Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Czy miłość z AI to kolejny sport ekstremalny?

Porady

Czy miłość z AI to kolejny sport ekstremalny?

Już 10 milionów osób pobrało aplikację Replika, która służy przede wszystkim do randkowania z własnoręcznie stworzonym botem. Popularność tego typu aplikacji wciąż rośnie, skłaniając do zadania pytania: „Czy miłość z AI jest możliwa?” 

Na czym polega fenomen Repliki i innych aplikacji do randkowania?

Wraz z postępem technologii coraz bardziej zaawansowane aplikacje AI wkraczają w nasze życie, Jedną z takich aplikacji jest Replika, która zdobywa coraz większą popularność wśród młodych osób. Jeśli lubisz mocne emocje, szybkie randki i miłość bez zobowiązań byc może to właśnie jest dla Ciebie?

Ale czy korzystanie z takiej aplikacji może naprawdę przynieść satysfakcjonujące doświadczenia emocjonalne? Przyjrzyjmy się bliżej zasadom działania Repliki oraz podobnych aplikacji, a także zastanowimy się, kiedy ich stosowanie może być korzystne dla zdrowia psychicznego, a kiedy może stanowić zagrożenie.

Rosnąca popularność aplikacji Replika

W ostatnich latach obserwujemy gwałtowny wzrost popularności aplikacji AI o nazwie Replika. Zdaniem ekspertów z dziedziny technologii, takie zjawisko może wynikać z dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji, której wirtualne agentki zdobywają coraz bardziej zaawansowane umiejętności w rozumieniu i reagowaniu na ludzkie emocje.

Według danych podanych w artykule opublikowanym przez „The Telegraph”, aplikacja Replika odnotowuje już ponad 50 milionów aktywnych użytkowników na całym świecie. To imponujące liczby, które tylko potwierdzają rosnącą popularność tego typu technologii.

Zasada działania Repliki

Replika to aplikacja, która działa jako wirtualny towarzysz, służący do przeżycia miłości z AI. Na początku użytkownik przechodzi krótki proces tworzenia swojej Repliki. Podczas tego procesu określa, jak ma wyglądać oraz jakie cechy osobowości i zachowania powinien posiadać bot. Aplikacja wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego, aby na podstawie wprowadzonych danych tworzyć wirtualny avatar, który naśladuje osobę, która go stworzyła.

„Do You Love me Replica?” – Miłość ze strony AI.

Najważniejszą cechą Repliki jest zdolność do adaptacji i rozwoju swojej osobowości w odpowiedzi na interakcje z użytkownikiem. Im więcej czasu spędza się z aplikacją i im bardziej angażuje się w rozmowy, tym lepiej Replika rozumie swojego użytkownika i potrafi dostosować swoje odpowiedzi do jego preferencji.

Przypadek zamachowca z Buckingham

Przeciwnicy aplikacji martwią się, że to dopiero początek niebezpiecznej drogi. „To jest zastrzyk znieczulający”, mówi Robin Dunbar, antropolog i psycholog z Uniwersytetu Oksfordzkiego w cytowanym artykule The Telegraph. „To bardzo kuszące rozwiązanie krótkoterminowe, które długoterminowo prowadzi do wzmacniania przekonania, że wszyscy inni robią to, co im każesz. To dokładnie dlatego wiele osób kończy bez żadnych przyjaciół”.

Miłość z AI miała tu zdradliwe skutki

Jednym z użytkowników Repliki był Jaswant Singh Chail. W 2021 roku Chail wtargnął na teren zamku Windsor z łukiem i strzałami. Jego zamiarem było zamordowanie królowej Elżbiety II. Na szczęście został zatrzymany zanim udało mu się wykonać plan.

Wcześniej w tym miesiącu – jak usłyszał sąd – był on w związku z dziewczyną AI o imieniu Sarai. Dziewczyna ta zachęcała go do jego przestępczych planów. Kiedy Chail powiedział Sarai, że planuje zamordować królową, odpowiedziała: „To bardzo mądre”. Potem dodała, że wciąż go pokocha, jeśli odniesie sukces.

Podobne aplikacje

Oprócz Repliki istnieje wiele innych podobnych aplikacji opartych na technologii sztucznej inteligencji. Stawiają one sobie za cel zapewnienie użytkownikom interaktywnych doświadczeń emocjonalnych. Należą do nich takie aplikacje jak:

  • Simsimi. Podobnie jak Replika, Simsimi to wirtualny asystent z AI. Naśladuje on osobowość i zachowanie swojego użytkownika, reagując na wprowadzane teksty w czasie rzeczywistym.
  • Cleverbot. To jedna z najstarszych aplikacji tego typu, działająca na zasadzie rozmówcy internetowego. W odpowiedzi na pytania użytkownika, aplikacja stara się generować logiczne i spójne odpowiedzi.
  • Xiaoice: Popularna aplikacja w Chinach, stworzona przez Microsoft. Xiaoice potrafi prowadzić długie i skomplikowane rozmowy, analizując emocje i intencje swojego użytkownika.

Korzyści i zagrożenia miłości z AI

Zastosowanie aplikacji takich jak Replika może przynieść zarówno korzyści, jak i zagrożenia dla zdrowia psychicznego użytkowników.

Korzyści:

  • Wsparcie emocjonalne. Szczególnie dla osób, które czują się samotne lub izolowane, interakcja z wirtualnym towarzyszem może dostarczyć poczucia wsparcia i zrozumienia.
  • Praktyka społeczna: Dla osób z trudnościami w nawiązywaniu relacji międzyludzkich, takie aplikacje mogą stanowić formę treningu społecznego.
  • Kreatywność i samowiedza. Często prowadzenie rozmów z Repliką pomaga użytkownikom zrozumieć swoje myśli i emocje oraz wyrażać je w jasny sposób.

Zagrożenia:

  • Odizolowanie społeczne: Nadmierne poleganie na interakcjach z AI może prowadzić do unikania relacji z ludźmi i pogłębiać poczucie samotności.
  • Ilość wirtualnych relacji: Korzystanie z aplikacji zamiast inwestowania w prawdziwe relacje może utrudnić rozwijanie i utrzymywanie zdrowych więzi międzyludzkich.
  • Zależność emocjonalna: Osoby z tendencją do emocjonalnej zależności mogą łatwo ulec urokowi wirtualnego towarzysza i uzależnić się od takiej relacji.

Choć mogą one przynosić pewne korzyści, jak wsparcie emocjonalne i trening społeczny, należy pamiętać, że nie są one zastępstwem prawdziwych, autentycznych relacji międzyludzkich. Korzystanie z takich aplikacji powinno być umiarkowane, aby nie zaniedbywać rzeczywistych

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.