Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Jak udostępnić internet z telefonu?

Porady

Jak udostępnić internet z telefonu?

Dzisiejszy telefon służy do robienia zdjęć i filmów, nawigowania, grania… coraz rzadziej do dzwonienia. Ale chyba jeszcze rzadziej używaną funkcją jest przełączenie go w tryb routera. Jak udostępnić Wi-Fi z telefonu na drugi telefon lub laptopa? 

Sytuacja, kiedy musisz udostępnić Internet z telefonu zdarza się dość rzadko. Z telefonu w funkcji routera najczęściej korzysta się na wakacjach, kiedy jest się poza domem lub biurem. Szczególnie, jeśli ktoś ma dostęp do nielimitowanego internetu, jak na przykład w Red Bull MOBILE. Wtedy to można pokusić się nawet o odpalenie konsoli do gier!

Po co nam internet przez telefon?

W większości miejsc w Polsce mamy już dostęp do transmisji danych przez komórkę. Z telefonu możemy zrobić praktycznie wszystko. Jadąc na wakacje swobodnie wysyłamy zdjęcia na Instagram niemal z każdego zakątka kraju. Jednak nie wszystko da się zrobić na telefonie… Czasem trzeba skorzystać z internetu na innym urządzeniu. Tak się składa, że akurat wifi nie wszędzie jest dostępne. 

Wtedy właśnie bardzo docenimy funkcję telefonu jako routera.

Niektóre rzeczy robi się znacznie wygodniej na laptopie niż na telefonie. Na przykład obrabianie zdjęć albo montaż filmów. Filmy również wygodniej ogląda się na dużym ekranie. Co więcej, jeśli Twoja szefowa nie wie, że pracujesz zdalnie akurat podczas  podczas wypadu ze znajomymi na deskę – to call na zoomie z laptopa w zacisznym pokoju pomoże ci utrzymać dobre pozory. Nie należy zapominać o całej masie innych przyjemnych rzeczy, do których przyda się internet z komórki: na przykład gra na konsoli. 

Jak udostępnić internet z telefonu na inne urządzenie?

Istnieją co najmniej 3 sposoby, w jaki możesz udostępnić internet ze swojej komórki innym urządzeniom. Można do tego użyć wifi, bluetooth lub kabla USB. Czym różnią się te sposoby i jak dokładnie z nich korzystać piszemy poniżej.

Tethering czyli telefon jako hotspot osobisty

Modem to urządzenie elektroniczne, które moduluje sygnał w celu zakodowania lub odkodowania informacji cyfrowych, tak by mogły być przesyłane lub odbierane w wybranym medium transmisyjnym. W zasadzie wszystkie współczesne smartfony mają wbudowaną tę funkcję. Zazwyczaj bez problemu korzystamy z niej na codzień, przeglądając intrenet na naszych komórkach. Rzadko kiedy jednak korzystamy z modemu w telefonie jako przenośnego urządzenia służebnego wobec innych urządzeń. Dzieje się tak z kilku powodów: Przez wiele lat internet udostępniany przez operatorów sieci telefonicznych był: za drogi, za wolny, było go za mało. 

Dziś, kiedy wielu z nas korzysta z nieograniczonego dostępu do szybkiego internetu, zamiana telefonu w hotspot nie stanowi żadnego problemu. 

Jak udostępnić Wi-Fi z telefonu? 

