Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Jak zwiekszyć żywotność baterii w telefonie?

Porady

Jak zwiekszyć żywotność baterii w telefonie?

Bateria już nie trzyma jak dawniej? Coraz częściej musisz doładowywać telefon w czasie dnia? Zobacz, co zrobić, aby bateria w twoim telefonie pozostała sprawna jak najdłużej! Oto kilka sprawdzonych sposobów.

„Dbajmy o baterie – tak szybko tracą żywotność!” Tak można sparafrazować znany cytat z poezji księdza Jana Twardowskiego: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. Może to brzmi jak banał, ale w końcu to właśnie przez telefon mówimy dziś sobie  najczęściej, że się kochamy. Bez sprawnej baterii to się nie uda! Nie uda się tez wiele innych rzeczy: wideo telefon do znajomych relacjonujący super koncert na którym właśnie jesteś, gra on-line z nieznajomymi internautami, szybki przelew za kawę na wakacjach i milion innych przyjemnych rzeczy. Zatem – warto zadbać o to, aby bateria służyła nam jak najdłużej! 

Jak działają baterie w telefonie?

Baterie w dzisiejszych telefonach najczęściej maja konstrukcje litowo-jonową. Właściwie niemal wszystkie urządzenia codziennego użytku korzystają z tej samej technologii, począwszy od telefonów, przez, aparaty fotograficzne, drony, laptopy a skończywszy na wkrętarkach i odkurzaczach. Jak wszystkie baterie, baterie Li-ion  składają się z dwóch elektrod o przeciwnych ładunkach. Anoda (wykonana z węgla) ma ujemny potencjał, katoda z kolei – wykonana z tlenku Litu – ma potencjał dodatni. Kiedy bateria ładuje się jony przechodzą do katody do anody. Podczas rozładowywania baterii – pokonują drogę odwrotną, aż do momentu kiedy całkowicie zmienią potencjał. Wówczas mówimy o tym, że bateria wykonała jeden cykl. Wszystkie baterie mają pewną określoną liczbę cykli jakie mogą odbyć się podczas jej eksploatacji. Jeden cykl ładowania kończy się po zużyciu energii odpowiadającej 100% pojemności baterii. To, ile cykli zostało baterii to właśnie jej żywotność. 

Współczesne baterie litowo-jonowe mają dość wysoka gęstość, co zwiększa ich żywotność w porównaniu ze starszymi technologiami. Jednak nie jest ona nieskończona. Na szczęście można wpłynąć na długość pracy baterii przez jej odpowiednie użytkowanie.

Jak ładować baterię w telefonie aby starczyła na dłużej?

Baterie litowo-jonowe można bez problemu „doładowywać” w dowolnej chwili. Nie ma potrzeby czekania aż rozładują się w pełni, aby dopiero wtedy je doładować – jak było ze starymi bateriami – co sprawia, że są bardzo wygodne w użytkowaniu. Dla żywotności baterii ma jednak znaczenie długość i sposób jej ładowania.

Baterie litowo-jonowe można ładować w trybie szybkim, lub w trybie powolnym. Zdecydowanie lepiej dla baterii jest ładować je w trybie wolnym, co zapewnia im większą żywotność. Pierwszy etap ładowania następuje bardzo szybko i ładuje baterię do 80% jej pojemności. Szybkie ładowanie korzysta z większego prądu, a to powoduje szybkie nagrzewanie się baterii. Dlatego po uzyskaniu 80% bateria przechodzi w tryb powolnego ładowania, przy znacznie mniejszym prądzie gwarantującym utrzymanie optymalnej temperatury. Ważne jest, aby nie pomijać regularnie tej końcowej fazy ładowania i nie polegać w użytkowaniu wyłącznie na fazie szybkiej. Dzięki temu bateria zachowa znacznie wiekszą żywotność.

Co jeszcze wpływa na żywotność baterii?

