Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Jak włączyć nagrywanie rozmów telefonicznych?

Porady

Jak włączyć nagrywanie rozmów telefonicznych?

Nagrywanie rozmów telefonicznych może być bardzo użyteczne. Szczególnie jeśli podczas rozmowy ktoś przekazuje ci dużo ważnych instrukcji, a ty nie masz ich jak zanotować. Albo, jeśli chcesz mieć dowód, że ktoś ci coś powiedział. Jak włączyć tę funkcję? Czy i kiedy jest ona legalna?

Nagrywanie wiadomości audio zamiast pisania tekstu w messengerze lub Whatsupie jest coraz bardziej powszechnym sposobem na przekazywanie informacji. Bardzo ułatwia komunikację, szczególnie jeśli masz zajęte ręce – na przykład podczas jazdy samochodem, albo biegania. Do nagranych wiadomości zawsze łatwo jest wrócić i odsłuchać je ponownie. Czy da się do samo zrobić z rozmową telefoniczną?

Załóżmy, że jesteś akurat podczas górskiej wycieczki, jedziesz na rowerze, żeglujesz, albo wykonujesz inną przyjemną czynność. Masz prawo – w końcu pracujesz zdalnie! Szef nie musi wiedzieć, że swoje obowiązku wykonasz wieczorem. Traf chce, że akurat dzwoni… Chce Ci przekazać pewnie jakieś ważne informacje dodatkowe a ty nie masz jak ich zanotować. Najlepiej byłoby nagrać całą rozmowę i spokojnie odtworzyć jak będziesz przed komputerem. Czy wiesz w jaki sposób nagrać rozmowę telefoniczną oraz kiedy możesz to zrobić?

Czy nagrywanie rozmów telefonicznych jest legalne?

Jest wiele kontrowersji co do legalności nagrywania rozmów. Na początku warto uporządkować wiedzę i zaznaczyć o jaki rodzaj rozmowy chodzi. Mamy do czynienia z kilkoma odrębnymi wariantami rozmów – do każdego przepisy stosuje się inaczej. 

Rozmowa telefoniczna, w której nie bierzesz udziału.

Rozmowa telefoniczna jest wymianą informacji pomiędzy dwoma, lub – przy dzisiejszej technologii to nie problem – większą liczbą osób. Według prawa karnego jeśli nie bierzesz w niej udziału i nie masz osobnej zgody rozmówców – nie masz prawa jej nagrywać. Działanie takie jest jednoznacznie nielegalne i będzie klasyfikowane jako podsłuch. Za takie nagranie możesz pójść do więzienie nawet na 2 lata (według kodeksu karnego)! Dodatkowo możliwe jest wniesienie pozwu o naruszenie dóbr osobistych przez każdą z nagrywanych osób.

Art. 267 par. 1 kodeksu karnego mówi: „Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Zgodnie zaś z par. 3, tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.”

Musisz mieć świadomość, że uzyskane w taki sposób nagranie może nie zostać uwzględnione jako dowód w sądzie. (W wyjątkowych sytuacjach sąd, kierując się wyższym interesem, może dopuścić takie nagranie jako materiał dowodowy.)

Rozmowa telefoniczna, której jesteś uczestnikiem

Inaczej sprawy się mają, kiedy sam jesteś uczestnikiem rozmowy telefonicznej. Wówczas przepis kodeksu karnego nie ma zastosowania. Nie znaczy to jednak automatycznie, że masz prawo do nagrania rozmowy telefonicznej. Tutaj sprawę regulują przepisy kodeksu cywilnego o udostępnianiu wizerunku i naruszeniu dóbr osobistych.

Nagrywanie rozmowy za zgodą rozmówcy

Żeby móc nagrać rozmowę telefoniczną musisz najpierw poinformować o tym zamiarze swojego rozmówcę i uzyskać jego zgodę na nagrywanie. Z pewnością zauważyłeś, że tak właśnie postępują telemarketerzy i wszystkie instytucje nagrywające rozmowy z tobą. Jeśli nie wyrażasz zgody na nagrywanie – musisz się rozłączyć. Ten sam przepis dotyczy ciebie, zarówno jako osobę prywatną jak i w przypadku, gdy reprezentujesz podmiot gospodarczy.

Nagrywanie rozmowy bez zgody rozmówcy

Nagranie rozmowy telefonicznej bez poinformowania o tym fakcie rozmówcy jest niezgodne z przepisami. Jeśli nagrasz rozmowę bez wiedzy i zgody swojego rozmówcy, musisz liczyć się z tym, że zostanie wobec ciebie wystosowany pozew w ramach odpowiedzialności cywilnej.

Jak nagrać rozmowę telefoniczną?

