzyć telefon).

Historyczne składane telefony straciły na znaczeniu w momencie, gdy upowszechniły się smartfony i całkowicie wyparły stare telefony z klawiaturą. Wydawało się, że idea składanych smartfonów jest po prostu niemożliwa do wprowadzenia. Aż wiele lat później okazało się, że jednak można!

Składane smartfony wracają! 

Na początku rozwoju smartfonów nie dysponowano technologią, która pozwalałaby składać ekran na pół, zachowując jego pełną funkcjonalność jako jeden moduł. I chociaż idea telefonu z klapką budziła sentyment wielu osób to wydawało się, że składaki na zawsze pozostały jedynie wspomnieniem. Sytuacja zmieniła się w 2019 roku, kiedy jako pierwszy składane smartfony wprowadził Samsung. Samsungowi udało się opracować technologię pozwalającą składać ekran smartfona nie wpływając na jego funkcjonalność. Do tej pory producent ten pozostaje bezkonkurencyjnym liderem w segmencie składanych smartfonów, choć ma już kilku naśladowców.

Jakie zalety mają współczesne składane smartfony? 

Co zaskakujące, współczesne składane smartfony mają praktycznie te same zalety co historyczne składane telefony. Czyli:

 • mniejszy rozmiar telefonu 
 • większy ekran 
 • dodatkowa ochrona wnętrza

Minus związany problematycznym dostępem do podstawowych funkcji został rozwiązany – większość telefonów tego typu można odebrać bez konieczności rozkładania.

Dwa w jednym – tablet i smartfon

Jednak z rozwojem technologii składane smartfony otrzymały dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest fakt, że składane smartfony dają wygodę pracy jak na tablecie, czy małym laptopie, wciąż zachowując gabaryty zwykłego smartfona.

Oto kilka funkcjonalności, które na pewno docenisz:

 1. Ekran można podzielić na dwie części, wykorzystując jedną z nich jako touchpad / klawiaturę. w ten sposób smartfon zamienia się w coś w rodzaju mikro laptopa.
 1. Duży ekran – więcej możliwości!
  Duży ekran jest tak duży jak w tablecie. Dzięki temu pomieści się na nim więcej. W składanym smartfonie możesz mieć otwartych równocześnie kilka okien aplikacji – jak na standardowym laptopie lub pracować na kilku aplikacjach równocześnie bez uciążliwego przełączania się między nimi. Jeśli potrzebujesz przekopiować zdjęcie do dokumentu – na składanym smartfonie możesz zrobić to jednym przeciągnięciem – tak jak w komputerze czy tablecie. Podczas wideo połączenia, możesz równocześnie sprawdzać maila, przeglądać dokumenty i podglądać relację z meczu.

Składane smartfony zwracają uwagę

Składane smartfony to nie są tanie produkty. Z tego powodu nie są to też produkty powszechne. Jeśli więc zależy Ci na zwróceniu uwagi i oryginalności – z pewnością osiągniesz ten cel. Składane smartfony wyciągane na stół podczas spotkania zawsze przyciągają wzrok rozmówców. Dodatkowo dają też mnóstwo nowych funkcji oryginalnych personalizacji, z wykorzystaniem projektów tworzonych przez czołowych designerów. Jeśli więc lubisz podążać za modami składany smartfon jest stworzony dla Ciebie.

Kto produkuje składane smartfony?

Wydaje się, że trend składanych smartfonów jest czymś wiecie niż przejściową modą. Zaczęło się od modelu Samsung Galaxy Fold z 2019 roku. Ten pierwszy składany smartfon rozkładał się pionowo, pozwalając na 

Zadziwiające jest to, że wciąż wielu głównych graczy rynku technologicznego nie Obecnie najczęściej stosuje się dwie konstrukcje rozkładanych smartfonów:

 • Rozkładane w poziomie jak książka, dzięki czemu smartfon zamienisz niemalże w tablet,
 • Rozkładane w pionie, przypominające tradycyjne telefony z klapką.

Składany telefon oferuje wszystkie te same funkcje, co klasyczny smartfon. Możesz więc wykonywać połączenia i esemesować, robić zdjęcia, słuchać muzyki czy przeglądać social media. Elastyczny ekran zapewnia jednak wszechstronność nieosiągalną przez jednoczęściowe urządzenia i pozwala zaoszczędzić sporo miejsca w kieszeni lub torebce.

Producenci składanych smartfonów – najpopularniejsze modele

Najpopularniejszym producentem tego typu urządzeń jest \Samsung. Ten południowokoreański gigant od kilku lat oferuje dwie linie swoich składanych telefonów:

 • Galaxy Z Flip – „telefon z klapką” składany w pionie, wyposażony w nieduży, praktyczny ekran zewnętrzny i pełnoprawny ekran wewnętrzny,
 • Galaxy Z Fold – z zewnątrz wygląda jak klasyczny smartfon z panoramicznym wyświetlaczem, ale po otwarciu (w poziomie) daje dostęp do drugiego, znacznie większego ekranu.
 • Samsung Galaxy Z Fold 4 – składany smartfon o eleganckim designie
 • Samsung Galaxy Z Flip 4 – funkcjonalny smartfon rozkładany
 • Motorola Razr 2022 – smartfon rozkładany z klapką
 • Huawei P50 Pocket – innowacyjny smartfon składany na pół

Również Motorola ma w swojej ofercie rozkładane smartfony. Motorola razr nawiązuje stylistyką do kultowej serii telefonów z klapką, oferując jednocześnie wszystkie nowinki technologiczne. To między innymi wydajne procesory i wysokiej klasy aparaty, a także świetnej jakości materiały zastosowane do skonstruowania obudowy.

Jakikolwiek jest Twój styl życia, rozkładany smartfon ułatwi codzienne czynności, a na dodatek sprawi mnóstwo frajdy dzięki swojej unikatowej konstrukcji. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz kompaktowego urządzenia, czy chcesz połączyć tablet z telefonem, taki smartfon zapewni wszystko, czego potrzebujesz.

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.