Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Jaki wybrać telefon dla seniora?

Porady

Jaki wybrać telefon dla seniora?

Telefony komórkowe są urządzeniami niemal niezbędnymi i niezwykle przydatnymi w codziennym życiu. Dlatego też coraz większa grupa seniorów posiada w swoich kieszeniach telefon. Pomaga on nie tylko skontaktować się z bliskimi, ale i wezwać pomoc w razie konieczności. Jednak jak dobrać odpowiedni telefon dla seniora i na co zwracać uwagę?

Klasyczna komórka, czy nowoczesny smartfon? Jaki telefon dla seniora wybrać?

Nowoczesne technologie i urządzenia są kojarzone raczej z osobami młodszymi. Jednak pamiętajmy, że technologia nie jest zarezerwowana wyłącznie dla młodych! Coraz częściej po smartfony sięgają seniorzy, którzy chcą uniknąć wykluczenia cyfrowego i móc korzystać z wszystkich możliwości oferowanych przez te urządzenia. Należy więc przed zaczęciem poszukiwań zapytać dziadka, lub babcię, o to, co sami by chcieli?

Pierwszy telefon dla seniora – warto żeby był prosty w obsłudze

Smartfony obecnie oferują szereg możliwości. Możemy z nich dzwonić, ale i przeglądać internet, komunikować się ze sobą przy pomocy mediów społecznościowych, robić zdjęcia, oglądać i nagrywać filmy, czy też grać w gry. Oczywiście najwięcej funkcji i możliwości mają topowe flagowce, jednak należałoby się tu zastanowić nad tym, czy tak dużo funkcji nie sprawi dodatkowych problemów z obsługą urządzenia.

O tyle, o ile młodsi użytkownicy, obcujący z technologią na co dzień, nie mają przeważnie problemów z obsługą nawet najbardziej zaawansowanych smartfonów, tak mnogość funkcji może okazać się problematyczne dla osób nieco starszych. Oczywiście będzie to również zależeć od osoby i jej predyspozycji, jednak wybierając telefon dla seniora, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy będzie on prosty i przyjazny w obsłudze – a w razie potrzeby dodatkowo pomóc z jego dostosowaniem.

Smartfon dla seniora może być prosty w obsłudze!

Strach przed technologią jest to częstą obawą seniorów, którzy nie są pewni czy poradzą sobie z obsługą nowoczesnego smartfona. Wbrew pozorom obsługa urządzeń z pełni dotykowymi ekranami jest często znacznie prostsza niż tych z klasycznymi przyciskami.

Dodatkowo smartfony umożliwiają dostosowanie wielu elementów – również przy pomocy aplikacji/luncherów. Niektóre z nich, te dedykowane seniorom, posiadają domyślnie takie funkcje. W przypadku „zwykłych” smartfonów można zainstalować specjalne aplikacje. Jednym z popularniejszych luncherów dla seniorów na Adnroida jest „BIG Luncher”, który pozwala na maksymalne uproszczenie obsługi i dostosowanie widoku do potrzeb seniora.

Telefon dla seniora, a względy zdrowotne

Niekiedy wybór telefonu dla seniora determinują na przykład kwestie zdrowotne. Pamiętajmy, że z wiekiem częściej pojawiają się problemy zdrowotne, choroby i kłopoty z pogarszającym się wzrokiem, słuchem, czy sprawnością ruchową.

Dlatego też trzeba sprawdzić, czy konkretny model telefonu dla seniora ma odpowiednią wielkość i jasność ekranu, możliwość dostosowania kontrastu, ale też i czy wygodnie się go trzyma. Bo takie urządzenie nie powinno być przesadnie duże – a zapewniać komfortową obsługę jedną ręką. Nie może być jednak i zbyt małe, tak by nie sprawiało problemów w korzystaniu.

Dodatkowym aspektem, który często jest ważny dla osób starszych, jest to czy telefon jest odpowiednio głośny. Dodatkowo dobrze sprawdzić jego wytrzymałość na ewentualne upadki, które mogą się zdarzyć. Dobrym rozwiązaniem mogą być również specjalne pokrowce lub etui o podwyższonej odporności. Pomogą one uchronić telefon przed zniszczeniem i pozwolą na uniknięcie zbędnego stresu.

Przycisk SOS w telefonie dla seniora

Wybierając telefon dla seniora z przyciskami, warto również spojrzeć na to, czy posiada on specjalny przycisk SOS. W przypadku smartfonów można taki przycisk ustawić w na przykład w formie ikony. Pozwala on seniorowi w razie konieczności na wezwanie służb ratunkowych lub też połączenie z wcześniej zdefiniowanym kontaktem. To bardzo przydatna funkcja, która może nawet uratować komuś życie!

Długa praca na baterii i opcje ładowania w telefonie dla seniora

Dodatkową zaletą może być stacja ładująca lub funkcja indukcyjnego ładowania. Pierwsza z nich jest częściej spotykana z klasycznych telefonach dla seniorów. Dzięki temu ładowanie urządzenia jest proste i pozwala również wyrobić nawyk odkładania go w to samo miejsce. Podobnie jak ładowanie indukcyjne, dostępne w coraz większej ilości smartfonów. W tym przypadku wystarczy odłożyć telefon na ładowarkę, by zaczął on uzupełniać energię. Najlepiej jest znaleźć taki model ładowarki indukcyjnej, który będzie miał odpowiednio duże pole i/lub pozwoli na położenie telefonu wyłącznie w jednej pozycji, tak by przypadkowo się nie zsunął i nie przerwał ładowania.

Trzeba również sprawdzić wydajność baterii. Dobrze by było, żeby dany telefon potrafił wytrzymać, choć kilka dni bez konieczności ładowania. Dzięki temu, nawet kiedy babcia, lub dziadek, zapomną naładować telefon wieczorem, to ten będzie wciąż pozwalać na wykonywanie połączeń.

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.