Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Jak przywrócić ustawienia fabryczne w Twoim telefonie?

Porady

Jak przywrócić ustawienia fabryczne w Twoim telefonie?

Przywrócenie ustawień fabrycznych w urządzeniu to poważny krok. Ta operacja jest nieodwracalna – dlatego decydujemy się na nią bardzo rzadko, tylko w szczególnych sytuacjach…

Z jednej strony – powrót do ustawień fabrycznych, to jak powrót do raju. To tak, jakby grzech pierworodny nigdy się nie wydarzył. Jakbyśmy nigdy nie zapchali telefonu głupotami: nie zainstalowaliśmy setek nikomu niepotrzebnych programów, nie zrobili zdjęć i filmów nad którymi nie panujemy, nie ściągnęli wirusów… Nadal wszystko jest możliwe a nasze urządzenie jest jak nowe! 

Z drugiej strony – powrót do ustawień fabrycznych w takim urządzeniu jak telefon, sprawia, że tracimy wszystko, co przez miesiące, a może lata na nim zgromadziliśmy. Wszystkie prywatne informacje – listę kontaktów, maile, zdjęcia, aplikacje inne niż domyślne dla systemu, ich personalizowane ustawienia i ślady naszej aktywności. Wszystko.

Kiedy decydujemy się na twardy reset?

Twardy reset, reset totalny – to właśnie oznacza przywracanie ustawień fabrycznych. Urządzenie wymazuje wszystkie pliki i pamięć o naszej działalności, wracając do stanu z chwili zakupu telefonu. Praktycznie istnieją dwie możliwe sytuacje, kiedy ludzie decydują się na taką operację:

1. Sprzedaż telefonu

Pierwszą, najczęstszą przyczyna powrotu do ustawień fabrycznych  jest sprzedaż, lub przekazanie telefonu nowemu użytkownikowi. Twardy reset jest najszybszym sposobem na całkowite i pewne usuniecie naszych śladów z urządzenia. Nikt przecież nie chce aby prywatne zdjęcia, kontakty, wiadomości dostały się w ręce osób trzecich. 

2. Awaria telefonu

Drugim powodem jest problem z telefonem. W takiej sytuacji twardy reset to ostateczność, kiedy nie ma już innego pomysłu na naprawę telefonu, a wszystkie prostsze sposoby dawno zostały sprawdzone – bez skutku. Najczęściej objawami, które skłaniają do przywrócenia ustawień fabrycznych są duże problemy w codziennym użytkowaniu telefonu. Mogą to być: 

 • Długi czas reakcji na odpowiedź telefonu.
 • Częste zamrożenie urządzenia, 
 • Pauzy wymagające restartu.
 • Samoczynny restart, lub włączenie programów.

Równocześnie brak jest jakichkolwiek oznak uszkodzeń mechanicznych, objawy nie zostały spowodowane upadkiem lub zalaniem telefonu, co wskazuje, że problem tkwi raczej w softwarze. 

Zanim przywrócisz ustawienia fabryczne.

Zdarza się, że twardy reset przeprowadzany jest zbyt pochopnie – zanim sprawdzone zostana wszystkie możliwości naprawienia telefonu. Czasem powodem złego działania telefonu jest po prostu zapchanie jego pamięci. A uzyskać znaczną poprawę sytuacji może wystarczyć zrobienie porządku na dysku – usuniecie starych plików, niepotrzebnych zbyt dużych aplikacji i aktualizacja systemu. Warto więc upewnić się, że wykonałeś te kroki zanim sięgniesz po twardy reset. 

Zajrzyj do tekstu: Jak oczyścić pamięć telefonu?

Utwórz kopię zapasową

Jeśli jesteś pewien / pewna, że chcesz przywrócić ustawienia fabryczne – pomyśl jeszcze nad zrobieniem kopii zapasowej systemu. W razie czego, pozwoli ci ona na powrót do swoich danych prywatnych – na tym lub na innym telefonie. Zdjęcia, filmy i inne pliki łatwo jest zgrać na kartę pamięci, dysk komputera, lub skopiować do chmury. Z kolei hasła i loginy, zakładki, czy historia przeglądania stron można zapamiętać poprzez synchronizację danych, poprzez konto Google lub Apple ID.

Przywracanie ustawień fabrycznych w telefonie z Androidem.

