Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Jaki telefon do obsługi drona wybrać?

Porady

Jaki telefon do obsługi drona wybrać?

Masz zamiar kupić drona? Zacznij od telefonu! To centrum sterowania dla każdego z popularnych dronów dostępnych na rynku. Dron i smartfon – te dwa urządzenia są ze sobą powiązane jak awers i rewers. Jaki więc telefon do obsługi drona będzie najlepszy?

Po pierwsze – duży ekran o odpowiedniej rozdzielczości. Po drugie musi być szybki. Po trzecie powinien mieć mocną baterię. I po czwarte: wszystko co zostało powiedziane wcześniej to prawda, ale… Nie zawsze musisz mieć telefon do obsługi drona! Dowodzi tego ten niesamowity w film, po którym długo zbieraliśmy szczękę z podłogi. 

To ujęcie z drona FPV, nakręcone przez Nicholi Rogatkina podczas Red Bull Valparaiso Cerro Abajo 2022 – wyścigu Urban Downhill w Chile można uznać za najbardziej epickie ujecie jazdy rowerem jakie widziałeś (przynajmniej do wiosny 2022). Zostało nakręcone przez drona podążającego ciasnymi uliczkami, pomiędzy drutami wysokiego napięcia, budynkami a nawet w ciasnym kurytarzu. Wszystko w jednym długim ujęciu! Napiszemy o tym poźniej, ale zanim dojdziemy do tego, jak robić takie shoty – wróćmy do telefonów obsługujących drony…

Czy telefon jest niezbędny do obsługi drona?

Kiedy kupujesz drona, zazwyczaj otrzymujesz w zestawie dwa urządzenia: sam statek bezzałogowy – czyli dron właśnie – oraz urządzenie sterujące, czyli pilot. Bywa – w przypadku bardzo prostych dronów – że nie mają one nawet pilota. Osoby początkujące mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że ten zestaw nie jest wystarczający, aby dron wzbił się w powietrze. Niezbędne jest jeszcze podłączenie do niego jakiegoś urządzenia z ekranem, aby uruchomić drona i kontrolować lot. Większość zestawów jest bezużyteczna bez dodatkowego urządzenia zarządzającego zestawem. Może to być smartfon, tablet albo specjalne okulary. Najczęściej jednak początkujący wybierają telefon, którego używają na cocodzień. I tu może pojawić się problem. Ale po kolei…

Jak podłączyć telefon do obsługi drona?

Telefon wpinamy do pilota drona specjalnym kablem USB (powinien on znaleźć się w zestawie e statkiem powietrznym). Konstrukcja pilota zaopatrzona jest także w uchwyt, pozwalający na wygodne przymocowanie  naszego smartfonu. Dodatkowo, do pilota montujemy (załączone w zestawie) drążki sterownicze. Na ogół, przy standardowych ustawieniach, prawy drążek odpowiada za kontrolę wysokości (góra-dół) oraz obrót wokół osi, a lewy za kierunki lotu (lewo-prawo i przód-tył). Dopóki dron jest nisko i znajduje się w zasięgu naszego wzroku – sam pilot w zasadzie powinien wystarczyć. Jednak im dron jest wyżej i dalej, tym trudniej będzie nam kontrolować jego położenie. Nasz wzrok, może okazać się niewystarczający aby poprawnie ocenić odległości i ominąć niektóre przeszkody (takie jak druty lub gałęzie). Tutaj właśnie docenimy przydatność ekranu telefonu, na którym będziemy widzieć obraz z kamery zainstalowanej na naszym statku powietrznym. Dzięki niemu łatwiej dostrzeżesz zagrożenia na trasie lotu i w porę je ominiesz. Ale podgląd obrazu to nie jedyna funkcja telefonu w tym układzie.

