Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Połączenia międzynarodowe: Jak działają i czy są płatne?

Porady

Połączenia międzynarodowe: Jak działają i czy są płatne?

Czym różnią się połączenia międzynarodowe od roamingu? Na co koniecznie trzeba uważać kiedy dzwonisz za granicę? Co należy wiedzieć o zagranicznych połączeniach przychodzących? Czyli: w tym artykule przeczytasz wszystko na temat połączeń międzynarodowych oraz – co zrobić, aby za nie nie przepłacać.

Z pewnością zdarzało Ci się korzystać z polaczeń międzynarodowych. Na pewno słyszałeś o usłudze roamingu. Słyszałeś też pewnie o przypadkach, kiedy ktoś zapłacił fortunę za chwilę rozmowy z zagranicą. Wiele osób na wszelki wypadek nigdy nie odbiera połączeń zagranicznych – niezależnie skąd są i czy mają lub nie wykupiony roaming. Po prostu zrozumienie tych wszystkich taryf, reguł i wyjątków od nich, zasad, kiedy kto płaci za połączenie międzynarodowe- wydaje się dla wielu ludzi po prostu trudne. Faktyczne – dziś dużo prostsze jest rozmawianie przez komunikatory internetowe, najlepiej jeszcze za pomocą wifi. Ale nie zawsze jest taka możliwość. Stąd dzisiaj postanowiliśmy przybliżyć nieco temat połączeń międzynarodowych.

Połączenia międzynarodowe – czym są i jak działają?

Połączenia międzynarodowe to sytuacja, kiedy dzwonisz z polski do innego kraju na numer niepolski (z początkiem innym niż +48) z użyciem połączenia telefonicznego (a nie internetowego). Firmy telekomunikacyjne oferują tę usługę, pozwalając użytkownikom na nawiązywanie rozmów z osobami przebywającymi za granicą.

W praktyce, aby skorzystać z połączenia międzynarodowego, wystarczy wybrać numer z kierunkowym kraju, do którego chcemy zadzwonić, a następnie normalnie dzwonić, jak przy połączeniach krajowych. Warto sprawdzić, czy nasza taryfa obejmuje połączenia międzynarodowe, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na końcu miesiąca.

Połączenie przychodzące jest dla osoby je odbierającej bezpłatne. Płaci za nie ten, kto wybiera numer. Możesz więc spokojnie odbierać połączenia z zagranicy z obcym numerem. Jednak z oddzwanianiem na te numery lepiej uważać – wówczas to ty płacisz za połączenie, a oszuści często wybierają taki sposób naciągania użytkowników telefonicznych.

W skrócie:

Połączenie międzynarodowe jest wtedy, kiedy dzwonisz z polskiego numeru na numer z obcego kraju. Na przykład – kiedy dzwonisz do cioci z USA – w przypadku, gdy korzysta ona z amerykańskiej sieci. Jeśli jednak ciocia ma polski numer – wówczas wasze połączenie będzie klasyfikowane jako roaming.

Czym różni się roaming od połączeń międzynarodowych?

Często pojęcia „roaming” i „połączenia międzynarodowe” są stosowane zamiennie i mało osób zdaje sobie sprawę, że różnią się one istotnie. Nazwa „roaming” pochodzi od angielskiego czasownika to roam – co znaczy dosłownie wędrować. Usługa ta polega więc na połączeniu korzystającym z sieci komórkowej innej, niż macierzysta (wędrujemy – my lub nasz rozmówca – do innej sieci). Można mówić roamingu krajowym (na przykład, kiedy nie mamy zasięgu i korzystamy z sieci obcej ale pozostajemy w obrębie swojego kraju) albo – dużo częściej – o roamingu zagranicznym.

Roaming w skrócie:

Z roamingiem mamy do czynienie kiedy jeden z numerów musi „przewędrować” innej sieci. Na przykład:

SYTUACJA 1 – POLSKA (+48) : ZAGRANICA (+48)
Kiedy dzwonisz z Polski (z polskiego numeru) do kolegi będącego na wakacjach za granicą (jego polski numer musi korzystać z obcej sieci lokalnej).

SYTUACJA 2 – ZAGRANICA (+48) : POLSKA (+48)
Kiedy jesteś za granicą i dzwonisz ze swojego polskiego numeru do rodziców w Polsce (Twój numer korzysta z roamingu).

SYTUACJA 3. ZAGRANICA (+48) : ZAGRANICA (lokalny numer)
Kiedy jesteś za granicą i dzwonisz ze swojego polskiego numeru pod miejscowy numer hotelu, lub restauracji (Twój numer korzysta z roamingu).

