Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Do czego przydaje się AI na smartfonie?

Porady

Do czego przydaje się AI na smartfonie?

Wszyscy mówią dziś o sztucznej inteligencji, ale w smartfonach technologia AI była stosowana już od lat! Obecny rozwój AI nie jest więc niczym szczególnie nowym, jednak znacząco zwiększa jej obecność w telefonach. Jakie są praktyczne zastosowania AI w smartfonach? O tym dowiesz się z tego artykułu.

Pisaliśmy już o chacie GPT i o tym, jak korzystać z niego na smartfonie. Większość z aplikacji tam przedstawionych ma przeznaczenie głównie rozrywkowe. Jednak rozrywka to nie wszystko. Sztuczna Inteligencja może być bardzo przydatnym, praktycznym narzędziem. Dzisiaj przyjrzymy się kilku rozwiązaniom, które mają nieco bardziej praktyczne i użytkowe zastosowanie.

Niektóre obecne dzisiaj technologie były obecne z nami już od bardzo dawna – kiedy jeszcze nikt nie mówił o AI.

Hej Google – Hej Siri!

Czy uwierzysz, że asystenci głosowi są z nami już ponad dekadę? Pierwsza była Siri – pojawiła się wraz z iPhonem 4S jesienią 2011 roku. Chwilę potem latem 2012 Google przedstawiło swoje Google Now. Dość długo tych dwoje było jedynymi Asystentami głosowymi, biorąc na siebie trudną rolę reprezentacji tego, co potrafi sztucznej inteligencji wobec społeczeństwa. Jednak z samą technologią AI mieli jeszcze mało wspólnego. Początkowo rolą Asystenta głosowego było zastąpienie ręczengo wpisywania poleceń. Naturalnie, człowiek nie byłby sobą, gdyby nie próbował z komunikatorem chwile porozmawiać. W związku z dość słabo responsywncścią owego – nasza czujność została uśpiona. 

Asystent głosowy to jeszcze nie AI

Z czasem jednak projekty asystentów głosowych rozwijały się. Asystenci nabywali inteligencji ucząc się od użytkowników. Coraz więcej producentów chciało mieć swojego asystenta. Do początkowej dwójki dołączyli inni: Google Asystent, Alexa z Amazona, Bixby z Samsunga, Cortana od Windowsa (właśnie ogłoszono jej koniec), a także Xiao AI. Ostatnim trendem jest Bing AI które wprowadziło obsługę przez asystenta głosowego w zupełnie nowym stylu. Asystent z Microsoftu nie jest tylko interfejsem głosowym telefonu, ale reprezentuje nową generację chata AI – wreszcie ma rozumieć to co się do niego mówi i pomagać nie tylko w obsłudze urządzenia, ale przede wszystkim w poszukiwaniach informacji. 

AI do rozpoznawania obrazów

O ile Asystent głosowy musi mieć zdolność rozpoznawania mowy – o tyle asystent obrazu musi rozpoznawać… obraz! Niby proste, ale jednak na tyle skomplikowane, że potrzeba zaawansowanej technologii aby móc to poprawnie zrealizować Zwłaszcza gdy chodzi o rozpoznawanie twarzy. Zaczęło się odGoogle Lens w 2017 roku. Właściwie od tej pory – jeśli chodzi o użycie trybu rozpoznania obrazu w wyszukiwarce – google nie ma zbyt dużej konkurencji. Google Lens jest powszechnie używane, przy zakupach, poszukiwaniach produktów, ale także rozpoznawaniu twarzy. Ta funkcjonalność jest zresztą z powodzeniem rozwijana przez inne podmioty. Na przykład w telefonach, które używają jej do weryfikacji właściciela.

AI jako translator

Palmę pierwszeństwa w wykorzystaniu AI do tłumaczeń należy oddać aplikacjiGoogle Translate. Z Google Translatora można korzystać także w wersji aplikacji mobilnej. Przez długi czas nie było nic, co dorównywałoby tej aplikacji zarówno jeśli chodzi o jakość tłumaczeń jak i wygodę użycia. Jednak ostatnie trendy związane z rozwojem chata GPT wywróciły wszystko do góry nogami. Zmiany dotykają także branżę tłumaczeń. Wiele osób dość powszechnie stosuje Chat GPT jako zwykłego translatora. Wystarczy wkleić tekst poprzedzając go najprostszym promptem – „translate this to..). I Voila! Robi to lepiej niż translator.

Rozwój AI na smartfonach w stronę tłumaczeń

Ale zwykłe tłumaczenia pisma to już za mało. Współczesna AI potrafi znacznie więcej i znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie jest potrzeba szybkiego tworzenia tekstu, translacji, a nawet tłumaczeń symultanicznych. Ten sam Google oferuje dodatek do Gmaila: Translator with GPT, który po jednym kliknięciu przetłumaczy za nas mail, i to w stylu, który uznamy za stosowne!  

