Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Pęknięty ekran w telefonie – jak naprawić lub zamaskować? 

Porady

Pęknięty ekran w telefonie – jak naprawić lub zamaskować? 

Jak zamaskować pęknięty ekran telefonu? Czy da się go naprawić?

Kto nigdy nie miał pękniętej szybki w telefonie niech pierwszy rzuci kamieniem! Czy to w ogóle możliwe przy normalnym, zdrowym trybie użytkowania? Telefony są po to, żeby z nich korzystać w każdych sytuacjach. Także wtedy, gdy robimy mniej lub bardziej głupie rzeczy.

Telefony są z nami przez cały czas, we wszystkim co robimy. Kiedy biegamy – używamy ich do rejestracji biegu, podczas wspinaczki, wyciągamy żeby zrobić zdjęcie (oczywiście w najmniej komfortowym miejscu), to samo podczas żeglowania, tańczenia, na koncercie i w górach… Nic dziwnego, chcemy uwieczniać i dzielić się ważnymi, emocjonującymi chwilami ze swoimi bliskimi. Cóż, może się zdarzyć, że telefon wymsknie nam się z rąk i pęknie szybka, albo co najmniej porysuje. Zaraz zaraz… No tak, ale:

Czemu telefon nie był zabezpieczony przed stłuczeniem?

Ludzie dzielą się na dwie kategorie: tych, którzy dbają o rzeczy (niektórzy nazwą ich pedantami ale my pozostaniemy przy nazwaniu ich ostrożnymi) oraz tych, którzy nie dbają o nic (część z nas może mówić o nich, że są bałaganiarzami, inni, że idą na żywioł). Sęk w tym, że nawet rozsądek i dbałość o ochronę telefonu nie zagwarantuje nam w 100 procentach, że nie ulegnie on zniszczeniu. Przypadki się zdarzają, a telefony w wstrząsoodpornych casach i oblepione szkłem hartowanym po prostu im ulegają. Pomówmy więc tutaj o sytuacji, kiedy mamy do czynienia właśnie z taką sytuacją. 

Oceń powagę sytuacji – co oznacza pęknięcie ekranu telefonu?

Wszystko zależy od sytuacji i naszych potrzeb. Przede wszystkim od tego, jak bardzo rozwalony jest smartfon. Czym innym są rysy od noszenia smartfona w kieszeni z ostrymi przedmiotami, czym innym pęknięcie od upadku na chodnik, a jeszcze czym innym sieć pajęcza przez którą w ogóle nie widać wyświetlacza.

Zobacz też: Jak odzyskać zdjęcia z telefonu?

W większości smartfonów ekran składa się z trzech warstw: zewnętrznej szybki, digitizera (ekranu dotykowego) oraz wyświetlacza (np. LCD lub AMOLED). Pierwszą czynnością po stwierdzeniu pękniętego ekranu jest ustalenie, co tak naprawdę uległo uszkodzeniu:

  • Pęknięta jest tylko zewnętrzna szybka – ekran reaguje na dotyk. Możliwe rozwiązania: maskowanie, zaklejanie folią, szlifowanie rys, refabrykacja).
  • Uszkodzona jest zarówno szybka jak i digitizer – ekran nie reaguje na dotyk. Rozwiązanie: wymiana szybki i digitizera.
  • Pękł ekran. Na wyswietlaczu widoczne są kolorowe paski lub nic się nie wyświetla. na ekranie nic się nie wyświetla. Rozwiązanie: wymiana wszystkich części

Dopiero po ocenie tego, co tak naprawdę zepsuło się w telefonie można podjąć decyzję o dalszej naprawie. Możliwe rozwiązania to: samodzielna naprawa w domu, oddanie do nieautoryzowanego serwisu lub naprawa w serwisie autoryzowanym. Zacznijmy więc od przypadków najlżejszych…

Drobne rysy na szkle – jak je usunąć?

Internet roi się od porad domowych ekspertów od renowacji wyświetlacza. Czego tam nie ma! „Cudowna renowacja poprzez pocieranie szczoteczką z pastą do zębów i spirytusem.” „Efekt wow, dzięki użyciu drobnego papieru ściernego.” „Proszek do pieczenia i woda – odnowią Twój telefon”! (Są też wersje z zasypką dla dzieci). Choć wszystkie te domowe sposoby na uszkodzoną szybkę brzmią jak cuda na kiju  – to oglądane na kanałach Youtube potrafią zadziwić swoją skutecznością. 

Firmy serwisujące telefony potrafią przykuć uwagę nieco bardziej profesjonalną stylistyką. Proponują profesjonalne pasty polerskie do szkła, które potrafią zlikwidować rysy. Zasada ich działania polega na wyrównaniu powierzchni do głębokości uszkodzenia ekranu, tak że rysa faktycznie przestaje być widoczna. Ekran telefonu składa się z wielu cienkich, zlepionych ze sobą warstw. Należy więc uważać, aby zbyt intensywne polerowanie nie naruszyło warstwy digitizera, czyli delikatnej struktury wrażliwej na dotyk.

Jak zamaskować uszkodzony ekran?

