Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Co to jest i jak działa VPN?

Porady

Co to jest i jak działa VPN?

Obecnie niemal każdy aspekt naszego życia jest połączony z internetem. Większość serwisów, stron, przeglądarek, aplikacji i urządzeń zbiera nasze dane. Dlatego też prywatność stała się cennym tak towarem. Jak więc się zabezpieczyć? Odpowiedzią na ten problem jest technologia VPN, która pozwala zwiększyć swoje bezpieczeństwo i prywatność w sieci. Ma ona również kilka innych zalet, które dziś omówimy

Czym dokładnie jest VPN i jak on działa?

VPN to skrót od „Virtual Private Network”, czyli w tłumaczeniu na polski oznacza tyle, co „Wirtualna Sieć Prywatna”. Taka sieć umożliwia połączenie urządzenia z internetem poprzez serwer pośredniczący. Serwer ten ukrywa rzeczywisty adres IP użytkownika i zabezpiecza połączenie przed nieuprawnionym dostępem.

Działanie VPN polega na tym, że kiedy użytkownik łączy się z wirtualną siecią, jego ruch jest przesyłany przez specjalny serwer pośredni zamiast bezpośrednio z jego urządzenia do internetu. Co to oznacza w praktyce i co to tak naprawdę daje użytkownikowi? W sumie to całkiem sporo korzyści!

Ukrycie adresu IP

Dzięki połączeniu z wirtualną siecią prywatną adres IP użytkownika jest ukryty, a jego ruch sieciowy przesyłany jest przez serwer VPN. Oznacza to, że użytkownik może korzystać z internetu anonimowo, ponieważ jego rzeczywisty adres IP jest ukryty przed stronami internetowymi i innymi użytkownikami.

Virtual Private Network zabezpiecza połączenie

Kolejnym dość podstawowym zadaniem wirtualnej sieci jest zabezpieczenie połączenia. Kiedy użytkownik łączy się z VPN, jego ruch sieciowy jest szyfrowany. Oznacza to, że nawet jeśli ktoś przechwyciłby transmisję, nie byłby w stanie odczytać przesyłanych danych. Dzięki temu użytkownik może korzystać z internetu bez obaw o to, że jego dane będą łatwe do przechwycenia.

Bezpieczeństwo w Wi-Fi publicznych

Powyższe dwie cechy przekładają się również bezpośrednio na bezpieczeństwo podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi. To dość niebezpieczne połączenia, ponieważ ktoś inny podłączony do sieci może łatwo przechwycić ruch sieciowy. Korzystając z VPN, użytkownik może bezpiecznie korzystać z Wi-Fi publicznych, ponieważ jego ruch w sieci jest szyfrowany i ukryty.

Odblokowanie zawartości

Niektóre treści, strony, lub serwisy są dostępne wyłącznie w konkretnych krajach, lub regionach. Dzieje się tak między innymi ze względów politycznych lub kulturowych, choć nie tylko. Przykładem może być Netflix, który ma różną ofertę filmów i seriali dla różnych krajów. To znaczy, że użytkownik może uzyskać dostęp do treści, które są po prostu niedostępne w jego regionie. Najczęściej są to seriale, czy filmy na Netflixie niedostępne jeszcze w Polsce.

Kiedy VPN nie zadziała?

Warto pamiętać, że wirtualna sieć prywatna nie jest uniwersalnym narzędziem i nie zawsze można polegać na jego skuteczności. Jeśli użytkownik korzysta z niezaufanych stron internetowych, pobiera podejrzane pliki lub udostępnia swoje dane osobowe, to nawet najlepszy VPN nie będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwa urządzenia i prywatności użytkownika. Dlatego nawet korzystając z połączenia z wirtualną siecią, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci.

Jak korzystać z VPN?

Wymienione zalety wirtualnej sieci prywatnej to oczywiście nie wszystko, choć należą do tych najważniejszych. Jak skorzystać z VPN? To dość prosty proces. Należy wybrać dostawcę usług i zainstalować na swoim urządzeniu specjalne oprogramowanie. Zazwyczaj aplikacje do obsługi wirtualnych sieci są dostępne na wszystkie urządzenia, które mogą łączyć się z internetem jak komputery, telefony i tablety.

Którego dostawcę VPN wybrać? Który będzie najlepszy?

Na rynku jest kilku dostawców VPN, którzy oferują bezpieczne i niezawodne usługi. Jak wybrać najlepszego? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak szyfrowanie, protokoły VPN, liczba serwerów VPN, poziom prywatności i oczywiście cena. Zdecydowanie nie warto jednak eksperymentować z darmowymi sieciami wirtualnymi. Często takie usługi służą do wyłudzania danych, dając wyłącznie pozory bezpiecznego połączenia.

Podsumowanie

VPN to skuteczne narzędzie, które pozwala użytkownikom na zwiększenie bezpieczeństwa i prywatności w sieci. Dzięki temu rozwiązaniu można korzystać z internetu bez obaw o to, że nasze dane będą łatwe do przechwycenia, a adres IP zostanie ujawniony. Wirtualna sieć prywatna zapewnia również możliwość odblokowania zawartości, które są zwykle niedostępne w danym kraju lub regionie.

Warto jednak pamiętać, że nawet najlepszy VPN nie ochroni użytkownika, który pobiera podejrzane pliki, wchodzi na podejrzane strony, czy sam udostępnia własne dane na tego typu witrynach. To narzędzie, które pomaga zwiększyć bezpieczeństwo, jednak mimo to należy korzystać z sieci, pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Podczas wyboru dostawcy usług VPN warto zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak szyfrowanie, protokoły VPN, liczba serwerów VPN, poziom prywatności. 

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.