AI usprawnia pisanie i liczenie

Ale tłumaczenie to nie wszystko. Jeśli w ogóle nie chce nam się pisać, możemy oddać to zadanie Sztucznej inteligencji. Jeśli korzystasz z Gmaila – pomoże Ci w tym GPT Workspace, który automatycznie stworzy odpowiedź na maila, na podstawie pytania. Możesz dowolnie kontrolować odpowiedź, modyfikując jej styl, długość i zawartość. To olbrzymia pomoc!  Wszystkie dodatki do aplikacji Google wspierane przez sztuczną inteligencję możesz zainstalować, dodając rozszerzenia google. Są wśród nich wspomniane wyżej, ale także ściśle przeznaczone dla osób piszących, lub tworzących skomplikowane wyliczenia w excelu. Niestety, nie wszystkie z nich działają już na smartfonie we wszystkich konfiguracjach. O ile Gmail – korzysta ze swoich dodatków bez problemu, o tyle word – w wersji na telefon nie pokazuje dostępu do rozszerzeń.

Rozszerzenia do aplikacji google korzystające ze sztucznej inteligencji.

AI w smartfonie pomaga w edukacji

Kolejnym polem zastosowania Sztucznej Inteligencji w smartfonach jest wdrożenie tej technologii na rynku edukacyjnym, który jest silnie reprezentowane zarówno w Google Play jak i App Store (zaraz po grach i aplikacjach do rozrywki). W czołówce wykorzystań są oczywiście aplikacje do nauki języka obcego. Jest to naturalna konsekwencja dwóch kompetencji rozwijanych przez AI od początku: językową i rozpoznawanie mowy. Pierwsza z nich polega na umiejętności generowania nieskończonej liczby poprawnych gramatycznie i pod względem leksyki wypowiedzi. Pokrewną kompetencja jest zdolność do tłumaczeń. Druga kompetencja jest rozwijana przez wszelkich asystentów mowy. To wystarczy aby tworzyć komunikację, a ta jest podstawą nauczania języka obcego.

AI przy nauce języka

Jeśli więc zaczniesz rozmawiać z Chatem GPT w celach wyłącznie edukacyjnych, aby ćwiczyć angielski – z pewnością uda ci się to. Możesz też poprosić go o stworzenie ćwiczenia i dostać całkiem sensowny materiał do nauki. Jednak dużo wygodniej będzie siegnąć po aplikacje, które same przeprowadzą cie przez ten proces. Jest ich całkiem sporo. Do najpopularniejszych należą Duo Lingo, Busuu, Preply… Wiele z nich jest bezpłatnych. 

AI przy nauce przyrody

Istnieje wiele aplikacji bazujących na AI, które maja swoją użyteczność w edukacji pozajęzykowej. Są wśród nich wszystkie apki, służące do rozpoznawania nazywania i edukowania w sferze zjawisk przyrodniczych. Chcesz dowiedzieć się nieco więcej o lesie? Proszę bardzo! Ściągasz aplikację „Zidentyfikuj tę roślinę” robisz zdjęcie i juz wiesz! Jesteś w górach? Genialna apka „Rock Identifier powie ci po jakim tworze geologicznym właśnie stąpasz. Słyszysz śpiew ptaka? Nie ma sprawy! „Co to za ptak?” (lub każda podobna) powie ci jaki to osobnik tak pięknie gada! Wszystko w w Twojej komórce! Dzięki AI.

AI w smartfonie pomaga w diagnozie i leczeniu

AI w smartfonie znajduje też zastosowanie jako asystent przy wstępnej diagnozie i wsparcie leczenia. Aplikacja Buoy Helth na przykład oferuje chat z botem, który zadaje pytania i na podstawie otrzymanych symptomów daje wstępną diagnozę. Inna aplikacja – SkinVision specjalizuje się w diagnozowaniu chorób skórnych na podstawie przesłanych zdjęć. Oczywiście przy korzystaniu z tych narzędzi należy zachować zdrowy rozsądek – nie bedą one dobrym rozwiązaniem w rękach psychochondryka. Dla osób z zaburzeniami emocjonalnym z pewnością lepsze będą rozmaite aplikacje wspierające.

AI jako pomoc psychologiczna

Aplikacje oparte na AI – jeśli są dobrze użyte – są nieocenioną pomocą dla osób zmagających się z zaburzeniami nastroju. Woebot na przykład działa jak trener emocji. Pozwala kontrolować, dostrzegać i analizować wzloty i upadki. Poprzez odpowiednie propmpty aplikacje tego typu są w stanie wychwycić i zaalarmować nawrót choroby, nadchodzące fazy depresyjne lub maniakalne i zalecić w odpowiednim momencie kontakt z lekarzem.

Należy pamiętać, że chociaż te aplikacje mogą być pomocne w śledzeniu nastrojów i udzielaniu wsparcia, nie zastępują profesjonalnej opieki zdrowia psychicznego.

AI w smartfonach przyszłości?

Powyższe zastosowania pokazują, jak wielką pomocą może być wprowadzenie AI do naszych smartfonów – dzięki temu zabiegowi, mamy dostęp do rozszerzonych możliwości zawsze i wszędzie, praktycznie bez ograniczeń. 

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.