Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Jak wyszukiwać obrazem na telefonie?

Porady

Jak wyszukiwać obrazem na telefonie?

Wyszukiwanie obrazem ułatwia życie. Jest niesamowicie precyzyjne i nie trzeba silić się na dokładny opis poszukiwanego obiektu. Wystarczy zdjęcie. A zastosowań takiego wyszukiwania są miliony!

Podobno ludzkość przechodzi właśnie z kultury słowa do kultury obrazu. Nasz mózg znacznie lepiej radzi sobie z obrazami niż ze słowami, bo jesteśmy wzrokowcami. Okazuje się, że algorytmy wyszukiwarki mają tak samo. Dlatego wyszukiwanie obrazem staje się coraz bardziej popularne.

Usługa wyszukiwania obrazem jest rozwijana już od wielu lat. To na niej bazuje technologia QR Code. W 2001 roku Google ogłosił premierę tej usługi, dzisiaj znanej jako Google Lens (polska nazwa to „Obiektyw Google”). Od tego czasu – bez większego rozgłosu, technologia wyszukiwania weszła na stałe do naszych komputerów i telefonów. I warto się z nią poznać bliżej, ponieważ możliwości jakie nam daje są olbrzymie.  

Jak działa wyszukiwanie obrazem?

Jeśli szukamy konkretnego przedmiotu, lub wzoru wyszukiwanie obrazem potrafi być znacznie bardziej precyzyjne niż słowo. Każdy opis z użyciem języka będzie pozostawiał niedopowiedzenie. Zamiast więc opisywać przedmiot (na przykład: zielone buty na białej podeszwie, z czerwonymi aplikacjami) dzisiaj można zrobić mu zdjęcie i szukać w sieci odpowiedników tego obrazka. Algorytmy google w ułamku sekundy przeskanują tryliardy danych i pokażą nam te, które idalenie pasują do naszego zapytania. 

Jakie są zalety wyszukiwania obrazem?

Przede wszystkim to olbrzymia oszczędność czasu. Nie trzeba dokładnie opisywac czego szukamy a wynik jest jednoznaczny i precyzyjny. Wyszukiwanie obrazem jest najskuteczniejszym sposobem na znalezienie odpowiednich dla Ciebie wyników.

Kiedy przydaje się wyszukiwanie obrazem?

Wyszukiwanie obrazem może być bardzo przydatną funkcją, szczególnie jeśli to, czego szukasz nie jest abstrakcyjnym pojęciem w stylu: „Na czym polega inflacja?”, lecz namacalnym, istniejącym fizycznie  przedmiotem. Dzisiaj Google Lens jest standardowym trybem pracy wyszukiwarki google, w Polsce określany jest jako „Obiektyw Google”. Można korzystać z niego zarówno na komputerze (na stronie images.google.com) jak i na telefonie. Zastosowań tego sposobu wyszukiwania jest niezwykle dużo. Oto kilka, najczęściej spotykanych:

Chcesz coś kupić? Wyszukaj obrazem!

Zobaczyłeś właśnie coś, co koniecznie chciałbyś mieć? Może to buty, idealna kurtka do wypadów w góry, albo fotel do salonu? Nie masz jak sprawdzić? Nie musisz wiedzieć jak nazywa się dany przedmiot, ani kto jest jego producentem! Wystarczy, że zrobisz zdjęcie i kliknij szukaj podobnych w aplikacji Google Lens.

Zamieniaj obraz na tekst.

Może też zdarzyć się, że masz przed sobą ulotkę z instrukcją użytkowania. Albo jakikolwiek inny ważny dla Ciebie tekst. Potrzebujesz go – ale nie w wersji obrazkowej. Chcesz go mieć w postaci edytowalnej, tak, aby móc kopiować, redagować i wysyłać innym. Funkcja szukanie obrazem daje ci także taką możliwość. Co więcej – dzięki niej nie tylko zamienisz obraz na tekst, ale możesz go przetłumaczyć – w czasie rzeczywistym!

Tłumacz tekst w czasie rzeczywistym!

