Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Co robić ze spuchniętym telefonem?

Porady

Co robić ze spuchniętym telefonem?

Coraz częściej słyszymy o spuchniętych, a nawet wybuchających bateriach w telefonie. Czy zjawisko to jest groźne? Jak się przed nim uchronić?

Niektóre linie lotnicze rozważają zakaz wnoszenia telefonów na pokład. Powodem są coraz częstsze doniesienia o wybuchających bateriach. Chińskie media informowały już o eksplodującym Xiaomi, który zapłonął podczas ładowania. Inny model zaczął palić się w kieszeni jego użytkownika. Problem nie dotyczy tylko jednaj marki – praktycznie każdy telefon używający baterii litowo-jonowej może zostać nim dotknięty. Wygląda na to, że używanie telefonów komórkowych to coraz częściej sport ekstremalny! Jak rozpoznać telefon, który grozi wybuchem?

Napuchnięta bateria – to pierwszy widoczny objaw, że z Twoim telefonem jest coś nie w porządku.

Jak wygląda opuchnięta bateria telefonu?

Nie trudno tego nie zauważyć, choć opuchlizna baterii najczęściej następuje powoli. Zaczyna się od lekkiego wybrzuszenia, jakby ktoś lekko napompował telefon. Może wzdęło ekran? A może zaokrąglenie pojawiło się na plecach? W telefonach starego typu, które maja możliwość wymiany baterii łatwo zdiagnozować przyczynę. We współczesnych modelach, które są szczelnie zabudowane objaw ukryty jest pod obudową i trzeba nieco poczekać zanim opuchnięta bateria ujawni się na zewnątrz. Sama bateria jest ponoć nieco miękka. Najdziwniejsze jest to, że sam telefon najczęściej wciąż działa. Nawet wybrzuszony i lekko pęknięty ekran wciąż potrafi reagować na dotyk. Wielu użytkowników kontynuuje wiec jego użytkowanie: sprawdzają maile, wysyłają wiadomości, ładują baterie (która w takim stanie znacznie szybciej ulega rozładowaniu) i co najgorsze – przykładają go do ucha wykonując połączenia. Tymczasem – spuchnięty telefon to cykająca bomba. Zmiany, które w nim zachodzą są nieodwracalne i jest wielce prawdopodobne – że przestanie wkrótce działać, a być może nawet wybuchnie… 

Dlaczego dochodzi do spuchnięcia baterii?
Jak dbać o żywotność baterii?

Ogniwa stosowane w bateriach telefonów wykorzystują różnicę potencjału ładunków. Podczas pracy baterii zachodzi reakcja chemiczna w wyniku której uwalniane są łatwopalne gazy. Sprawny akumulator jest szczelny i nie pozwala im wydostać się na zewnątrz. Baterie maja też wbudowane kontrolery wyłączające baterię przy zbyt wysokiej temperaturze. Kiedy jednak akumulator jest uszkodzony, mechanizmy te mogą zawieść. Bywa to wynikiem niewłaściwego użytkowania baterii, jej słabej jakości, lub wad produkcyjnych. Uwalniające się gazy wypełniają baterię rozpychając ja od środka. Na szczęście – jest to sytuacja stosunkowo rzadka.

Kiedy spuchnięty telefon może wybuchnąć?

Nie są to na szczęście przypadki tak częste, jak mogłoby się wydawać przeglądając prasę. Wybuchająca bateria może być jednak niebezpieczna. Zdarzenie takie nie przypomina na szczęście wybuchającego granatu – jego moc i gwałtowność są znacznie mniejsze. Wybuchający telefon jest szybko uwalnianą energię, która zebrała się wewnątrz nieprawidłowo działającej, nieszczelnej baterii. Najczęstsze objawy to syk ulatniającego się gazu, wysoka temperatura i związany z nią samozapłon.

Kiedy bateria może wybuchnąć?

Jakie czynniki mogą doprowadzić do wybuchu baterii?

Przegrzewanie baterii

Czynnikiem który najbardziej zwiększa niebezpieczeństwo wybuchu baterii jest wysoka temperatura. Optymalna dla pracy ogniw litowo-jonowych jest temperatura pokojowa. Telefon nie powinien być wystawiony na nadmierne działanie słońcu. Absolutnie niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy telefon zostawiony zostanie na przykład w nagrzanym samochodzie pod szybą kokpitu. Temperatura, jaka jest generowana w takich warunkach może osiągać 50-60 stopni. 

Eksploatacja baterii uszkodzonych mechanicznie

Szczególnie częstym powodem wybuchu baterii jest używanie baterii uszkodzonych mechanicznie. Telefon, który uległ poważnemu wypadkowi, takiemu jak upadek z dużej wysokości, zgniecenie, kontakt z ostrymi narzędziami, prawie na pewno ma uszkodzoną baterię. Nawet mikrourazy mogą powoli powiększać się i rozszczelniać baterię, do której może dostać się woda i powietrze. Jeśli bateria ma uszkodzenia widoczne gołym okiem, takie jak wgniecenia, pęknięcia, otwory – pod żadnym pozorem nie należy jej używać. 

Eksploatacja baterii napuchniętej.

Napuchnięcie baterii wskazuje na duże nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu. Używanie telefonu w takim stanie to proszenie się o kłopoty. Dalsza eksploatacja takiego urządzenia to wysokie prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że bateria w końcu wybuchnie. 

Co robić ze spuchniętym telefonem?

Pod żadnym pozorem nie ściskaj jej, nie nakłuwaj. Telefon ze spuchnięta bateria należy jak najszybciej umieścić w bezpiecznym miejscu, tak aby jego ewentualny wybuch nie był zagrożeniem dla nikogo. Nie można wyrzucać takiego telefonu do zwykłych śmieci, nie powinno się go także zostawiać bez kontroli – samozapłon baterii mógł spowodować pożar. Najlepiej w bezpieczny sposób go zutylizować. Przy okazji warto zaznaczyć – że żadnych baterii nie wyrzucamy do śmieci, ponieważ stanowią one realne zagrożenie dla środowiska naturalnego – zużyte ogniwa wydzielają toksyczne związki. 

Jeśli telefon jest wciąż na gwarancji możesz oddać go do serwisu. Jeśli chcesz się go pozbyć – sprawdź, gdzie znajduje się punkt utylizacji tego typu odpadów.

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.