Najbardziej intuicyjnym rozwiązaniem jest tethering poprzez osobisty hotspot korzystający z wifi (Wireless Fidelity). Znamy go wszyscy z domowych, lub publicznych hotspotów. Aby włączyć tę funkcję zarówno w telefonie z androidem jak i IOS, musimy wejść w menu i uruchomić router w funkcji udostępniania sygnału. W zależności od systemu i modelu telefonu funkcja ta może różnie się nazywać (Router Wi-Fi, Przenośny hotspot Wi-Fi, Przenośny punkt dostępu, Udostępnianie internetu i inne) i znajdować w różnych częściach menu

WiFi pozwala udostępniać sygnał w paśmie radiowym ISM (ang. Industrial, Scientific, Medical – „przemysłowe, naukowe, medyczne”) Z części tych zakresów korzystają systemy bezprzewodowej transmisji danych, np. WiFi oraz Bluetooth. Zaletą wifi w stosunku do bluetooth jest to, że może z niego równocześnie korzystać wiele urządzeń. Dzięki hotspotowi z telefonu jednej osoby (na przykład te, która kupiła za granicą kartę z nielimitowanym dostępem do internetu) kilka osób może w tym samym czasie na przykład: oglądać film na laptopie, grać na ipadzie i rozmawiać z rodziną na innym urządzeniu.

Telefony z funkcją routera wifi na ogół pozwalają zahasłować połączenie, tak aby nie mogły z niego korzystać osoby postronne. Dodatkowym plusem wifi w stosunku do bluetootha jest jego większy zakres. Z internetu udostępnianego przez wifi można spokojnie korzystać w obrębie nawet 100 metrów od urządzania udostępniającego – oczywiście w zależności od modelu  

Bluetooth – tethering ograniczony do jednej osoby. 

Drugą opcją tetheringu, bardzo podobną do wifi, jest udostępnianie internetu poprzez bluetooth. Bluetooth korzysta z tego samego pasma co wifi, jakość połączenia będzie więc porównywalna – choć zasięg zdecydowanie mniejszy – do ok. 10 metrów. Niewątpliwie zaletą bluetooth jest niższy w stosunku do wifi wydatek energetyczny. Inną zaletą (albo wadą, zależy od punktu widzenia) tego rozwiązania jest to, że równocześnie może z niego korzystać tylko jedno urządzenie. Wadą jest to wówczas, co oczywiste, kiedy jest z nami więcej znajomych. Zaletą jest to, że nikt niepowołany nie podepnie się pod naszą sieć. Niestety nie wszystkie urządzenia korzystające z internetu mają odbiornik pozwalający korzystać z bluetooth – z tego też powodu, dużo częściej korzysta się z połączeń wifi.

Udostępnianie internetu przez kabel USB

Najrzadziej używanym sposobem na połączenie z internetem przez telefon jest kabel USB. Tradycjonaliści oraz osoby szczególnie dbające o bezpieczeństwo w sieci z pewnością docenią to rozwiązanie. Funkcję tę w większości telefonów łatwo odnaleźć w ustawieniach udostępniania internetu. Jej zdecydowanym minusem jest fakt, że musimy mieć przy sobie kabel pozwalający połączyć ze sobą oba urządzenia. 

O co warto zadbać przy częstym korzystaniu z hotspotu osobistego?

Jeśli masz zamiar często korzystać z internetu udostępnianego z komórki, warto pomyśleć o kilku rozwiązaniach. Po pierwsze – Limity zazwyczaj nie są z gumy, a udostępniany z komórki internet, kiedyś się skończy. Dobrze jest wykupić nielimitowany dostęp do internetu. Wielu operatorów daje już dostęp do sieci po naprawdę korzystnych warunkach (na przykład Red Bull MOBILE). Druga sprawą jest wygoda korzystania z tego rozwiązania. Szczególnie, jeśli często wyjeżdża się za granice. Z tego powodu ważny jest wybór odpowiedniego telefonu: telefon z możliwością zainstalowania dwóch kart SIM będzie idealny! Podczas gdy w jednym slocie mamy swój krajowy numer, drugi możemy zostawić specjalnie na lokalną kartę, która zamieni nasz telefon w router – niezależnie od tego, gdzie jesteśmy. Ważna jest także pojemna bateria – telefon udostępniający internet dużo szybciej zużywa energię i często mocno się przegrzewa.

Zobacz też: Jak udostępniać ekran telefonu na telewizor?

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.