Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Telefon dla dziennikarza i blogera

Porady

Telefon dla dziennikarza i blogera

Nowoczesny dziennikarz czy też bloger, nie noszą już notatnika, komórki, dyktafonu, aparatu, czy nawet kamery i laptopa. To wszystko zastępuje im jedno urządzenie – smartfon. Jakie cechy powinien posiadać idealny telefon dla blogera?

Choć rzadko myślimy o telefonie w takim kontekście,, to małe urządzenie zrewolucjonizowało świat mediów i pozwoliło na jeszcze szybsze przekazywanie informacji. Jednak czy każdy smartfon będzie odpowiednim narzędziem pracy dla dziennikarzy lub też blogerów? Niekoniecznie! Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów i wybrać mądrze!

Telefon dla dziennikarza i blogera powinien mieć duży ekran

Reporter, który jest na miejscu i na żywo relacjonuje przebieg wydarzenia, z pewnością doceni większy ekran. Dlaczego? Bo w przypadku pracy nad tekstem, szybciej i wygodniej piszę się na większej klawiaturze i przy większym podglądzie. To samo dotyczy edycji zdjęć, filmów, czy materiałów audio – przy większej przekątnej ekranu zwyczajnie lepiej się pracuje, bo można być dokładniejszym. Nie należy jednak w tej kwestii też przesadzać. Zbyt duży smartfon może być trudny do obsługi jedną ręką, co w tej pracy może być niekiedy konieczne.

Telefon dla dziennikarza i blogera musi mieć dyktafon

Jednym z podstawowych narzędzi, które powinien posiadać telefon dla dziennikarza jest dyktafon. Coraz częściej jest nim po prostu odpowiednia aplikacja w smartfonie. Są one zazwyczaj znacznie prostsze w obsłudze i potrafią coraz lepiej rejestrować dźwięk przy jednoczesnej redukcji hałasów i dźwięków otoczenia. Jednak smartfon, smartfonowi nierówny i dlatego myśląc o pracy dziennikarza warto sprawdzić, jak konkretny model nagrywa dźwięk. Wyniki mogą być naprawdę różne!

Jeśli już znajdziemy model smartfona, który dobrze radzi sobie z nagrywaniem dźwięku, możemy dodatkowo wzmocnić go używając zewnętrznych mikrofonów. Rozwiązaniem jest także zastosowanie bardziej zaawansowanych aplikacji do rejestracji dźwięku. Pracując dla radia, dobrze jest też korzystać z aplikacji do edycji, dzięki czemu zmontowany materiał będzie można wysłać od razu z miejsca zdarzenia.

Telefon dla dziennikarza i blogera: Jak nagrać wywiad prowadzony przez telefon?

Obecnie nie zawsze jest czas na przeprowadzenie wywiadu twarzą w twarz, dlatego też dziennikarze – a także blogerzy – decydują się na rozmowę telefoniczną i nagrywanie jej przy pomocy dedykowanych aplikacji. Tu niestety pojawia się pewien problem, ponieważ prawo europejskie (a także amerykańskie) stanowczo zakazuje nagrywania rozmów bez wyraźnego poinformowania rozmówcy o tym fakcie. Dlatego też praktycznie żaden współczesny telefon nie posiada takiej opcji domyślnie. W przypadku telefonów z androidem można próbować używać dodatkowych aplikacji, jednak nie wszystkie działają poprawnie. Telefony sygnowane logiem jabłka nie mają takiej możliwości, dlatego też warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego systemu, jeśli zamierza się korzystać z nagrywania rozmów.

Więcej o nagrywaniu rozmów na telefon przeczytasz tutaj.

Telefon dla dziennikarza i blogera musi robić dobre zdjęcia

Niestety w wielu mniejszych redakcjach nie ma budżetu na zatrudnienie prawdziwego fotoreportera, a ich rolę przejmują dziennikarze będący na miejscu. Oczywiście smartfon nie zastąpi profesjonalisty z odpowiednim sprzętem, jednak można przy jego pomocy stworzyć ilustrację obrazującą temat. Dlatego dobrze by było, gdyby taki smartfon dla dziennikarza posiadał kilka obiektywów i możliwie największą matrycę. Dzięki temu będzie bardziej uniwersalny, a zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych będą miały lepszą jakość.

Jaki telefon do robienia zdjęć wybrać?

Filmowanie smartfonem – jaki telefon dla dziennikarza i blogera będzie najlepszy?

Nowoczesny dziennikarz, czy też bloger, to często nie tylko ktoś, kto pisze, robi zdjęcia, ale także filmuje. Bezapelacyjnie telefon do takich celów powinien być wyposażony w dobrą wbudowaną stabilizację. To znacznie poprawia odbiór, nawet amatorsko kręconych nagrań. Obecnie niektóre smartfony pozwalają na nagrywanie materiałów nawet w rozdzielczości 8K, jednak nie jest to potrzebne w pracy dziennikarza lub blogera. Oczywiście, że w tym przypadku wiele będzie zależeć od sposobu pracy. Jeśli nagrywa się i wysyła materiał od razu to zdecydowanie wystarczy zapis w FullHD. Jeśli mamy więcej czasu na montaż, to można nagrywać w 4K, żeby w razie konieczności dodatkowo wykadrować, lub też wystabilizować materiał – choć i tu finalny film raczej będzie eksportowany w FullHD, co wciąż jest bardzo praktycznym standardem.

Stabilność i szybkość komunikacji to dziennikarska podstawa

Chcąc szybko przekazać materiały do redakcji, czy też swojego bloga, koniecznie musimy mieć stabilne połączenie. Dlatego warto wybierać smartfony z nowoczesnymi standardami łączności, jak na przykład takie z modułami 5G. Dzięki temu przesyłanie nawet większej partii zdjęć, nagrań audio, czy filmów nie powinno trwać zbyt długo!

Wydajna bateria w telefonie dla dziennikarza

Smartfon w rękach dziennikarza będzie bardzo często pracować od rana do nocy. Telefony, maile, zdjęcia, szukanie informacji w sieci, filmy, mapa, itd. Itp… Dlatego też powinien mieć bardzo wydajny akumulator, który sprosta tym wszystkim zadaniom i nie rozładuje się w ciągu dnia. Co jednak ważne to to, że szukając dziennikarskiego telefonu, nie należy sugerować się wyłącznie pojemnością baterii! Dużo ważniejszym parametrem może być długość pracy na SOT (Screen On Time – czyli przy włączonym ekranie).

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.