1. Wysoka temperatura

Wysoka temperatura to pierwszy wróg baterii! Dlatego tak ważne jest, aby nie narażać swojej baterii na nagły wzrost temperatury. Bateria nagrzewa się zawsze przy wzmożonej pracy, szczególnie, gdy nie ma możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Wszelkie etui ochronne, case’y, torebki wodoodporne niestety powodują, że telefon będzie się nagrzewał szybciej. Z podobnych względów nie należy zostawiać telefonu w nasłonecznionych, nagrzanych miejscach, takich jak kokpit samochodu w słoneczny dzień. 

Uwaga: Wybuchająca bateria.

A co z niską temperaturą? W bardzo niskich temperaturach wydajność baterii będzie niższa, jednak zjawisko to jest przejściowe i wraz z powrotem baterii do temperatury pokojowej, jej wydajność także powraca. 

Najlepsza temperatura do działania telefonu na baterię litowo-jonową wynosi od 0° do 35°C.

2. Obciążenie pracą / aktywność w tle

Na temperaturę pracy baterii ma również olbrzymi wpływ jej obciążenie. Im więcej programów jest aktywnych, tym większe jest zużycie baterii. Na codzień wykorzystujemy wiele aplikacji, które pracując niepotrzebnie w tle powoli zmniejszają jej żywotność. Warto więc zoptymalizować pracę telefonu, ograniczając jego prace do niezbędnego minimum. Dzięki temu – starczy nam on na dłużej. Wiele systemów operacyjnych oferuje wbudowany automatyczny tryb oszczędzania baterii. Warto też czasem  ręcznie skontrolować, które z pracujących aplikacji możemy wyłączyć. 

3. Zbyt wysoka jasność ekranu.

Ekran, to jeden z najbardziej energochłonnych modułów telefonu. Zmniejszenie jego jasności może wydajnie zwiekszyć wydajność pracy baterii. Wiele telefonów posiada intuicyjny automatyczny system dopasowujący jasność ekranu do warunków zewnętrznych. Warto go stosować aby zwiekszyć żywotność baterii.

4. Internet przez sieć komórkową.

Z pewnością zauważyłaś/-eś, że telefon z wyłączoną transmisją danych przez sieć komórkową jest w stanie pracować na jednym ładowaniu nawet  dwa raz dłużej. Często zauważamy to wyjeżdżając za granicę, kiedy wyłączmy tę funkcje nie chcą ponosić dodatkowych kosztów. Korzystanie z internetu przez sieć komórkową obciąża baterię znacznie mocniej niż używanie sieci WiFi. Dlatego też, warto mieć ja stale włączoną – na przykład w domu – aby korzystać z niej w pierwszym rzędzie.

5. Usługi lokalizacji

Korzystanie z aplikacji do nawigacji sprawia, że bateria telefonu momentalnie się rozładowuje. To samo dotyczy wszelkich aplikacji do rejestracji treningów. To przykłady oczywiste wyszukiwanie i odświeżanie  sygnału GPS wymaga energii. Niestety z usług lokalizacji często korzystają także programy, dla których poprawnego działania wcale nie jest to niezbędne. Najlepiej ręcznie ograniczyć lub całkowicie wyłączyć te funkcję. 

6. Powiadomienia wybudzające ekran blokady.

Obecnie niemal każda aplikacja chce zwracać Twoją uwagę powiadomieniami, przypominając o swoim istnieniu i tego, jak ważne rzeczy mogą ci bez niej umknąć. Najczęściej doskonale obędziesz się bez powiadomień. Skorzysta na tym nie tylko Twoja koncentracja, ale także bateria, dla której każde powiadomienie to energia niezbędna do wybudzenia ekranu ze stanu blokady. Najlepiej zarezerwuj tę funkcję do naprawdę istotnych powiadomień. 

Przeczytaj także: Jak rozpoznać, że bateria wymaga wymiany?

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.