Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Czy ładowanie indukcyjne telefonu jest bezpieczne?

Porady

Czy ładowanie indukcyjne telefonu jest bezpieczne?

Kable, przewody – to tylko kolejne ograniczenie naszej wolności! Jeśli jesteś zwolenniczką/ -kiem bezprzewodowego świata – ładowanie indukcyjne jest dla Ciebie idealne! Czy jednak jest to rozwiązanie całkowicie pozbawione wad? O tym przeczytasz w tym artykule.

O tym, jak bardzo kable, a właściwie ładowarki na kable potrafią wkurzać swoich użytkowników – nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dla porządku przytoczymy tu jednak kilka przykładowych argumentów przeciwko temu szatańskiemu wynalazkowi:

  1. Kable mają różne końcówki. Na rynku jest kilka standardów – nie zawsze uda się dobrać właściwy do modelu telefonu,
  2. Kable lubią się plątać,
  3. Lubią się także przecierać, przerywać (patrz punkt 4.),
  4. Bywa, że są ulubioną zabawką zwierząt domowych (tudzież dzieci),
  5. O ładowarce trzeba pamietać (na przykład, żeby ją wziąć na wyjazd).

Niewątpliwie liczba wad (mają tez swoje zalety, o których powiemy dalej) powoduje, że warto przyjrzeć się stosunkowo nowemu rozwiązaniu: ładowarkom indukcyjnym

Ładowarki indukcyjne – jak działają?

Zasada działania ładowarek indukcyjnych oparta jest na indukcji elektromagnetycznej. Zjawisko to znane jest już od XIX wieku, kiedy to odkrył i opisał je angielski fizyk Mchael Faraday. Według niego „w zamkniętym obwodzie znajdującym się w zmiennym polu magnetycznym pojawi się siła elektromotoryczna indukcji równa szybkości zmian strumienia indukcji pola magnetycznego przechodzącego przez powierzchnię rozpiętą na tym obwodzie” (za Wikipedią). W praktyce oznacza to, że w ładowarce znajduje się przewodząca prąd cewka z przewodu. Ona generuje pole elektromagnetyczne – są to niewidzialne dla oka fale elektromagnetyczne –  które odbierane są przez cewkę odbiorczą umieszczoną w urządzeniu przenośnym – naszym telefonie. Kiedy telefon z cewką odbiorczą zbliża się do pola elektromagnetycznego, w indukuje się prąd, wykorzystywany przez telefon do ładowania baterii. W ten sposób, ładowanie może odbywać się całkowicie bezprzewodowo.

Jakie są zalety ładowania indukcyjnego?

1. Najważniejszą zaletą jest fakt, że nie potrzebujesz żadnego kabla. 

2. Ładowarki indukcyjne są uniwersalne – większość telefonów korzysta z tego samego standardu a zatem za pomocą jednego urządzenia można ładować zarówno iPhony, jak i telefony z Androidem. 

3. Ładowarki indukcyjne zazwyczaj są płaskie i mają minimalistyczny design, który dobrze prezentuje się w salonie. Aby telefon się naładował, należy położyć go na nadajniku – żadnych zbędnych przedmiotów.

4. Ładowarki indukcyjne do samochodu, są dużo bardziej praktyczne niż te standardowe – telefon przykleja się do nich za pomocą magnesu i nie wymaga żadnych dodatkowych uchwytów, ani kabelków.

Czy ładowarka ładowarka indukcyjna ma wady?

Niestety nie ma róży bez kolców – a więc tak. Nie są to jednak wady rzucające istotny cień na to urządzenie, choć dla niektórych może to być ważny argument przeciwko. 

  1. Ładowanie indukcyjne telefonu jest mniej wydajne i zajmuje więcej czasu niż ładowanie kablem. Szczególnie jeśli korzystasz z którejś z wersji szybkiego ładowania. Niestety ma to też przełożenie na środowisko – podczas ładowania indukcyjnego więcej prądu „ucieka” w powietrze powodując większe zapotrzebowanie na energię.
  2. Druga wadą wskazywana przez ekspertów jest fakt, że ładowarki indukcyjne powodują wzrost temperatury, a ta – jak wiadomo z artykułu o żywotności baterii – ma negatywny wpływ na pracę baterii. Obrońcy ładowarek indukcyjnych twierdzą, że problem nagrzewania się baterii dotyczy jedynie ładowarek niemarkowych, które nie spełniają Standardu Qi. Dziś obejmuje on aż 90% urządzeń ładowanych indukcyjnie. 
  3. Kolejnym minusem ładowarek bezprzewodowych jest wygoda korzystania z telefonu podczas ładowania. Telefon musi mieć bowiem stały kontakt ze stacja ładującą – każde oddzielenie go od niej powoduje przerwanie procesu. Bardzo trudno jest zatem równocześnie rozmawiać przez telefon i go ładować indukcyjnie (chyba, że korzystasz z zestawu na bluetooth).

Czy ładowanie indukcyjne jest bezpieczne dla ludzi?

Nie ma dowodów na to, że pole elektromagnetyczne z ładowarek ma negatywny wpływ na zdrowie ludzi. Jego zasięg jest na tyle niewielki, że nie wpływają one na nasz organizm. 

Jakie telefony posiadają opcję ładowania bezprzewodowego?

Z ładowarki indukcyjnej mogą korzystać wszystkie smartfony obsługujące standard QI. Ładowanie indukcyjne uruchamia się automatycznie samo – wystarczy przyłożyć telefon do ładowarki. Nie trzeba zmieniać żadnych dodatkowych ustawień. Obecnie ze standardu indukcji korzystają wszystkie najnowsze iPhony, wiele Samsungów (np. z serii S20, S 21, Galaxy Note).

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.