Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Jak odzyskać skasowane zdjęcia z telefonu?

Porady

Jak odzyskać skasowane zdjęcia z telefonu?

Skasowałeś przez przypadek zdjęcie na telefonie? O nie! To bezcenne wspomnienia! Czy wiesz, że możesz je łatwo odzyskać? Zobacz jak.

Nie ma lepszego sposobu na archiwizację wspomnień, niż biblioteka zdjęć w telefonie. Nie wiem jak wy – ale ja lubię do niej czasem zaglądać. Czego tam nie ma! Wszystkie głupie pomysły na imprezach, notatki z zajęć, niezapłacone faktury i inne ważne dokumenty, ale też na przykład filmiki ze wspinania w skałach i tysiące nieudanych tricków na rowerze (te, które się udały wylądowały na instagramie). Są tam moje ulubione dania, rodzice, pies i ulubieni ludzie, czyli moi przyjaciele. To dlatego zdjęcia na telefonie są tak cenne. Im starsze – tym cenniejsze. Nie mogę wyobrazić sobie, że mógłbym je stracić. Ale przypadki się zdarzają. 

Ups. Właśnie skasowałem swoje zdjęcia.

Cóż. Zazwyczaj dzieje się to niechcący. Przeglądasz historię zdjęć, chcesz komuś coś wysłać, chwila nieuwagi… pyk. Poszło do kosza. Czasem za zniknięcie ulubionych zdjęć i filmów odpowiada awaria telefonu, jego mechaniczne uszkodzenie czy nawet wirus. Co robić w takiej sytuacji? Jak odzyskać zdjęcia z zepsutego telefonu? 

Jak przywrócić skasowane zdjęcia na telefonie (krok po kroku)?

1. Sprawdź kopie zapasowe w chmurze.

Większość telefonów już standardowo korzysta z chmury. Jeśli ustawiłeś tworzenie kopii zapasowych – prawdopodobnie skasowane zdjęcie znajdziesz bez problemów w chmurze. Zdjęcia zapisane w telefonie automatycznie przenoszone są do aplikacji korzystającej z zewnętrznych dysków. Do najpopularniejszych aplikacji tego typu należą: 

 • Zdjęcia Google
 • OneDrive
 • Dropbox
 • iCloud

Niestety, od kilku lat limity darmowych dysków w chmurze zostały znacznie ograniczone. Z drugiej strony większość użytkowników potrzebuje coraz więcej miejsca na dane. Dlatego wiele serwisów wprowadziła stałe opłaty abonamentowe za przechowywanie danych w chmurze. Jeśli więc zależy Ci na stałym backupie zdjęć – warto rozważyć tę opcję. 

A co, jeśli nie odnalazłaś / -eś w chmurze skasowanych zdjęć?

Być może zdjęcie, które właśnie zostało usunięte, nie zdążyło się wysłać do chmury. W ustawieniach backupu użytkownik może wybierać różne opcje tworzenia kopii zapasowej. Jedną z nich – dość często używaną jest pozwolenie na tworzenie kopii zapasowej jedynie przy użyciu połączenia WiFi. Inną przyczyną braku kopii mógł być za mały limit danych, albo w ogóle brak aktywacji automatycznego backupu zdjęć. Jeśli więc obawiasz się o utratę swoich danych z telefonu – lepiej zadbaj o te ustawienia zawczasu. 

2. Sprawdź w usuniętych plikach.

Co dzieje się, kiedy skasujesz jakieś zdjęcie? Fizycznie – niewiele. Dane nie są fizycznie wymazywane z dysku, jedynie usuwa się nazwa pliku. Sam plik jednak wciąż na nim zostaje, aż do momentu, kiedy na jego miejsce nie zostaną nadpisane nowe dane. Dopóki to się stanie – teoretycznie zdjęcie jest do odzyskania bardzo łatwo. Niektóre telefony chronią takie usunięte pliki (w tym zdjęcia) jeszcze przez jakiś czas, nie wykorzystując zajętego przez nie miejsca do zapisu nowych plików. Ta swego rodzaju kwarantanna plików trwa czasem nawet 30 dni (jak w przypadku iPhonów). 