Skoro omówiliśmy już aspekty prawne – pozostaje przyjrzeć się technikaliom – jak w praktyce włączyć nagrywanie rozmów telefonicznych? Niestety, od kiedy przepisy stały się w tym względzie bardziej restrykcyjne, nagrywanie rozmów stało się technicznie skomplikowane. Producenci aplikacji muszą bowiem dostosowywać je  do obowiązujących przepisów – nie mogą tworzyć oprogramowania, które umożliwia ich łamanie. Z tego względu w iPhonie nie jest możliwe używanie równocześnie, na jednym urządzeniu dyktafonu i aplikacji do prowadzenia rozmowy telefonicznej (dyktafon automatycznie wyłączy się). Podobnie rzecz wygląda na telefonach z androidem, choć jak zawsze należy dodać: „to zależy!”. Istnieje bowiem kilka sposobów, aby zarejestrować rozmowy telefoniczne.

1. Nagrywanie rozmów telefonicznych w praktyce – sposób „na około”, czyli wersja analogowa.

Najprostszą metodą jest nagranie rozmowy poprzez dodatkowy, zewnętrzny rejestrator, niebędący równocześnie telefonem, z którego wykonywane jest połączenie. Oczywiście niezbędne jest włączenie trybu głośnika a także – według prawa – poinformowanie rozmówcy o swoich zamiarach. 

2. Nagrywanie rozmów telefonicznych przez telefon.

Część telefonów posiada fabrycznie wbudowaną funkcje rejestracji rozmów. Zależy to do producenta, modelu telefonu oraz kraju, na który przeznaczona jest jego sprzedaż (a zwłaszcza obowiązującego tam prawa).  I tak, opcję nagrywania rozmów możesz znaleźć w niektórych modelach Huawei. W takich przypadkach, aby włączyć nagrywanie wystarczy nacisnąć ikonę „record”. 

Zobacz, jakie telefony dostępne są w ofercie Red Bull MOBILE.

3. Nagrywanie rozmów telefonicznych za pomocą specjalnych aplikacji.

Niestety, zarówno Android, jak i iOS nie pozwalają na nagrywanie za pomocą domyślnych aplikacji. Jest za to całkiem sporo aplikacji firm trzecich do pobrania przez Google Play lub App Store. Zasada działania aplikacji jest bardzo podobna: telefon wybierany jest za pośrednictwem aplikacji, które najczęściej są kompatybilne z naszymi menażerami kontaktów, lub korzystają z innych komunikatorów. Najczęściej przy wyborze trybu nagrywania nasz rozmówca jest automatycznie o nim informowany. Pliki audio mogą być zapisywane w różnych formatach, niektóre programy umożliwiają zapisywanie ich na karcie SD lub w chmurze. Dość często te same aplikacje mają opcje tworzenia listy blokowanych numerów. 

Aplikacje do nagrywania rozmów telefonicznych na Android.

Właściciele smartfonów z Androidem są w nieco lepszej sytuacji niż posiadacze iPhonów. W sklepie Google Play jest całkiem duży wybór aplikacji – rekorderów rozmów. Przed ich instalacją należy wnikliwie przeczytać opis i opinię użytkowników. Najczęściej wersja bezpłatna to krótki okres testowy, są jednak takie, które oferują darmową wersję przez dłuższy czas. Do najpopularniejszych należą:

  • ACR – Another Call Recorder
  • Cube ACR
  • Nagrywanie Rozmów

Wersje bezpłatne wiążą się zazwyczaj z koniecznością oglądania reklam. Mają też zablokowane dodatkowe funkcje, takie jak możliwość zapisywania plików na wirtualnym dysku. Wiele aplikacji oferuje automatyzację nagrywania, zapisując wszystkie rozmowy wychodzące i przychodzące w docelowym wybranym w ustawieniach folderze. 

Aplikacje do nagrywania rozmów telefonicznych na iOS

Wydaje się, że w tym przypadku użytkownicy telefonów apple są w gorszej sytuacji niż właściciele telefonów z Androidem. Praktycznie wszystkie aplikacje na iPhona są płatne po upływie 3-dniowego okresu próbnego. Ceny i sposób rozliczania są mocno zróżnicowane, ale funkcjonalności aplikacji są dość zbliżone. Do najpopularniejszych programów należą:

  • Rec my calls
  • Call recorder Intcall
  • Just Rec

Obsługa aplikacji na iPhone’ach nie jest tak zautomatyzowana jak na Androidach. Najczęściej sami będziemy musieli aktywować nagrywanie. Niestety często jakość rozmów nie jest najlepsza, szczególnie w stosunku do opłat, które nie są niskie. 

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.