Załóżmy, że jesteś za granicą, w obcym kraju i nie znasz języka, którym się w nim posługują. Siedzisz w restauracji i masz przed sobą menu – które kompletnie nic Ci nie mówi. Z kelnerem nie możesz się porozumieć w żadnym języku, ale zjeść coś trzeba. Teraz to nie problem. Twój telefon z funkcją google lens w trybie tłumacz – pomoże ci zrobić tłumaczenie w czasie rzeczywistym. Po prostu spójrz na menu obiektywem aparatu. 

Wyszukaj obraz i rozpoznaj rośliny i zwierzęta

Spotkałaś / -eś coś niezwykłego? Podczas nurkowania podpłynęła do Ciebie piękna ryba, której nie potrafisz nazwać? A może w parku podbiegł do ciebie pies nieznanej Ci rasy? Chcesz dowiedzieć się jakie drzewo właśnie cię zachwyciło? Funkcja wyszukiwanie obrazem pomoże ci zidentyfikować i nazwać świat, na który patrzysz.

Potrzebujesz ilustracji do prezentacji? Wyszukaj podobne obrazy. 

Tworzysz prezentację albo stronę internetową? Poszukujesz konkretnego obrazu? Albo szukasz czegoś podobnego, do tego, co już masz? Zwykorzystaniem opcji szukanie obrazem jesteś w stanie szybko i precyzyjnie odnaleźć odpowiednią grafikę. Co ważne – po wyszukaniu danego obrazu zyskasz dostęp do niezbędnych danych, aby zawrzeć informację o autorze i dacie publikacji oryginalnego pliku graficznego.

Jak zacząć wyszukiwać obrazem w telefonie?

Skoro już wiadomo, do czego można użyć funkcji wyszukiwania obrazem – pora dowiedzieć się, jak konkretnie się do tego zabrać, aby jak najszybciej zacząć zabawę! Wyszukiwanie obrazem praktycznie wygląda tak samo na telefonach z Androidem jak i iPhonach.

 1. Otwórz aplikację Google  .
 2. Na pasku wyszukiwania kliknij Obiektyw Google  .
 3. Wybierz opcję: Zrób lub prześlij zdjęcie, którego będziesz używać do wyszukiwania:
  • Zrób zdjęcie: skieruj aparat na obiekt i kliknij Szukaj  .
  • Prześlij istniejące zdjęcie: kliknij selektor zdjęć   i wybierz zdjęcie.
 4. Wybierz obszar, którego chcesz użyć do wyszukiwania:
 1. Za pomocą obiektu na obrazie: jeśli ta opcja jest dostępna, kliknij Wybierz   na obiekcie.
 2. Użyj części obrazu: kliknij Wybierz obszar obrazu  , a potem przeciągnij rogi pola dookoła wybranego obszaru.
 3. Przewiń na dole strony, by znaleźć podobne wyszukiwania.

Jak wyszukiwać obrazem na komputerze?

Wyszukiwanie za pomocą obrazu w wynikach wyszukiwania

 1. Otwórz images.google.com.
 2. Wyszukaj obraz.
 3. Kliknij obraz.
 4. W prawym górnym rogu kliknij Przeszukaj wizualnie ten obraz  .

Wyszukiwanie za pomocą obrazu ze strony internetowej

Ważne: aby wyszukiwać za pomocą obrazu ze strony internetowej w aplikacji Chrome, musisz ustawić Google jako domyślną wyszukiwarkę.

 1. Otwórz aplikację Google   lub aplikację Chrome  .
 2. Otwórz stronę z obrazem.
 3. Kliknij i przytrzymaj obraz.
 4. Kliknij Szukaj za pomocą Obiektywu Google.
 5. Wybierz sposób wyszukiwania:
  • Za pomocą obiektu na obrazie: jeśli ta opcja jest dostępna, kliknij Wybierz   na obiekcie.
  • Użyj części obrazu: kliknij Wybierz obszar obrazu  , a potem przeciągnij rogi pola dookoła wybranego obszaru.
 6. Przewiń na dole strony, by znaleźć podobne wyszukiwania.

Wyszukiwanie obrazem – nie tylko w Google.

Google Lens to nie jedyna aplikacja służąca do wyszukiwania obrazem. Na rynku dostępnych jest wiele innych aplikacji służących do tego celu. Niektóre z nich mają ciekawe dodatkowe względem google funkcjonalności. Warto wyszukać je w sklepie Google Play lub iTunes.

Zobacz także: Jak odzyskać skasowane zdjęcia z telefonu?

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.