Nie zawsze jednak koniecznie zależy nam na usunięciu rys. Czasem zdrowiej dla telefonu jest je po prostu zamaskować – pozostaną, ale nie będą widoczne. Rozwiązaniem proponowanym przez profesjonalne serwisy są rozmaite lub filtry mieszające folię ze szkłem (tzw. folio-szkło). Mają one właściwości wypełniające ubytki w rysach. Wydaje się to całkiem niezłym rozwiązaniem – które równocześnie poprawia wygląd telefonu i chroni go przed przypadkowym uszkodzeniem, nie naruszając przy tym jego struktury. Koszt takiego rozwiązania waha się w granicach 100 – 150 zł. 

Jeśli rysy nie są aż tak widoczne i nie chcesz wydawać pieniędzy na samą estetykę, wystarczy czasem ustawienie w telefonie sprytnej tapety – której wzór „wchłonie” niechciane rysy.

Jak naprawić pękniętą szybkę w telefonie? 

Pęknięcie szybki to z reguły poważniejsze uszkodzenie niż zwykłe rysy. Pęknięcie może mieć różną głębokość i rozmiar. Jeśli w grę wchodzi zwykłe niewielkie pojedyncze pęknięcie – telefon zazwyczaj nadal normalnie funkcjonuje. Jeśli nie ma potrzeby poprawy jego wyglądu (np przed sprzedażą) wystarczy zabezpieczyć uszkodzenie przed dalszym postępowaniem. Najlepiej – po dokładnym wyczyszczeniu – zakleić ekran folią ściągającą i wypełniającą ubytki. Poprawi ona zarówno estetykę urządzenia jak i uchroni przed na przykład przedostaniem się do środka wody i pyłu. 

Większe pęknięcia w postaci tzw. pajączka to już poważniejszy problem. Jeśli usterka dotyczy jedynie zewnętrznej warstwy i telefon funkcjonuje normalnie naprawa nie jest nagląca. Jeśli telefon utracił funkcję ekranu dotykowego sprawa robi się bardziej skomplikowana – oznacza to bowiem, że uszkodzony został digitizer. Na szczęście dzisiaj w większości modeli nie jest konieczna wymiana całego modułu wyświetlacza co wiążę się z bardzo wysoką ceną, niekiedy wynoszącą nawet 30 – 40 % ceny nowego telefonu. 

Refabrykacja pękniętej szybki

Serwisy naprawy oferują dzisiaj metodę naprawy pękniętej szybki polegającą na refabrykacji. Jest ona znacznie tańsza niż wymiana wyświetlacza. Ponieważ, po rozwarstwieniu całego moduły wymianie podlega jedynie uszkodzony element, czyli pęknięta szybka zewnętrzna z warstwą dotykową (digitizerem). Refabrykacja to skomplikowany proces, wymagający specjalistycznych zaawansowanych technologii. Wystarczy powiedzieć, że używa się do niej kriogenicznego separatora, komory laminarnej czy autoklawy – wszystko odbywa się w ściśle kontrolowanych warunkach bezpyłowych o określonej temperaturze i ciśnieniu.

Największą jego zaletą jest fakt, że w urządzeniu pozostaje oryginalny wyświetlacz, montowany przez producenta. Przy ekranach o wysokiej jakości – głównie AMOLED i Retina – ma to ogromne znaczenie. Przy całej swojej komplikacji zabieg ten nie może być tani, nie jest jednak kosmicznie drogi – stanowi około 50% ceny wymiany całego modułu wyświetlacza.

Jak naprawić wyświetlacz w telefonie?

Jeśli jednak po upadku telefonu nie działa ekran dotykowy, albo – co gorzej na wyswietlaczu pojawiają się kolorowe paski. To znak, że uszkodzeniu uległa nie szybka, a cały wyświetlacz. Wtedy rozwiązanie jest tylko jedno: wymiana całego modułu: szybki, digitizera i wyświetlacza. Jak pisaliśmy wyżej – jest to naprawa bardzo droga. We flagowych modelach telefonów koszt ten wynosi nawet 1000 – 2000 zł. Warto więc w takiej sytuacji rozważyć zakup nowego smartfona.

Dla zapobiegawczych: jak zabezpieczyć się przed pęknięciem szybki?

Tak jak pisaliśmy na wstępie – istnieją sposoby na to, by zabezpieczyć się przed pęknięciem szybki. Dość skutecznym rozwiązaniem jest naklejenie na wyświetlacz szybki ze szkła hartowanego.Szkło zamortyzuje upadek i ochroni wyświetlacz przed pęknięciem. Istnieją różne kategorie szkła – różnią się twardością i oczywiście ceną. Jednak żadne z nich nie daje stu procentowej gwarancji ochrony. Mimo to – warto z nich korzystać. 

Zakup ubezpieczenia

Wielu operatorów oferuje przy zakupie nowego telefonu opcje ubezpieczenia na wypadek awarii polegającej na zbiciu ekranu. Choć jednorazowo jest to dość spory wydatek (rzędu kilkuset złotych) to podzielony na okres trwania abonamentu i miesięczne raty jest całkiem znośny (około kilkunastu złotych miesięcznie). Jest to więc propozycja warta rozważenia – da nam ona spokój większy niż jakiekolwiek inne zabezpieczenia. W przypadku upadku, wystarczy oddać telefon do operatora, który często decyduje się na zwrot zupełnie nowego modelu. 

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.