Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Jaki telefon do gier wybrać?

Porady

Jaki telefon do gier wybrać?

Granie na telefonie ma bardzo długą tradycję, jednak od czasów popularnego „Snejka” zmieniło się praktycznie wszystko! Dziś zagramy na nich np. w GTA San Andreas. Smartfony stanowią coraz większy procent na rynku gier. Swoją wydajnością zaczynają konkurować z komputerami i konsolami. Jak jednak wybrać odpowiedni telefon do gier? Jakie parametry będą najważniejsze w smartfonie gamingowym?

Mocne serce – smartfon gamingowy musi mieć wydajny procesor!

Jeśli telefon do gier ma dawać maksymalną przyjemność z rozgrywki, to musi on posiadać mocne serce – czyli procesor. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na dwie rzeczy – ilość rdzeni oraz taktowanie określone w GHz. Zasada jest tu prosta – więcej znaczy lepiej.

Dobrze, jeśli smartfon gamingowy będzie wyposażony w 8-rdzeni (lub więcej), oraz możliwie najwyższe taktowanie. Trzeba też spojrzeć na generację procesora. Dlaczego to ważne? W większości przypadków procesory z nowszą architekturą są wydajniejsze od swoich poprzedników, mimo teoretycznie zbliżonych parametrów.

Smartfon gamingowy powinien mieć również dużo RAM-u

Pamięć RAM (Random Access Memory), to pamięć, w której przechowywane są aktualnie uruchomione procesy. Grę odpala się właśnie przy użyciu tej pamięci. Procesor ma znacznie szybszy dostęp, dzięki temu wszystko działa znacznie płynniej i zwyczajnie lepiej.

Ile pamięci RAM potrzeba w telefonie do gier? Większość wydajnych smartfonów gamingowych posiada 8 GB lub nawet 12 GB. Opłaca się wybrać możliwie największą ilość, bo przełoży się to na płynność rozgrywki. Dodatkową zaletą dużej ilości RAM-u jest możliwość pracy większej liczby aplikacji w tle. To pozwoli na sprawdzenie Fejsa, Insta, czy TikToka w przerwie od gry (Przeczytaj także: Jak wybrać telefon dla instagramera) i to bez zawieszeń i konieczności ubijania aplikacji!

Zobacz więcej, przeżyj bardziej – ekran telefonu do gier

Niezwykle ważną rolę w smartfonie gamingowym odgrywa ekran! To właśnie on pozwala przeżywać masę emocji płynących z wirtualnej rozrywki. Rozmiar tu ma kolosalne znaczenie! Dobrze by było, żeby ekran telefonu do gier nie był mniejszy niż 6/7 cali. Mały telefonik z małym wyświetlaczem po prostu nie da tyle zabawy.

Wielkość wyświetlacza to jednak nie wszystko, bardzo ważna jest również rozdzielczość. Jeśli będzie ona zbyt niska, to gra będzie wyglądać po prostu brzydko i nieatrakcyjnie. Dlatego też smartfon do gier powinien dysponować minimum Full HD+. Oczywiście rozdzielczość będzie wyższa, tym lepiej. To sprawi również, że oglądanie filmów i seriali będzie przyjemniejsze.

Tu jednak jest pewien haczyk, bo telefon dla prawdziwego gracza musi posiadać również wysoką częstotliwość odświeżania. Dzięki niej animacje będą płynniejsze, a gra będzie bardziej dynamiczna. Może to nawet wpłynąć na wygraną lub porażkę! Warto wspomnieć, że przeważnie smartfony mają odświeżanie o częstotliwości 60 Hz, jednak w przypadku smartfona gamingowego minimalną wartością powinno być 90 Hz, a najlepiej szukać modeli o odświeżaniu 120 Hz (lub jeszcze wyższym). Telefony o takich parametrach znajdziesz w ofercie smartfonów w Red Bull MOBILE.

Pozostałe parametry, których potrzebuje każdy mobilny gamer

Tym, co wyróżnia telefon do gier, od zwykłych smartfonów, jest jego chłodzenie. Granie mocno obciąża wszystkie podzespoły telefonu, co powoduje, że się szybko grzeją. Z kolei przegrzanie telefonu zmniejsza żywotność baterii. Może też negatywnie odbijać się na wydajności smartfona, a w efekcie jakości naszej zabawy. Dlatego też telefony gamingowe są projektowane tak, żeby jak najlepiej odprowadzać ciepło z podzespołów. Niektóre z nich mają już nawet aktywny wentylator!

Granie na telefonie jest popularne ze względu na to, że możemy go zabrać wszędzie. Jednak granie drenuje mocno baterie, więc musi być ona duża. No a im większa, tym lepsza! Prócz tego warto, żeby Twój smartfon gamingowy był wyposażony w funkcję szybkiego ładowania, które pozwoli Ci szybko wrócić na planszę, nawet po wyczerpaniu całej energii.

Fortnite, Among Us, Diablo Immortal, Genshin Impact, czy Stardew Valley – coraz częściej na smartfonach gramy też online. No, a nie ma niczego bardziej wkurzającego niż wyrzucenie z serwera, czy wysoki ping, który uniemożliwia zabawę. Stabilne połączenie z szybkim internetem to więc podstawa telefonu do gier. Zwróć więc uwagę, czy wybrany model ma 5G i najnowszy standard WiFi.

Zastanawiałeś się już nad tym, gdzie pomieścić wszystkie swoje ulubione tytuły? W pamięci ROM (nie mylić z RAM). Pamięć ROM to po prostu dysk twardy naszego smartfona gamingowego. Nie jest ona tak szybka jak RAM, jednak nie musi być. Służy głównie do magazynowania danych, w tym zdjęć, filmików, ale i wszelkich apek, a w tym i gier. Jeśli więc planujesz trzymać dużą bibliotekę gier na swoim smartfonie, a do tego pomieścić na nim inne apki, muzykę, zdjęcia – wybierz taki, który będzie oferował możliwie największą pojemność.

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.