Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Jak płacić BLIKIEM w sklepie?

Porady

Jak płacić BLIKIEM w sklepie?

BLIK już na dobre zagościł w telefonii mobilnej. Całkiem niedawno BLIK dodał nową opcję płatności w sklepie: teraz oprócz standardowych kodów można też płacić zbliżeniowo. Jak działa Blik? O tym piszemy w tym tekście.


BLIK to ta polska marka, z której jesteśmy dumni jako naród. BLIK jest oryginalnym, nowoczesnym sposobem płatności mobilnych, który skutecznie konkuruje z takimi płatnościami jak Apple Pay, czy PayPal. System ten narodził się już w 2013 roku, kiedy to 6 polskich banków – Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK (obecnie Santander Bank Polska), ING Bank Śląski, mBank i PKO Bank Polski – zawarło porozumienie celem stworzenia wspólnego systemu płatności przenośnych. Dziś dołączyły do nich kolejne instytucje, BLIK dodał nowe rewolucyjne sposoby płatności wyprzedzając liczbę płatności kartami w 2019 roku. Obecnie marka wciąż zwiększa liczbę płatności i prowadzi ekspansje za granicę, umożliwiając dostęp także w Rumunii, Słowacji.

Na czym polega sukces BLIKa?

Pisaliśmy już o tym, w jaki sposób można dokonywać płatności za pomocą telefonu. Blik jednak wydaje się tak powszechny, że warto poświęcić mu osobny artykuł. Popularność BLIKA polega na tym, że oferuje bardzo intuicyjny, szybki i bezpieczny sposób płatności bez użycia kart – w dodatku wyższość tej formy polega na tym, że może być używany w wielu sytuacjach, kiedy inne sposoby – jak płatności NFC zawodzą. Tak jest na przykład przy płatnościach w sklepach internetowych, przelewach na telefon czy możliwości wypłat z bankomatu bez karty.

Jak działa BLIK?

BLIK działa na zasadzie jednorazowych kodów generowanych w aplikacji. Korzystając z BLIKA, możemy płacić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sklepach internetowych. Aby aktywować płatności BLIKIEM, najpierw musimy aktywować usługę w aplikacji bankowej. A więc BLIK nie działa jako osobna, niezależna od banku aplikacja. Każdy bank może mieć nieco inny proces aktywacyjny, ale zazwyczaj wystarczy zalogować się do swojego konta online, znaleźć sekcję dotyczącą płatności mobilnych, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami. Przy czym ciekawą innowacją jest, że BLIK przypisany jest nie do karty (jak system NFC) a do konta bankowego. W związku z tym, aby używać BLIKA, nie musisz mieć karty i ponosić za nią comiesięcznych kosztów.

Jak płacić BLIKIEM zbliżeniowo w sklepie BLIK?

Płatności zbliżeniowe BLIKIEM są niezwykle wygodne, zwłaszcza w przypadku małych kwot. Aby dokonać takiej płatności, wystarczy otworzyć aplikację BLIK, wybrać opcję płatności zbliżeniowej, a następnie przyłożyć telefon do terminala płatniczego. Po chwili transakcja zostanie potwierdzona, a my otrzymamy powiadomienie o udanej płatności. W zasadzie opcja, tak samo jak Apple Pay, czy Google Pay korzysta z modułu NFC w telefonie. Jest to nowość w pakiecie BLIKA. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – wyższość tego rozwiązania polega na tym, że nie musisz mieć karty – wystarczy konto bankowe.

Jak płacić kodem BLIK przy kasie w sklepie stacjonarnym?

Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy skorzystać z płatności zbliżeniowej, istnieje również tradycyjna w przypadku BLIKA opcja płacenia kodem. Przy kasie sklepowej wybieramy płatność BLIKIEM, a następnie wprowadzamy generowany przez aplikację jednorazowy kod. Potwierdzamy transakcję w aplikacji bankowej a środki zostają przelane na konto sklepu.

Jak płacić BLIKIEM w sklepach internetowych?

BLIK umożliwia również płatności online. W trakcie dokonywania zakupów w sklepie internetowym, wystarczy wybrać opcję płatności BLIKIEM. Następnie zalogować się do aplikacji bankowej, potwierdzić transakcję za pomocą kodu lub odcisku palca. Czyli BLIKOWY standard –  nasze zamówienie jest opłacone szybciej niż tradycyjnym przelewem, bez konieczności używania karty.

Płatności BLIKIEM w sklepie – gdzie można płacić BLIKIEM?

BLIKIEM można płacić praktycznie wszędzie, gdzie akceptowane są płatności mobilne. Popularne miejsca to sieci sklepów spożywczych, takie jak Biedronka, markety spożywcze jak Lidl czy Kaufland, restauracje, w tym także sieć McDonald’s. Ponadto, płatności BLIKIEM są obsługiwane na stacjach paliw oraz w kasach samoobsługowych.

Płatność BLIKIEM na telefon

To, za co wiele osób kocha tę apliakcję to unikalna możliwość wysyłania przelewów na telefon. To wspaniała możliwość rozliczenia koleżeńskich wydatków po wyjściu na piwo. W aplikacji bankowej wystarczy wpisać numer telefonu znajomego (Jeśli osoba ta dodała taka możliwość w swojej aplikacji, nie musisz podawać jej numeru konta!). Dalej postępujesz już standardowo dla BLIKA, czyli zatwierdzasz kod bezpieczeństwa.

Wypłaty z Bankomatów za pomocą BLIKA

Na tej samej zasadzie działają wypłaty i wpłaty do bankomatów. Możesz użyć opcji zbliżeniowej (jak w standardowej płatności za pomocą NFC), lub podać kod autoryzacyjny.

  1. Wybierz w bankomacie opcję: Płacę BLIKIEM
    1. Uruchom aplikację bankową i wygeneruj kod.
    1. Wpisz kod na klawiaturze bankomatu i zatwierdź.
    1. Potwierdź transakcje PIN-em w aplikacji bankowej.
    1. Dokonaj transakcji (wpłać lub wypłać gotówkę).

Brak konieczności podawania kodu

Być może korzystałeś już uproszczonych procedur płatności BLIKIEM. Od jakiegoś czasu BLIK umożliwił dokonywania płatności bez konieczności generowania kodu. Działa to na zasadzie podobnej, jak dodawanie odbiorców do ulubionych. Jeśli robisz regularnie płatności w jakimś sklepie internetowym, czy urzędzie (na przykład płacisz rachunki), możesz dodać takiego odbiorcę do zaufanych klientów (robisz to w swojej aplikacji bankowej). Wówczas przy kolejnej transakcji aplikacja nie będzie wysyłała Ci kodu autoryzacyjnego – wystarczy potwierdzenie płatności za pomocą ustalonego PIN-u.

Nowość – płatności odroczone BLIKIEM

Jak ogłosił BLIK, otrzymał on zgodę UOKiK na wprowadzenie płatności odroczonych. Oznacza to, że wkrótce będzie można korzystać z możliwości dokonywania płatności kredytowanych – z późniejszym obciążeniem konta. Podobne rozwiązanie od jakiegoś czasu z powodzeniem stosuje Allegro Pay, przyznając stałym klientom limit debetowy. Nie znamy jeszcze szczegółów tego rozwiązania w przypadku BLIKA, na razie projekt znajduje się w fazie testów.

Pamiętajmy, że korzystanie z płatności BLIKIEM to nie tylko wygoda, ale również bezpieczeństwo, ponieważ każda transakcja wymaga potwierdzenia za pomocą unikalnego kodu generowanego przez aplikację.

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.