Parowanie drona z telefonem

Telefon służy nie tylko jako jako podgląd obrazu z drona. Dzięki niemu, możesz korzystać z dodatkowych funkcji, pomocnych w bezpiecznym sterowaniu dronem. Przede wszystkim z GPS-a. Dzięki niemu, w dronie zadziałają takie mechanizmy bezpieczeństwa jak bezpieczny powrót. Będziesz też mógł zlokalizować go w razie utraty. Telefon przydaje się także do rejestracji lotu w urzędzie lotnictwa cywilnego. Każdy operator drona zobowiązany jest zapoznać się z obowiązującymi przepisami lotniczymi. Część dronów o większej masie wymaga dodatkowych certyfikatów a ich loty – zwłaszcza w strefach specjalnych – wymagają zgłoszenia.

Więcej szczegółów na temat przepisów dotyczących lotów dronów znajdziesz na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Aby połączyć drona z telefonem, należy sparować ze sobą urządzenia. W tym celu na telefonie należy zainstalować aplikację do sterowania dronem. Najczęściej jest to aplikacja dostarczana przez producenta drona, dostępna za darmo po jego zakupie. Jednak nie znaczy to, że jest to rozwiązanie najlepsze. Dzisiaj istnieje wiele aplikacji do sterowania dronem, które mają funkcjonalności przewyższające oryginalne oprogramowanie. Niektóre z nich oferują na przykład sterowanie dronem z pominięciem pilota – w oparciu jedynie o ruchy samym telefonem i wbudowany system żyroskopowy. Decyzja o tym, jaką aplikację wybrać należy do użytkownika – trzeba jednak pamiętać, że niektórzy producenci ograniczają działanie gwarancji przy użyciu nieoryginalnego oprogramowania. Jest to poniękąd zrozumiałe – kto bowiem lepiej zna swój produkt jak nie jego producent? 

Po zainstalowaniu aplikacji i włączeniu drona sparuje się on z telefonem automatycznie. Do tego celu wylorzystywana jest sygnał wifi emiotawany przez drona.

Czy każdy telefon nadaje się do obsługi drona?

Nie każdy, choć wymagania pod tym względem nie są bardzo wygórowane. Na pewno do sterowania dronem dobrze jest mieć telefon w miarę nowy i w dobrym stanie. Jeśli Twój smartfon zawiesza się co chwilę, albo ma rozładowaną baterię, która potrafi się wyłączyć, parując go z dronem sporo ryzykujesz. Utrata kontroli nad statkiem – nawet na chwile – może spowodować jego utratę, nie mówiąc o zagrożeniu, jakie możesz spowodować dla osób postronnych (dlatego każdy operator drona powinien mieć wykupione ubezpieczenie).

Jak telefon do sterowania dronem: Android czy Apple?

Nie wszystkie drony i telefony ze sobą współpracują. Dobrze wziąć to pod uwagę podczas zakupu drona. Szczególnie jeśli dysponujesz starszym telefonem. Starsze modele dronów DJI były sterowane za pomocą aplikacji DJI GO 4. Nie jest ona jednak kompatybilna z nowszymi modelami, takimi jak Mavic Mini, czy Mavic AIR 2, które wymagają 64-bitową aplikację DJI Fly. Do obsługi nowszych dronów będziesz więc potrzebował telefonu z 64-biotowym systemem operacyjnym (co jest dzisiaj już niemal standardem). Z pewnością wybierzesz spośród telefonów dostępnych w ofercie Red Bull MOBILE.

Sterowanie dronami za pomocą gogli FPV

Sterowanie dronem za pomocą telefonu, lub ipada może być bardzo precyzyjne, jednak podczas zawodów dronów to za mało. Tam potrzeba jest precyzji i szybkości jak w grach. Potrafią dać to gogle FPV (First Person View) – po ich założeniu zawodnik splata się ze swoim dronem w jeden organizm i jest w stanie reagować natychmiastowo, tak jakby sam był latającym obiektem. Nowoczesne gogle FPV umożliwiają nie tylko podgląd lotu, ale także sterowanie dronem przez drobne ruchy głowy. I właśnie ta technologia została użyta przy produkcji filmu Nicholi Rogatkina podczas Red Bull Valparaiso Cerro Abajo 2022 – wyścigu Urban Downhill w Chile. Czyż nie jest to wspaniałe osiągnięcie?

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.