SYTUACJA 3. ZAGRANICA (+48) : ZAGRANICA (+48)
Kiedy jesteś za granicą i dzwonisz ze swojego polskiego kolegi (z polskim numerem), bo nie możesz go zlokalizować a ma klucz do pokoju (Twój numer korzysta z roamingu).

Czy połączenia międzynarodowe są płatne i ile kosztują?

Oczywiście – cały w tym problem, że połączenia międzynarodowe są płatne, i to zazwyczaj dużo. Koszty różnią się w zależności od operatora i oferty taryfowej. Co je jeszcze odróżnia od roamingu, to fakt, że połączenia międzynarodowe mają naliczanie minutowe, a nie sekundowe, jak to ma miejsce przy krajowych rozmowach. Przykładowo, sprawdzając cenniki operatorów takich jak T-mobile, Orange, czy Play, można zauważyć różnice w stawkach w zależności od kraju, do którego dzwonimy.

Koszt połączeń międzynarodowych

Koszt za minutę połączeń między narodowych zależy od strefy. Państwa podzielone są na 4 stref, przy czym ze strefy 1 wydziela się dodatkowo podstrefę 1A, która obejmuje kraje Unii Europejskiej. Jest to najtańsza strefa – koszt połączenia to 1 zł za minutę.  Najdroższa jest strefa 5 – określana jako „egzotyczna”.  Są tam między innymi połączenia satelitarne ze statków na morzu. Minuta połączenia w tej strefie w taryfie Red Bull MOBILE wynosi 10,54 zł.

Nazwa strefy i kraje, które są w tej strefieMinuta połączeniaJeden SMS100kB w MMS
Strefa międzynarodowa 1A
Kraje Unii Europejskiej oraz inne wybrane kraje i terytoria:
Azory, Gibraltar, Gujana Francuska, Gwadelupa, Islandia,
Liechtenstein, Martynika, Norwegia, Reunion, Watykan
1,00zł0,31 zł2,95 zł
Strefa międzynarodowa 2
Algieria, Armenia, Australia, Azerbejdżan, Egipt, Gruzja,
Izrael, Kanada, Kazachstan, Kirgizja, Libia, Maroko,
Nowa Zelandia, Tadżykistan, Tunezja, Turcja, Turkmenia,
USA, Uzbekistan
2,45 zł1,00 zł2,95 zł
Strefa międzynarodowa 2
Algieria, Armenia, Australia, Azerbejdżan, Egipt, Gruzja,
Izrael, Kanada, Kazachstan, Kirgizja, Libia, Maroko,
Nowa Zelandia, Tadżykistan, Tunezja, Turcja, Turkmenia,
USA, Uzbekistan
2,45 zł1,00 zł2,95 zł
Strefa międzynarodowa 3
Reszta świata
4,54 zł1,00 zł2,95 zł
Strefa międzynarodowa 4
Sieci satelitarne
10,82 zł1,00 zł2,95 zł
Przykładowe ceny za połączenia międzynarodowe w Red Bull MOBILE

Jak uniknąć opłat za połączenia międzynarodowe?

Istnieją również sposoby na uniknięcie wysokich kosztów połączeń międzynarodowych. Jednym z nich jest korzystanie z aplikacji komunikacyjnych, takich jak Whatsapp, które pozwalają na darmowe rozmowy przez internet. Można także wykupić specjalne pakiety na popularne połączenia (na przykład do USA – gdzie jest liczna polonia). Nie polecamy natomiast rozwiązania polegającego na używaniu „fałszywego roamingu”, a więc sytuacji, w której osoba na stałe mieszkająca za granicą ma polski numer. Jest to wbrew umowie a operatorzy są w stanie łatwo wykryć, że urządzenie loguje się tylko zza granicy.

Podsumowując, połączenia międzynarodowe są ważną usługą w dzisiejszym świecie, umożliwiającą globalną komunikację. Należy jednak pamiętać o kosztach z nimi związanych i szukać sposobów na ich zminimalizowanie, zwłaszcza w erze nowoczesnych aplikacji umożliwiających darmowe rozmowy przez internet.

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

ABC zarządzania hasłami w telefonie

Czy musisz pamiętać wszystkie hasła i loginy do swoich kont? Oczywiście że nie! Zobacz, jak bezpiecznie tworzyć i przechowywać hasła za pomocą menedżerów haseł. Czy miałeś kiedyś zhackowane konto? Jeśli tak – to wiesz już, że tworzenie oryginalnych i zaawansowanych

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.