Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Kiedy wymienić baterię w telefonie?

Porady

Kiedy wymienić baterię w telefonie?

Coraz częściej doładowujesz telefon? Nie ruszasz się z domu bez power banka? Może warto wymienić baterię w telefonie? Zobacz, jak rozpoznać ten moment, ile kosztuje wymiana oraz kiedy opłaca się to zrobić.

Twój telefon rozładowuje się kiedy akurat najbardziej go potrzebujesz? Zdarza się, że wyłącza się mimo, że wskaźnik pokazuje naładowaną baterię? A może zawiesza się i pracuje zbyt wolno? Wszystkie te objawy mogą być oznaką, że bateria jest już stara i wymaga wymiany. Ale mogą tez oznaczać inne usterki. 

Zanim zabierzesz się za wymianę baterii sprawdź, czy na pewno ona jest powodem nieprawidłowej pracy telefonu. Wiele usterek, takich jak: 

  • niespodziewane wyłączanie się telefonu, 
  • zbyt wolna praca albo 
  • słaba reakcja na dotyk, 

mogą być spowodowane przez całkiem inne przyczyny. Szkoda byłoby pozbywać się dobrej baterii, ponosić koszty, a po wymianie znów borykać się z tymi samymi problemami. Jednym z najczęstszych powodów wolnej pracy telefonu jest zawirusowanie lub przepełnienie pamięci telefonu. Zobacz, jak poradzić sobie z tymi problemami.

Niereaktywny ekran z kolei może oznaczać problemy z wyświetlaczem.

Dopiero kiedy wyeliminujesz inne usterki, oczyścisz telefon ze śmieci i wirusów, zaktualizujesz oprogramowanie i zoptymalizujesz konfigurację, a telefon nadal nie działa prawidłowo, możesz zastanowić się nad wymianą baterii.

Jak rozpoznać, że bateria wymaga wymiany?

Każda bateria ma swoją pojemność oraz żywotność. Oznacza to, że może rozładować się i naładować pewną określoną liczbę cykli. O tym jak dbać o żywotność baterii pisaliśmy w tym artykule. 

Czas pracy baterii litowo-jonowej (takie są najczęściej używane w telefonach) może różnic się w zależności od:

  • Pojemności baterii wyrażonej w mAh, 
  • Jej obciążenia, czyli tego jak bardzo telefon jest eksploatowany,
  • W jakich warunkach jest użytkowany (np.: czy jest narażony jest na wysokie temperatury?) 

Niektóre systemy oferują sprawdzanie wydajności baterii, określanej w procentach. Przy intensywnym użytkowaniu bateria może stracić nawet 20-30 % wydajności w ciągu roku. Telefon, którego bateria jest na skraju wyczerpania będzie szybciej się rozładowywał. Jednak dopóki rzecz dotyczy jedynie krótszych okresów pracy baterii – nie jest jeszcze tak strasznie. Jednym z podstawowych objawów tego, że z Twoją bateria jest naprawdę źle jest 

Nieobliczalna praca telefonu

Co to oznacza? Dokładnie to: nie możesz już liczyć na to, że telefon Cię nie zawiedzie. Może wyłączyć się w najmniej oczekiwanym momencie. Nawet, jeśli wskaźnik baterii pokazuje, że ma jeszcze spory zapas. Dzieje się tak często przy zwiększonym zapotrzebowaniu na energię, na przykład, kiedy w telefonie uruchomimy kilka aplikacji na raz. Wynika to ze zwiększonej impedancji baterii – czyli tego, że jej opór wewnętrzny wzrósł. Czasem zjawisko to pojawia się także przy bardzo niskich temperaturach – jednak wówczas jest to cecha przejściowa.

Jeśli więc nie możesz więcej ufać swojemu telefonowi, oznacza to, że nadeszła pora na wymianę baterii.  

Jak wymienić baterie w telefonie

Kiedyś wymiana baterii w telefonach była prosta. Każdy umiał otworzyć swój telefon a  baterię wyjmowało się, aby dostać się do karty SIM. Mimo, że pojemności baterii były niższe niż dzisiaj, to trzymały one nawet po dwa tygodnie bez ładowania. Dzisiejsze telefony to prawdziwe centra dowodzenia wszechświatem, dlatego najczęściej musimy ładować je codziennie. Producenci zadbali też o to, aby nie było nam łatwo samemu wymienić baterię, bez pośrednictwa serwisu. W internecie dostępne są porady, jak wymienić samodzielnie baterię, jednak takie działanie zdecydowanie odradzamy. Bez specjalistycznego sprzętu oraz doświadczenia jest mało prawdopodobne, że uda się to zrobić bez niszczenia telefonu. 

Ile kosztuje wymiana baterii w serwisie?

Obecnie wymiana baterii do standardowa usługa oferowana przez większość serwisów, a także duże sklepy sieciowe z artykułami elektronicznymi. Cały zabieg zajmuje 15 minut i kosztuje w granicach 150 – 250 zł. Ocena tego, czy jest to zabieg opłacalny zależy od modelu telefonu. W większości telefonów ze średniej i wyższej półki jest to koszt niewielki w porównaniu z ceną nowego telefonu, jeśli więc sam telefon nie jest na tyle stary, że nowe aktualizacje słabo na nim działają – wydaje się, że wato taką operację przeprowadzić. 

Jaką pojemność baterii wybrać? 

Pojemność baterii wyrażana jest w mAh (miliamperogodzinach). Standardowy telefon ma baterię o pojemności 2700 – 3000 mAh, są jednak takie, których pojemność wynosi ponad 5 000 mAh. To duży zapas pozwalający cieszyć się wolnością w outdoorze bez dostępu do prądu przez długie godziny. W ofercie Red Bull MOBILE dostępnych jest wiele telefonów z powiększoną baterią (m.in.: Xiaomi Redmi Note 11, Samsung Galaxy A 33 5G, czy Motorola Edge 20). Ważne jest oczywiście jeszcze fakt w jaki sposób system telefonu zarządza tą energią. 

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.