Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Jak udostępnić ekran z telefonu na telewizor

Porady

Jak udostępnić ekran z telefonu na telewizor

Są takie chwile, kiedy ekran komórki wydaje się za mały. Przydałoby się coś, co mogliby oglądać wszyscy naraz. Zaraz, zaraz… Dlaczego by nie udostępnić ekranu z telefonu na telewizor! I to bez kabla.

Czasem pojemność komórki jest zdecydowanie zbyt mała. I nie chodzi tu o objętość dysku, ale gigabajty emocji, łez i uśmiechów, które nie mieszczą się na małym ekraniku. Jak z całą rodziną obejrzeć filmik ze skoku ze spadochronem, tak, żeby nikt sobie nie zasłaniał? Albo zdjęcia z imprezy? A jeszcze lepiej, kiedy impreza przechodzi w tryb You Tube Party! Jeden mały telefonik na 20 – 40 osób? To się nie uda. Z pomocą przychodzi tu lifehack, którym zaplusujesz jak geek na olimpiadzie z matmy. 

Zobacz, jakie są metody połączenia telefonu i telewizora.

Impreza i wspólne oglądanie filmów z telefonu na dużym ekranie to sposób na pełne wykorzystanie potencjału, jakie daje to urządzenie. Współczesne telefony są w stanie nagrywać filmy w technologii slow motion i rozdzielczości 4K. Bywa, że wyposażone są w markowe obiektywy lepsze niż te, którym posługuje się niejeden aparat fotograficzny. Oglądanie takich cudów tylko na małym ekranie to grzech. Ale to nie jedyny powód, by połączyć telefon i telewizor. 

Awaryjne rozwiązanie w pracy 

Co zrobić, kiedy masz ważne spotkanie biznesowe, a laptop, na którym robisz prezentację z jakiś względów odmówił posłuszeństwa? Telefon połączony z telewizorem z łatwością go zastąpi. Dzięki Google Docs lub iCloud wszystkie dokumenty są dostępne, tu i teraz w Twojej kieszeni. Otwierasz arkusz kalkulacyjny i rzucasz obraz na ekran telewizora.

Sposób 1.
Udostępnianie (klonowanie) ekranu telefonu przez WiFi Direct

WiFi direct to rozwiązanie, dzięki któremu dwa urządzenia mogą się ze sobą komunikować bezprzewodowo ad hoc, czyli bez potrzeby korzystania z pośredniego zewnętrznego punktu dostępowego. Warunkiem tego rozwiązania jest, aby jedno z urządzeń posiadało swoją certyfikowaną kartą Wi-Fi Direct, dzięki niej, inne urządzenia (tutaj telefon) mogą łączyć się z nim w standardzie WI Fi, czyli w paśmie radiowym o częstotliwościach 2,4 GHz oraz 5 GHz.

Direct WiFi stosowane jest powszechnie nie tylko w telewizorach z funkcją Smart TV, ale też projektorach, drukarkach, lub odtwarzaczach muzyki. Za pomocą WiFi Direct można przesyłać: zdjęcia, filmy, muzykę i inne materiały. Wymiana danych nie jest ograniczona do telefonów – da się połączyć z telewizorem, tabletem, a także drukarką. Wi-Fi Direct można wykorzystać również w grach. 

Jest wiele zalet tego rozwiązania:

  • Nie potrzebuje ono zewnętrznego routera, czyli możesz go stosować tam, gdzie nie ma sieci internetu WiFi. 
  • Działa intuicyjnie, bardzo podobnie do Bluetooth, ale ma większy zasięg. 
  • Nie potrzebujesz żadnych dodatkowych urządzeń, przejściówek, kabli.
  • Dzisiaj posiada ja większość telewizorów z funkcją Smart TV.

Jak połączyć telefon z telewizorem WiFi poprzez WiFi Direct?

  1. Wejdź w ustawienia telewizora i włącz WiFi Direct, aby aktywować możliwość podłączania innych urządzeń. 
  2. Wejdź w ustawienia telefonu i znajdź funkcję synchronizacji urządzenia przez WiFi (może się nazywać „Smart View”, „Screen Mirroring” lub „Szybkie połączenie”). W telefonach iPhone będzie to opcja „klonowanie ekranu”.
  3. Wybierasz z listy urządzeń właściwy sprzęt i zatwierdź wybór.
  4. Możesz działać! 

Udostępnianie ekranu telefonu za pomocą Apple TV lub Chromecast TV

Jeśli telewizor, z którym chcesz się połączyć nie dysponuje funkcją Direct WiFI (nie ma oznaczenia Smart TV) – sklonowanie ekranu może być nieco trudniejsze – ale nie niemożliwe! Istnieją bowiem urządzenia, które znakomicie zastąpią ten brak. Mowa tu o odtwarzaczach multimedialnych, takich jak Apple TV lub Google Chromecast. Są to urządzenie przystosowane do odbierania sygnału z urządzenia zewnętrznego za pomocą wbudowanego punktu direct WIFi. Poprzez kabel HDMI przesyłają go do odbiornika. 

Główną zaletą odtwarzaczy multimedialnych jest ich niewielki rozmiar i uniwersalność. Dzięki temu można zabrać je w podróż i podpiąć pod właściwie każdy telewizor z wyjściem HDMI. Po stronie telefonu jest różnie. Może zdarzyć się, że wymagane będzie zainstalowanie dodatkowej aplikacji wspomagającej klonowanie ekranu (na przykład Chromecast lub Apple TV). 

Sprawdź jakie telefony z opcją klonowania ekranu dostępne są w ofercie Red Bull MOBILE

Udostępnianie ekranu telefonu na telewizor za pomocą kabla

Jako ostatni sposób podajemy metodę klasyczną, czyli – za pomocą kabla. Polega ona na bezpośrednim połączeniu dwóch urządzeń bez użycia transmisji za pomocą fal. Zaleta tej metody jest oczywista – sprawdzają się w przypadku starszych telewizorów nieposiadających modułu Direct WiFi. Problemem może być znalezienie odpowiedniej przejściówki, pozwalającej wypuścić sygnał z telefonu – powinna ona mieć na jednym z końców złącze pasujące do naszego smartfona lub tabletu, na drugim wejście HDMI. Cena waha się już od około 20 do prawie 200 zł. Samo połączenie urządzeń kablem może być niewystarczające. Podłączany telefon musi bowiem wspierać funkcję MHL (Mobile High-Definition Link). 

Zobacz również: Jak udostępnić internet z telefonu?

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.