Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Sprawdź, czy twój smartfon to eko telefon!

Porady

Sprawdź, czy twój smartfon to eko telefon!

W dzisiejszych czasach smartfon stał się dla wielu ludzi nieodłącznym towarzyszem codziennego życia. Jego użytkowanie niesie ze sobą jednak również negatywne skutki dla środowiska. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się telefony, które można nazwać „eko” – choć częściowo. Co to jest eko telefon?

Eko telefon to taki, który został zaprojektowany z myślą o minimalizowaniu wpływu na środowisko naturalne. Wpływa na to kilka czynników. Jeśli szukasz nowego smartfona i chcesz sprawdzić, czy twój telefon jest eko, to w tym artykule przedstawimy kilka ważnych kryteriów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze eko telefonu.

Zacznij od sprawdzenia, czy producent działa na rzecz środowiska

Pierwszym krokiem, jaki możesz podjąć, jest sprawdzenie, czy producent twojego smartfona wyprodukował go zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Produkcja „eko” telefonów powinna być przeprowadzana z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju oraz minimalizacji emisji szkodliwych substancji. Warto zwrócić uwagę na to, czy producent korzysta z energii ze źródeł odnawialnych, czy też stosuje odpowiednie filtry i systemy oczyszczania powietrza w fabrykach.

Jak to sprawdzić? Właściciele firm, które produkują „eko” telefony, zazwyczaj chętnie dzielą się informacjami na temat swoich działań na rzecz ochrony środowiska. Można to zrobić poprzez przeczytanie informacji na stronie internetowej producenta lub poprzez kontakt z jego przedstawicielami.

Eko telefon? Sprawdź, z czego został zrobiony

Kolejnym istotnym kryterium jest jakość materiałów użytych do produkcji smartfona. Najlepsze eko telefony wykonuje się w całości z materiałów biodegradowalnych lub pochodzących z recyklingu. Wybierając telefon, należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego wykonane są obudowy oraz elementy wewnętrzne, takie jak baterie, procesory czy ekrany. Warto wybierać telefony, w których zastosowano materiały, które są bezpieczne dla zdrowia człowieka i środowiska.

Prądożerne smartfony nie są eko!

Kolejnym ważnym aspektem jest zużycie energii przez smartfon. Im mniejsze jest zużycie energii, tym mniejszy jest wpływ telefonu na środowisko naturalne. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na parametry techniczne urządzenia. Warto wybrać smartfon, który ma jak najmniejsze zużycie energii, a jednocześnie spełnia nasze oczekiwania pod względem funkcjonalności i wydajności.

Ile przeżyje bateria?

Kolejnym kryterium jest długość życia baterii. Im dłużej smartfon może działać bez potrzeby ładowania, tym mniej energii będzie zużywał na ładowanie baterii. Z tego powodu warto wybierać telefony, które mają baterie o dużej pojemności i długo trzymają na jednym ładowaniu.

Eko smartfon powinien być łatwy do zutylizowania

Kolejnym ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest sposób utylizacji smartfona. Warto wybrać telefon, który można łatwo zutylizować bez szkody dla środowiska. Najlepiej jest, kiedy możesz oddać urządzenia do recyklingu. W ten sposób cenne surowce ponownie trafią do obiegu przy produkcji nowych telefonów. Przed zakupem telefonu warto dowiedzieć się, czy producent oferuje możliwość zwrotu urządzenia po zakończeniu jego użytkowania w celu zutylizowania go w sposób bezpieczny dla środowiska.

Łatwość naprawy to dłuższe życie smartfona

Kolejnym ważnym czynnikiem jest sposobność łatwego i taniego naprawiania smartfona. Telefony eko powinny być łatwe do naprawienia i wymiany poszczególnych części, to pozwoli na dłuższe życie takiego urządzenia. Należy zwrócić uwagę na to, czy producent oferuje dostępność części zamiennych oraz, czy ich wymiana jest prosta i nie wymaga specjalistycznych narzędzi.

Eco Rating jest bardzo pomocne w ocenie ekologiczności smartfona

Czym jest Eco Rating? To ocena ekologiczna przyznawana smartfonom przez niezależną organizację EPEAT. Ta inicjatywa ma pozwolić użytkownikom dokonać bardziej świadomego wyboru smartfona, pod kątem jego wpływu na środowisko naturalne. Dzięki temu w prosty i szybki sposób będzie możliwe wybranie smartfona, który zostawi mniejszy ślad węglowy.

Ocenę Eco Rating przyznaje się w skali od 0 do 100, gdzie wyższa cyfra oznacza, że smartfon ma mniejszy wpływ na środowisko naturalne. Na finalny wynik wpływa wiele czynników, takich jak materiały użyte w produkcji, zużycie energii potrzebnych do produkcji, emisję substancji szkodliwych wydalanych przy produkcji, trwałość urządzenia, łatwość jego ewentualnej naprawy, oraz możliwość recyklingu. Każdy z tych czynników jest ważny dla oceny wpływu danego smartfona na środowisko naturalne. 

Czy smartfon może być eko?

Podsumowując, wybierając „eko” smartfon warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kryteriów. Przede wszystkim sprawdź, czy telefon jest wyprodukowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a także, jakich materiałów użyto . Ważnym aspektem jest również zużycie energii przez telefon, długość życia baterii oraz możliwość łatwego i taniego naprawiania urządzenia. Ostatecznie, produkcja smartfona powinna być przeprowadzona w sposób minimalizujący negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Pomocny może okazać się tu Eco Rating, który podsumowuje te wszystkie aspekty i przedstawia je w bardzo przejrzysty sposób – poprzez ocenę wyrażaną w punktach. Oczywiście nie jest to jedyne kryterium, które musisz brać pod uwagę przy wyborze eko smartfona, ale może być pomocna w procesie decyzyjnym, szczególnie jeśli starasz się dbać o środowisko. Dzięki uwzględnieniu tych kryteriów, wybierając eko smartfon, możemy przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego i poprawy jakości naszego życia.

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.