Praktycznie w każdym telefonie z Androidem jego reset z przywróceniem ustawień fabrycznych wygląda podobnie. Szczegółowe instrukcje, jak przywrócić ustawienia fabryczne znajdziesz na stronie internetowej producenta, odnajdując manual swojego modelu telefonu. Niezależnie, czy jest to Huawei, Xiaomi, Samsung, LG, Asus, czy jakikolwiek inny model – operację twardego resetu wykonasz bez problemów i będzie ona trwała maksymalnie kilka minut.

Zazwyczaj wygląda ona w sposób następujący:

 • Przed procesem formatowania dobrze jest wylogować się z konta gogle (po uprzednim zapisaniu kopii zapasowej).
 • Upewnij się, że telefon jest wystarczająco naładowany, lub ma podłączenie do prądu. 
 • Wejdź w ustawienia telefonu.
 • Znajdź zakładkę „system” albo „informacje o telefonie”
 • Odnajdź zakładkę: „kopia zapasowa i resetowanie” lub „resetowanie”. Jeśli nie możesz ich znaleźć, skorzystaj z wyszukiwarki haseł.
 • Kliknij „Przywróć ustawienia fabryczne” lub „zresetuj ustawienia”.

Proces zacznie się automatycznie. Po sformatowaniu telefonu urządzenie będzie przywracać fabryczne ustawienia – w razie potrzeby podążaj za instrukcjami na ekranie. 

Alternatywny sposób na reset.

Podobnie, jak na komputerze, gdzie reset urządzenia jest możliwy przy użyciu skrótów klawiaturowych, tak samo na telefonie istnieje możliwość resetu przy użyciu kombinacji klawiszy. Opcja ta jest szczególnie przydatna, gdy telefon jest nieresponsywny przy standardowym użytkowaniu. W wielu telefonach ustawienia fabryczne można przywrócić przy użyciu przycisków zasilania i głośności. 

Odtworzenie ustawień fabrycznych w telefonie z iOS.

Na urządzeniach Apple przywracane ustawień fabrycznych nazywane jest z reguły: „odtwarzaniem ustawień fabrycznych” lub „wyzerowaniem”, jednak proces ten oznacza dokładnie to samo co w Androidzie. Tutaj także zaleca się zacząć od zapisania kopii zapasowej. 

Ważne: przed rozpoczęciem zerowania systemu musisz wylogować się z lokalizatora, czyli zabezpieczenie pozwalające znaleźć iPhone po jego zgubieniu lub utracie (Zobacz tekst: Jak znaleźć telefon?)  Aplikację „Znajdź mój iPhone” możesz wyłączyć wchodząc w Ustawienia, i Znajdź mój iPhone – wyłącz lokalizację. Możesz zrobić to również z poziomu komputera, będziesz potrzebować do tego loginu i hasła Apple ID.

A oto opis samej czynności resetu, krok po kroku:

 • Wejdź w Ustawienia.
 • Wejdź w zakładkę „Ogólne”.
 • Kliknij „Wyzeruj”.

Na ekranie pojawi się kilka opcji do wyboru: skasowanie samych ustawień, słownika, wyzerowanie ekranu początkowego itp. W przypadku powrotu do ustawień fabrycznych należy wybrać „Wymaż całą zawartość i ustawienia”. 

 • Wybierz „Wymaż zawartość i ustawienia” (jeśli iPhone jest zabezpieczony kodem, będziesz musiał go podać).
 • Wpisz kod i zatwierdź operację. 

Tę samą operację możesz przeprowadzić z poziomu komputera – jednak na nim również będziesz potrzebował kodu telefonu. Po sformatowaniu telefonu i jego ponownym włączeniu będziesz musiał go skonfigurować, podobnie, jak miało to miejsce przy zakupie nowego urządzenia.

A co, jeśli nie pamiętasz kodu telefonu?

Jeśli nie pamiętasz kodu telefonu nadal możesz w nim przywrócić (odtworzyć) ustawienia fabryczne. Aby to zrobić musisz otworzyć telefon w trybie awaryjnym – po uprzednim podłączeniu go do komputera. Aby to zrobić musisz użyć właściwej dla twojego modelu kombinacji przycisków: zazwyczaj jest to równoczesne użycie przycisków głośności, włączania i/lub początku. Odtworzenie ustawień fabrycznych następuje z poziomu komputera, przez program iTunes lub Finder (komputery PC wymagają osobnego oprogramowania), które automatycznie wykrywają telefon. 

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.