Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Aplikacje dla filmowca

Porady

Aplikacje dla filmowca

Filmowanie, podobnie jak i fotografia, to mega ciekawa pasja, mocno angażujące hobby, ale często i praca. Niezależnie od tego, na jakim poziomie pracujesz i jak bardzo zaawansowane są Twoje produkcje, to są aplikacje dla filmowca, które zdecydowanie pomogą Ci przy filmowaniu. Aplikacje do filmowania opisaliśmy już w wcześniejszym artykule. Ten tekst poświęcimy kilku najlepszym apkom, które każdy filmowiec powinien mieć na swoim smartfonie.

Przydatne aplikacje dla filmowca, od legendy branży – Kodak Cinema Tools

Kiedyś firma ta zrewolucjonizowała cały przemysł filmowy i zna ją chyba każdy na świecie. Kodak, bo o tym gigancie mowa, wciąż jest jedną z najważniejszych firm w branży i to właśnie na filmach Kodaka rejestrowane są wielkie, Hollywoodzkie, produkcje. 

By ułatwić pracę operatorom i zminimalizować możliwości pomyłki (a co za tym idzie i strat w materiałach), Kodak stworzył mapkę Kodak Cinema Tools. Pomaga ona w obliczeniu wszystkich parametrów niezbędnych do stworzenia idealnego obrazka. 

Nie oznacza to jednak, że z apki tej nie mogą korzystać „zwykli” twórcy wideo – wręcz przeciwnie! To niezwykle przydatna aplikacja dla filmowców na każdym poziomie zaawansowania. Pomoże ona stworzyć idealny kadr i uzyskać pożądany efekt bez żadnych problemów… a to sprawi, że Twoje produkcje mogą wejść na wyższy level! 

ShotList – aplikacja dla filmowca, która przyda się przy realizacji filmu

Wielu profesjonalnych twórców wideo, lub też osób pracujących dla klientów, przed realizacją materiału tworzy kompleksową listę ujęć, które mają się finalnie znaleźć w filmie. Najczęściej do tego typu zapisków służą wszelkiej maści zeszyty, pamiętniki i inne notatniki. Jednak i tu smartfon może okazać się lepszym rozwiązaniem. Przydatną aplikacją dla filmowców jest bowiem ShotList!

Overview from the shoot of Red Bull Ferry Tale in Zurich, Switzerland on June 12, 2020.

Czym jest ShotList? To aplikacja, która jest swego rodzaju organizatorem pracy. Powstała we współpracy z firmami związanymi z filmowaniem, oraz filmowcami, w której możesz stworzyć kompletny plan działania i na bieżąco śledzić postępy związane z produkcją danego filmu. Aplikacja ta jest dość prosta w obsłudze, a jednocześnie zapewnia sporo rozbudowanych opcji. Można tu nie tylko zapisać listę scen, ale i ich szkice, lokacje, czy wszelkiej maści szczegóły, które przydadzą się zarówno w pracy jednego, jak i kilku operatorów. To narzędzie naprawdę może się przydać każdemu, kto myśli poważnie o filmowaniu. Użyjesz go niezależnie czy publikujesz na YouTube, Snapchacie, czy też do Hollywoodzkich produkcji! 

Celtx Shots – graficzne przedstawienie scenariusza 

Kolejną przydatną aplikacją dla filmowca może okazać się Celtx Shots. Jest to znakomite narzędzie do tworzenia storyboardów. Czym są storyboardy? To graficzne przedstawienie scenopisu, na którym przestawione są poszczególne kadry i sceny z realizowanego filmu. Trochę przypominają komiks, który przedstawia konkretny przebieg całej produkcji. Na storyboardy często nanoszone są również wszelkiego typu wskazówki i notatki – również te techniczne związane z ustawieniami kamery, czy świateł. Najczęściej storyboardy rysowane są ręcznie, jednak z Celtx Shots nie będzie to koniecznie. Apka ta może okazać się więc szczególnie przydatna dla osób, które są mniej uzdolnione plastycznie. 

The Photographer’s Ephemeris (TPE) – przydatna aplikacja dla filmowca i fotografa

Choć aplikacja ta dedykowana jest fotografom, co nawet sugeruje jej nazwa, to może okazać się również niezwykle przydatna wszelkiej maści filmowcom. Apka ta pozwala sprawdzić zarówno czas złotej jak i niebieskiej godziny w danej lokalizacji. Pozwoli również ustalić kierunek padania światła o konkretnej porze, czy też miejsce i godzinę wschodów i zachodów słońca i księżyca. Przypominamy, że aplikacje dla fotografów opisalismy juz szerzej w artykule „Jaki telefon do obróbki zdjęć wybrać?”.

Ta konkretna aplikacja będzie więc szczególnie przydatna filmowcom – podróżnikom, oraz vlogerom. To właśnie dzięki TPE będziesz mógł zaplanować konkretne ujęcia w danej lokacji. W ten sposób unikniesz rozczarowania, wynikającego ze złego ustawienia się względem światła, które przecież jest tak samo ważne w fotografii, jak i przy filmowaniu. Dobry plan i wiedza na temat światła da Ci przewagę nad innymi i pozwoli na stworzenie niesamowitych, często magicznych, kadrów. Widzowie z pewnością to docenią!

Jak uniknąć problemów, czyli Green Screener

Ta aplikacja jest szczególnie przydatna dla dość konkretnego typu filmowców, a dokładniej mówiąc dla takich, którzy używają green screena. To świetna arka, która pozwala na skontrolowanie poziomu oświetlenia zielonego tła. Dlaczego to takie ważne? Jeśli green screen nie będzie równomiernie oświetlony to podczas dodawania efektów mogą pojawić się problemy w postaci gliczy, artefaktów, czy niepożądanych cieni. Jeśli jednak skontrolujesz wcześniej tło przy pomocy tej apki, to późniejsza praca w postprodukcji będzie wyłącznie przyjemnością. 

To narzędzie przyda się również… streamerom na Twitchu, czy innych platformach. Jeśli często wykorzystujesz zielone tła, będziesz mógł bez większych problemów wkleić się w przechwytywany obraz gry. 

Digital Slate – marzenie o klapsie filmowym

Z czym kojarzy się film? Oczywiście z klapsem filmowym! Jednak nie zawsze jest on pod ręką… Wtedy właśnie bardzo przydatna może okazać się Digital Slate. Ta aplikacja pozwala mieć swój własny klaps filmowy zawsze w kieszeni. To proste narzędzie z cyfrowym klapsem sprawdzi się zarówno w bardziej profesjonalnych produkcjach, jak i tych o nieco bardziej amatorskim poziomie. 

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.