Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Częstotliwość odświeżania ekranu w telefonie – na co wpływa?

Porady

Częstotliwość odświeżania ekranu w telefonie – na co wpływa?

Co to jest częstotliwość odświeżania ekranu? Jakie ma znaczenie w użytkowaniu telefonu? Na co wpływa i kiedy warto zainteresować się tym parametrem? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Większość osób wybierając nowy telefon, zwraca uwagę na jego wygląd, rozdzielczość aparatu, pojemność baterii, czy wielkość ekranu. Mało kto interesuje się parametrem określanym jako częstotliwość odświeżania ekranu. Tymczasem jak się okazuje, może on w istotny sposób wpłynąć na komfort użytkowania smartfona. Ale czym dokładnie jest częstotliwość odświeżania ekranu i jakie ma znaczenie dla przeciętnego użytkownika? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej.

Co to jest częstotliwość odświeżania ekranu?

Częstotliwość odświeżania ekranu wyrażana jest w hercach (Hz) i oznacza dokładnie, ile razy na sekundę odświeżany jest obraz na ekranie. Dla ludzkiego oka zbyt niska częstotliwość odtwarzania jest trudna w odbiorze i wygląda jak nieprzyjemne migotanie. Im wyższa częstotliwość, tym obraz staje się bardziej płynny. Jaka jest optymalna częstotliwość? To pytanie zadaje sobie wiele osób i nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to od wielu czynników, ale przede wszystkim tego, jak widzi ludzkie oko.

Jak widzi ludzkie oko?

Ludzki system wzrokowy może przetwarzać od 10 do 12 obrazów na sekundę i postrzegać je indywidualnie: jako zestaw osobnych obrazów. Wyższe częstotliwości są odbierane jako ruch. W filmie animowanym przyjmuje się, że klatakarz od, którego obraz staje się dla nas płynny to 15 fps (frame per second).

Z kolei przy badaniach światła modulowanego, takiego jak na ekranie komputera, czy telefonu, wykazano, że większość osób postrzega je jako stabilne, gdy częstotliwość jest wyższa niż 50 Hz. Ta wartość określana jest jako „próg efektu stroboskopowego” (flicker fusion rate).

Ile Hz powinien mieć telefon?

Wszystko jednak zależy od tego, na co patrzymy i kto patrzy. Jeśli obraz przedstawia dynamiczny ruch, to i częstotliwość odświeżania będzie ważniejsza. Nie każdy też ma taka samą wrażliwość oka. Przyjmuje się, że człowiek jest w stanie dostrzec zmiany na poziomie 200 Hz, piloci odrzutowców mają tę cechę jeszcze bardziej rozwiniętą. Wybór odpowiedniej częstotliwości odświeżania zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika.

Standardowe ekrany mają częstotliwość odświeżania wynoszącą 60 Hz, co oznacza, że obraz jest odświeżany 60 razy na sekundę. Nowocześniejsze smartfony oferują wyższą częstotliwość odświeżania, na przykład 90 Hz, 120 Hz, a nawet 144 Hz. Wyższa częstotliwość odświeżania ekranu w smartfonie sprawia, że obraz jest bardziej płynny i mniej męczy oczy, co jest szczególnie zauważalne podczas przewijania stron internetowych, grania w gry czy oglądania filmów.

Porównajmy kilka popularnych opcji:

– Odświeżanie ekranu 60 Hz:

Standardowa częstotliwość odświeżania, stosowana w większości budżetowych smartfonów. Jest wystarczająca do codziennego użytkowania, takiego jak przeglądanie internetu, oglądanie filmów czy korzystanie z mediów społecznościowych.

– Odświeżanie ekranu 90 Hz:

Lepsza płynność w porównaniu do 60 Hz, zauważalna zwłaszcza podczas przewijania stron i animacji. Z pewnością na telefonach z taką rozdzielczością będą lepiej wyglądały filmy i gry.

– Odświeżanie ekranu 120 Hz:

Odświeżanie 120 Hz w telefonie to już wyraźnie zauważalna różnica. Ekrany te są bardziej responsywne i płynne, co przekłada się na lepsze wrażenia podczas grania w gry i oglądania dynamicznych treści.

– Odświeżanie ekranu 144 Hz i więcej:

Stosowane głównie w gamingowych smartfonach, oferują najwyższą płynność i najmniejsze opóźnienia, jednak różnica pomiędzy 120 Hz a 144 Hz może być trudna do zauważenia dla przeciętnego użytkownika.

Zalety i wady odświeżania 120 Hz

Osoby, które raz spróbowały odświeżania ekranu minimum 120Hz mówią, że nie zmniejszyłyby już tego parametru. Do największych zalet zaliczają:

– Płynniejsza animacja:

Wyższa częstotliwość odświeżania sprawia, że animacje i przejścia są bardziej płynne, co poprawia ogólne wrażenia z użytkowania.

– Lepsze doświadczenia w grach:

Gracze docenią wyższą responsywność i mniejsze opóźnienia.

– Mniejsze zmęczenie oczu:

Płynniejszy obraz może zmniejszyć zmęczenie oczu podczas długotrwałego użytkowania.

Niewątpliwie, telefony z wysoką częstotliwością odświeżania ekranu mają też swoje wady. Pośród nich do najważniejszych należą:

– Wyraźnie większe zużycie baterii:

Wyższa częstotliwość odświeżania wymaga więcej energii, co może skrócić czas pracy na baterii.

– Wyższa cena:

Smartfony z ekranami o wyższej częstotliwości odświeżania są zazwyczaj droższe.

Kto powinien zainteresować się szybszym odświeżaniem ekranu telefonu?

Jeśli jesteś zapalonym graczem, często oglądasz filmy na telefonie lub po prostu cenisz sobie płynność działania, to warto rozważyć smartfon z wyższą częstotliwością odświeżania. Dla tych, którzy używają telefonu głównie do prostych zadań, jak dzwonienie, pisanie wiadomości czy przeglądanie mediów społecznościowych, standardowe 60 Hz powinno być w zupełności wystarczające.

Podsumowując, częstotliwość odświeżania ekranu ma znaczący wpływ na komfort użytkowania smartfona. Odświeżanie 120 Hz w telefonie oferuje wiele zalet, ale nie każdy użytkownik odczuje różnicę. Wybór odpowiedniej częstotliwości zależy od indywidualnych potrzeb i sposobu użytkowania urządzenia.

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Aparat szerokokątny w telefonie

Aparat szerokokątny w telefonie to wiele dodatkowych korzyści. Przede wszystkim możemy zarejestrować szerszy kadr i więcej szczegółów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że obiektywy szerokokątne mają też minusy. W tym artykule przeczytasz o tym, jak wybrać najlepszy telefon szerokim kątem. Kiedy

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.