Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Jaki telefon do robienia zdjęć wybrać?

Porady

Jaki telefon do robienia zdjęć wybrać?

Na co zwracać uwagę przy wyborze telefonu do robienia zdjęć? Które parametry aparatu są najważniejsze i dlaczego szczegóły mają takie znaczenie?

Ciężko wyobrazić już sobie smartfon bez aparatu. Fotografia mobilna stała się częścią naszego życia. Wykorzystujemy je na co dzień, wakacjach, w pracy, do archiwizacji, czy też tworzenia kontentu na media społecznościowe. Ba, czasami nawet do tworzenia prawdziwej sztuki!

Megapiksele nie są synonimem jakości zdjęć

Wiele osób sądzi, że megapiksele są wyznacznikiem jakości telefonu do robienia zdjęć. Nic bardziej mylnego! Czym więc są megapiksele i co określają? Mówią one o rozdzielczości matrycy, czyli o tym ile milionów pikseli jest na niej upchane i jak duże fizycznie zdjęcie będzie można z niego wydrukować.

Przez dobre kilkanaście lat megapiksele były głównym argumentem sprzedażowym i haczykiem na klientów. Te czasy jednak powoli mijają.

Coraz częściej klienci są bardziej świadomi i wiedzą, że dużo ważniejsza od ilości megapikseli jest ich wielkość. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ wielkość fizyczna pikseli przekłada się bezpośrednio na jakość zdjęć. Większy piksel lepiej zbiera informacje, rejestruje mniej szumów. Dlatego też np. iPhony, które w są uznawane za smartfony ze świetnymi aparatami, posiadają matryce o znacznie mniejszej ilości megapikseli niż konkurencja. 

Jaka będzie przyszłość telefonów do robienia zdjęć? 

Prawdopodobnie producenci przestaną licytować się na ilość megapikseli, a zaczną wprowadzać coraz większe matryce do swoich telefonów — tak by zwiększyć większość fizyczną piksela. Większy sensor przechwytuje większą ilość światła, pozwala również bardziej rozmyć tło i zmniejszyć ilość szumów. Już teraz Xiaomi zapowiedziało smartfon z calową matrycą — czyli taką jak w zaawansowanych aparatach kompaktowych! Tak wygląda najbliższa przyszłość. Produkty tej marki znajdziesz też w ofercie Red Bull MOBILE.

Optyka obiektywu jest podstawą dobrego aparatu do robienia zdjęć

Żeby światło wpadło na matrycę, musi zostać skupione przez obiektyw. To właśnie on odpowiada za ostrość obrazu, rozmycie tła i pole widzenia (ale o nim za chwilę). Żeby aparat w smartfonie radził sobie dobrze w trudnych warunkach, to warto wybrać taki, który ma dużą światłosiłę — inaczej jasność. Określa się ją poprzez f/liczba i im jest ona mniejsza, tym obiektyw jest jaśniejszy, co przełoży się na jakość zdjęć i rozmycie tła.

Kiedyś telefony miały jeden aparat z jednym obiektywem. Jednak od dłuższego czasu, w smartfonach standardem jest występowanie kilka obiektywów, ułożonych na tzw. wyspie. Każdy z tych obiektywów oferuje inną ogniskową — czyli inaczej mówiąc, inny kąt widzenia. Dzięki temu możliwe jest robienie zdjęć bardzo szerokich (obiektyw szerokokątny lub ultraszerokokątny), standardowych/uniwersalnych, lub też takich z przybliżeniem (teleobiektyw). Dodatkowo mogą występować również obiektywy makro, pozwalające na fotografię małych obiektów. 

Jakość obiektywów w telefonie również ma znaczenie!

Wiele zależy od budowy, jak i materiałów, z których zrobione są obiektywy w telefonach. Zazwyczaj są plastikowe, choć w bardziej zaawansowanych modelach telefonów mamy do czynienia ze szklanymi soczewkami. Najważniejszymi parametrami są ogniskowa i jasność. Ogniskowa odpowiada za pole widzenia aparatu, a określa się ją przy pomocy milimetrów. Im mniej milimetrów, tym obiektyw widzi szerzej. Analogicznie im wartość ta jest większa, tym obiektyw bardziej przybliża nas do obiektu. 

Jasność obiektywu pozwala to określić, ile obiektyw może przepuścić światła. Określa się ją przez f/X, gdzie X jest wartością przysłony. Im mniejsza… tym lepsza! Bo tym też obiektyw jaśniejszy! Dzięki temu nie tylko zyskamy na jakości zdjęć w nocy, ale także możliwe będzie lepsze rozmycie tła za naszym modelem.

Procesor, oprogramowanie, sztuczna inteligencja, HDR i zdjęcia w RAW-ach

Fotografia mobilna posiada również swoje ograniczenia. Przez relatywnie mały sensor oraz brak możliwości stosowania (dużej) zaawansowanej optyki, producenci telefonów do robienia zdjęć musieli znaleźć inne rozwiązanie. Tak też powstały specjalne algorytmy, czy też sztuczna inteligencja, która bada zdjęcie i stara się uzyskać jak najlepszy efekt. Przykładem może być aplikacja Google Camera, używana w telefonach tego producenta, która wyciąga z teoretycznie słabszych matryc ostatnie poty. Dlatego też doczekała się ona wielu portów na inne urządzenia z androidem. Jednak by takie aplikacje jak GCam mogły działać, potrzebny jest wydajny procesor.

Prócz sztucznej inteligencji, czy specjalnego oprogramowania warto, jest również spróbować swoich sił przy samodzielnej obróbce fotografii. Coraz więcej telefonów, nie tylko z górnej półki, oferuje „tryb PRO”, który pozwala ustawić większość parametrów ekspozycji manualnie. Dodatkowo w tym trybie można również zapisać zdjęcia w formatach RAW, czyli takim samym jak w profesjonalnych aparatach. Pozwala on na znacznie większą ingerencję w zdjęcie podczas obróbki.

Dodatkowe funkcje i parametry, na które warto zwracać uwagę

Prócz wyżej wymienionych parametrów aparatu w smartfonie warto również zwrócić uwagę na to, czy aparat taki jest wyposażony w optyczną stabilizację obrazu (OIS – Optical Image Stabilisation). Pozwala ona skorygować mikro ruchy i drgania naszych rąk, dzięki czemu zdjęcia będą ostrzejsze, a filmy zyskają lepszą płynność.

Jeśli zamierzacie fotografować, czy filmować, w wodzie, śniegu, na pustyni, czy też innych trudnych warunkach, warto zadbać o to by aparat był możliwie najlepiej uszczelniony. Dzięki temu możliwa będzie realizacja ujęć np. z wody, bez obawy o zalanie i zniszczenie naszego smartfona.

Może zainteresować Cię także: Jak odzyskać skasowane zdjęcia z telefonu?

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.