Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Stabilizacja obrazu w telefonie

Porady

Stabilizacja obrazu w telefonie

Zależy Ci na ostrych jak żyleta zdjęciach? A może częściej używasz telefonu do robienia filmów i chciałbyś, aby ujęcia były płynne i nieporuszone? Właśnie dlatego potrzebujesz stabilizacji obrazu w telefonie.

Jeśli chcesz filmować telefonem równocześnie: skacząc ze spadochronem, jadąc na deskorolce, rowerze, rolkach, czy czymkolwiek co ma kółka, Biegnąć, idąc, skacząc, tańcząc, a mówiąc po ludzku: żyjąc, to… stabilizacja w telefonie jest dla ciebie niezbędna, jak tlen.

Jeśli chcesz robić ostre zdjęcia, kiedy jest ciemno, kiedy jedziesz samochodem, motorem, czy kolejką linową, biegniesz, płyniesz, latasz… rejestrujesz swoje codzienne życie, to: stabilizacja w twoim telefonie jest niezbędna jak krwioobieg.

Na czym polega stabilizacja obrazu w telefonie?

Stabilizacja w telefonie korzysta z rozwiązań sprawdzonych przez lata w aparatach fotograficznych. Zazwyczaj, stosuje się stabilizację cyfrową, optyczną, lub obie te metody równocześnie. Co więcej – stabilizacja w telefonie często jest znacznie lepsza niż w klasycznych aparatach. Zapewne nie raz widziałeś porównanie obrazu nagranego smartfonem i aparatem, z którego jasno wynika, że rozwiązania stosowane w telefonach przerastają juz te dostępne w kamerach. Na czym więc polegają te magiczne sztuczki?

Stabilizacja optyczna w telefonie
OIS – Optical Image Stabilisation

Optyczny stabilizator obrazu, bazuje na zaawansowanej technologii analogowej. Układ optyczny jest sprzężony z systemem żyroskopów, które korygują nawet najdrobniejsze ruchy kamery. Jest to szczególnie przydatne w warunkach słabego oświetlenia. Mała ilość światła wpadająca na matrycę powoduje potrzebę dłuższego czasu naświetlania. Dłuższy czas – to większa szansa na poruszenie zdjęcia. Specjalny czujnik wychwytuje ruch i dokonuje korekty optyki. Dzięki temu zdjęcie jest ostre, unikamy efektu smug i rozmycia, a podczas filmowania – ujęcia będą bardziej płynne. 

Jak działa stabilizacja w telefonie?

Warto przy tym zaznaczyć, że o ile współczesna stabilizacja to faktycznie magia, to jednak posiada ona pewne ograniczenia. Rzeczywiście zdziała cuda, jeśli chodzi o niewielkie drgania rąk, albo silnika. Ale nie wymagajmy od niej rzeczy niemożliwych! Stabilizacja nie da rady, jeśli ręce operatora tańczyły w pląsach epileptyka i obracały się każda w inną stronę. Nie ustabilizuje też ruchu obiektu fotografowanego, nie zapobiegnie rozmyciu ruchu, który wynika z szybko poruszającego się przedmiotu lub bohatera.


Stabilizacja elektroniczna w telefonie
Electronical Image Stabilisation


Stabilizacja obrazu elektroniczna, inaczej nazywana cyfrową opiera się na zupełnie innej zasadzie niż stabilizacja optyczna (OIS). Tutaj, z grubsza rzecz biorąc wykorzystywany jest potencjał matrycy oraz procesora smartfona (lub aparatu fotograficznego). Stabilizacja cyfrowa nie wykorzystuje żadnych elementów ruchomych a jedynie czujnik i natychmiastową analizę obrazu rzucanego na matrycę, do której dobierane są odpowiednie skalkulowane algorytmy korygujące. Od nich właśnie zależy efekt końcowy i to, czy obraz jest ostry i płynny. System EIS może więc na przykład zwiekszyć rozmiar obrazu (tak, aby był większy niż matryca, w ten sposób wykorzystuje naddatek do korekcji wstrząsów i przesunięć.

Nic nie jest za darmo.

O ile stabilizacja optyczna nie ma wpływu na jakość obrazu, o tyle stabilizacja elektroniczna zazwyczaj wiąże się z jej obniżeniem. Niestety – nic nie jest za darmo. Bardzo często algorytmy odpowiedzialne za efekt stabilizacji i płynnosci obrazu wpływają na inne jego elementy. Możesz więc zauważyć rozmycie lub rozpikselowanie częsci kadru, albo nienatuarlne, dziwnie wyglądające wygięcia przestrzeni. To wszystko jest efektem ubocznym „wygładzenia”ruchu. Dobrze jest więc poznac swój aparat na tyle, by ze stabilizacji korzystac w sposób mądry i umiarkowany, dopasowany do mozliwości sprzętu, który nie zdziała cudów. 

Stabilizacja obrazu jak w kamerach sportowych.

Zaawansoane algorytmy stabilizacji obrazu najpierw pojawiły sie w kamerach sportowych typu Go Pro. To tam nalezy szukac pionierskich rozwiązań, które powoli wkraczaja do swiata telefonów komórkowych. Coraz częściej bowiem osoby uprawiające sporty ekstremelane zamieniają camra action na zwykły smartfon z trypeb action mode w filmowaniu. Wydaje się, że dość przełomowy pod tym względem jest najnowszy smartfon ze stajni apple iPhone 14 pro. Inzynierowie apple zdecydowali się w tym trybie na zrezygnowanie z pełnej rozdzielczości 4K, wykorzystując naddatek matrycy na stabilizację. Wystarczy spojrzeć na testy tej kamery podczas ruchu – na przykład biegu – aby przekonać się, że takie rozwiązanie ma sens. Obraz wygląda dosłownie, jkby nagrywano go na profesjonalnym steady camie. Jedynym minusem jest objętość powstałych w tym trybie plików, uzywających applowskiego codeka proRes. Oczywiście poza iPhonami sportową stabilizację optyczną uzywają także inni producenci, na czele z Super Steady Video w Samsungach.

Stabilizacja obrazu to nie jedyne kryterium decydujące o jakości zdjęć. Ważne są także takie elementy jak rodzielczość, jakość obiektywów. jesli chcesz śwaidomie wybrac aparat do robienia zdjęc i filmów przeczytaj także artykuł Jaki telefon do robienia zdjęć wybrać?

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.