Odzyskiwanie usuniętych zdjęć z telefonu przy użyciu tej funkcji jest bardzo proste. Po odszukaniu folderu o nazwie „Ostatnio usunięte”, wybierz i zaznaczasz zdjęcia, które chcesz przywrócić. Kliknij „Przywróć”. Zdjęcia zostaną przywrócone i będą widoczne w folderze ze zdjęciami.

3. Wyłącz transmisję danych, lub wyłącz telefon.

Jeśli wciąż nie możesz odzyskać zdjęć, sprawa może być bardziej skomplikowana. Część ekspertów radzi by odzyskiwanie zdjęć w ogóle zacząć od tego, aby jak najszybciej wyłączyć transmisje danych, lub sam telefon. Powód opisany jest powyżej. Wiele aplikacji pracuje w tle, tworząc kopie danych lub aktualizując się, łączy się z siecią. Ten proces to nieustanny zapis nowych treści na dysku. A więc skasowane zdjęcia, które prawdopodobnie wciąż są na dysku, mogą zostać szybko po usunięciu nadpisane nowymi danymi. Jeśli więc ich odzyskanie jest kwestią priorytetową a utrata nastąpiła stosunkowo niedawno – warto posłuchać tej rady.

4. Skorzystać z programu do odzyskiwania danych.

Jeśli problem wykasowanego zdjęcia jest dość świeży, wszystkie powyższe sposoby zawiodły, a utrata danych nie jest wynikiem awarii lub uszkodzenia dysku – istnieje jeszcze jedna szansa na samodzielne przywrócenie fotografii. Jest nią użycie specjalnego programu do odzyskiwania danych. Proces ten odbywa się na ogół poprzez alternatywne zewnętrzne urządzenie – czyli komputer. Obecnie istnieje dość sporo aplikacji stworzonych do tego celu – zarówno jeśli chodzi o środowisko iOS jak i Windows i Android. Do najpopularniejszych należą:

 • Recuva,
 • Disc Digger
 • Odzyskiwanie danych Android
 • StrongRecovery
 • Dr.Fone
 • FonePaw

Proces odzyskiwania zdjęć za pomocą aplikacji:

Jak krok po kroku samodzielnie przeprowadzić proces odzyskiwania zdjęć z komórki, poprzez zewnętrzną aplikację? Oto krótki przewodnik:

 • Zainstaluj wybrany program na komputerze.
 • Podłącz telefon do komputera za pomocą kabla USB
 • Otwórz program do odzyskiwania danych
 • Wyszukaj dysk telefonu
 • Rozpocznij analizę i skanowanie
 • Odznacz pliki, które chcesz przywrócić
 • Kliknij Przywróć zdjęcia.
 • Wskaż miejsce, w którym mają być zapisane przywrócone dane (pamiętaj, aby mieć wolną przestrzeń dyskową)

5. Ostatnia deska ratunku: wizyta w serwisie.

Jeśli żaden z powyższych sposobów się nie sprawdzi – pozostaje oddanie telefonu w ręce specjalistów. Serwisy specjalizujące się w odzyskiwaniu danych z urządzeń elektronicznych dysponują wysoce zaawansowanymi programami, a przede wszystkim wiedzą, dzięki którym mogą pomóc odzyskać skasowane zdjęcie nawet w sytuacji całkowicie beznadziejnej. Niestety usługi takie nie należą do tanich – są bowiem czasochłonne. Ich cena może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Zdjęcia, które chcemy tą metodą odzyskać, muszą być więc wyjątkowo cenne.

Zobacz również: Jak przenieść dane z telefonu na telefon?

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.