Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Jak wyczyścić pamięć telefonu ze śmieci? 

Porady

Jak wyczyścić pamięć telefonu ze śmieci? 

Twoja komórka zamula akurat w momencie, kiedy najbardziej jej potrzebujesz? Przez to tracisz najważniejsze momenty swoich treningów i nie możesz zarejestrować chwil, którymi chcesz podzielić się z bliskimi? Najwyższy czas zrobić z tym porządek! Jak dogłębnie wyczyścić telefon ze śmieci i wirusów?

Sytuacja numer 1

Pracujesz nad nowym trickiem. Poświęciłeś mu kilka tygodni ciężkiej pracy i w końcu zaczyna Ci wychodzić. Nic dziwnego, że chcesz się nim pochwalić! Najlepiej nagrać go w slow motion. A jeszcze lepiej wysłać na żywo w streamingu. Prosisz więc kumpla o pomoc, naciska record i… zdjęcie lub film nie mogą być zapisane z powodu braku miejsca na telefonie. Fakt – to może być irytujące!

Sytuacja numer 2

Startujesz w ważnym biegu. Rejestrujesz całą trasę na telefonie. Kiedy chcesz sprawdzić, gdzie się znajdujesz okazuje się, że telefon właśnie się zawiesił. Nie dość, że tracisz cenne minuty, nie do końca wiesz, gdzie się znajdujesz, to jeszcze nie masz zapisanego tracka. Czy to nie może wkurzać?!

Sytuacje takie jak powyższe zdarzają się często, kiedy telefon nie był czyszczony – ma zapchaną pamięć lub jest zawirusowany. Jak im skutecznie zapobiegać?

Czy dobór telefonu uchroni go przed zanieczyszczeniem i zawirusowaniem?

Tylko do czasu. Oczywiście dużo zależy od tego jakiego telefonu używasz i jak mocno go eksploatujesz. Pewne jest jednak jedno: każdy telefon prędzej czy później trzeba będzie oczyścić. Szybkość tego procesu zależy od dwóch czynników:

  1. Jak intensywnie używasz swój smartfon. Każdy dysk da się zapełnić – to tylko kwestia czasu. Oczywiście najwięcej miejsca zajmują pliki filmowe i zdjęcia o dużej rozdzielczości. Jeśli więc cykasz seryjne fotki i nagrywasz klipy 4K w slow motion z każdą powtórką danego tricku – to musisz liczyć się z tym, ze pamięć szybko się skończy. Dość dużo miejsca zużywają także zbędne aplikacje instalowane często „na próbę” i pracujące w tle.
  2. Jakości telefonu – wielkości pamięci RAM, szybkości procesora, rozmiaru pamięci masowej a także systemu operacyjnego. Czy są telefony są bardziej podatne na zanieczyszczenie? Na pewno tanie telefony o niskich parametrach będą szybciej się zapychały i pracowały wolniej niż te z wyższej półki. Z tego powodu należy częściej robić im przegląd i usuwać stare pliki.

Nie ma innej rady, jak dogłębne czyszczenie telefonu. Jak się do tego zabrać?

Zacznij od wyczyszczenia pamięci telefonu

Proponujemy od usunięcia starych i nieużywanych aplikacji. Często zdarza się, że ściągamy jakieś aplikacje na próbę i zapominamy ich usunąć. Aplikacje te często działają potem w tle znacznie spowalniając działanie naszych komórek. Ich objętość to zazwyczaj grubo więcej niż objętość samego systemu – dlatego regularne czyszczenie telefonu z tych śmieci to ważna czynność. W każdym telefonie niezależnie od systemu operacyjnego da się odinstalować je ręcznie – w panelu ustawień. Niektóre telefony posiadają dodatkowo opcję automatycznego odinstalowywania nieużywanych aplikacji – warto ja włączyć. 

Drugim, najczęstszym powodem szybkiego zapchania pamięci wewnętrznej telefonu jest nagromadzenie plików. Szczególnie, jeśli ktoś ma silną potrzebę dokumentowania swoich wyczynów na mediach społecznościowych – liczba zdjęć i filmów szybko idzie wówczas w setki na nawet tysiące. Dotyczy to  zarówno naszych multimediów, jak i tych ściąganych z mediów społecznościowych lub wysyłanych przez znajomych. Czasem objętość tych plików stanowi nawet 50% wszystkich zgromadzonych śmieci. Ich usuwanie – technicznie rzecz biorąc – jest bardzo łatwe: należy wejść w „ustawienia”, otworzyć odpowiedni folder i przenieść plik do kosza. Niektóre telefony oferują pomoc w znajdowaniu duplikatów, ocenianiu ich wielkości. Problem tkwi jednak w czym innym – ze zdjęciami tymi często związani jesteśmy sentymentem. Dobrym sposobem na pozbycie się zbyt dużej liczby plików w telefonie jest przechowywanie ich w chmurze.

Czyszczenie telefonu z wirusów

Może zdarzyć się jednak, że nawet regularne usuwanie aplikacji i plików nie zdaje egzaminu – smartfon dalej zamula i zawiesza się. Być może problem nie tkwi w braku pamięci lecz w tym, że jest zawirusowany. Wówczas należy zwrócić się do fachowca – czyli zainstalować program antywirusowy. Od lat na rynku prym wiodą te same programy, które są regularnie aktualizowane. Są wśród nich m.in.: Total AV, Norton, Bitdefender, Avira, czy Panda. Do darmowych programów antywirusowych należy mieć dość ograniczone zaufanie – zarówno jeśli chodzi o ich skuteczność jak i bezpieczeństwo. 

Programy do czyszczenia pamięci telefonu

Istnieje szereg aplikacji, które pomagają w czyszczeniu, porządkowaniu i organizowaniu plików na telefonie. Do najpopularniejszych należą takie jak CC Cleaner, Clean Master czy Files by Google. Warto pamiętać, aby z programów tych korzystać w miarę regularnie, nie czekając aż telefon odmówi posłuszeństwa w najmniej korzystnym momencie. 

Czyszczenie telefonu – restart zawsze w cenie!

Oczywiście nie można zapominać o najbardziej podstawowym sposobie polepszania funkcjonowania działania telefonu: resecie. Dzięki niemu niejeden telefon ożył a zmiany, które wprowadziliśmy poprzez usuwanie plików mogły zadziałać. Restart zawsze idzie w parze z aktualizacją aplikacji – i to jest kolejna dobra rada warta sprawdzenia, jeśli Komórka działa zbyt wolno (oczywiście należy uważać z aktualizacją telefonów, które są zbyt słabe aby mogły na nich pracować najnowsze wersje oprogramowania).

Przywróć ustawienia fabryczne – broń ostateczna

Kiedy nic już nie pomaga, zrobiłeś wszystko, a Twój telefon dalej zamula – ostatecznym rozwiązaniem jest restart z przywróceniem ustawień fabrycznych. Jest to niestety bardzo radykalna forma leczenia, bowiem wiąże się z utratą wszystkich danych. Zaleca się używać jej przy czyszczeniu telefonu, na przykład przed jego sprzedażą. Zanim jednak  sięgniesz po tę ostateczność, pamiętaj, aby zrobić backup najważniejszych plików: kontaktów, cennych dokumentów i zdjeć. 

Zobacz także: Jak uratować zalany telefon?

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.