Aparat szerokokątny w telefonie to wiele dodatkowych korzyści. Przede wszystkim możemy zarejestrować szerszy kadr i więcej szczegółów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że obiektywy szerokokątne mają też minusy. W tym artykule przeczytasz o tym, jak wybrać najlepszy telefon szerokim kątem.
Kiedy przyda się aparat szerokokątny w telefonie?
Tryb szerokokątny w fotografii świetnie sprawdza się w sytuacjach, kiedy jesteś blisko akcji i chcesz uchwycić jak najwięcej. Idealnie nadaje się do fotografii sportowej, zwłaszcza przy sportach ekstremalnych – potrafi idealnie oddać dynamikę sytuacji i silne emocje. Z pewnością przyda się także podczas spotkań towarzyskich, kiedy chcemy ująć jak najwięcej osób w jednym zdjęciu. Często tryb szerokokątny przydaje się do zdjęć typu selfie, robionych przednim aparatem – wie o tym każdy, kto próbował zmieścić siebie i grupę znajomych na ekranie telefonu i uznał, że ma za krótką rękę. Aparat szerokokątny docenią też ci, którzy fotografują wnętrza, zwłaszcza, kiedy zależy im żeby wyglądały na większe, niż są w istocie.
A kiedy tryb szerokokątny się nie sprawdzi?
Tryb szerokokątny ma też swoje minusy. Przede wszystkim obiekt fotografowany przez soczewkę szerokokątną będzie wyglądał na dalszy, niż jest w rzeczywistości. Jeśli więc zachwycił cie jakiś górski krajobraz, majestatyczne góry wyrastające tuz przed tobą, możesz być zaskoczony, jak płasko i marnie wyjdą one w telefonie z obiektywem szerokokątnym. Podobnie zdjęcia z koncertu lub imprezy sportowej – jeśli nie możesz być naprawdę blisko obiektu, który cię interesuje, lepiej wybierz teleobiektyw, inaczej interesujący cię przedmiot lub artysta będą po prostu zlewać się z otoczeniem.
Brak kątów prostych
Kolejnym minusem fotografii szerokokątnej jest to, jak zniekształca ona obraz. Im szerszy kąt (taki bardzo szeroki kąt nazywany jest w fotografii „rybim okiem”), tym bardziej wykrzywione będą wszystkie kąty proste: ściany budynków – zwłaszcza w bocznych częściach obrazu – będą kłaść się do środka, horyzont wybrzuszać a twarze wykrzywiać jak w krzywym zwierciadle. Są jednak osoby, którym właśnie taki efekt bardzo odpowiada, ponieważ niezwykle dynamizuje on obraz. Oczywiście wszystko zależy od stopnia szerokości obiektywu (określanego w fotografii w długości ogniskowej).
Szeroki kąt daje bardziej płynny obraz w filmie
Plusem szerokiego kąta wykorzystywanego w video jest z kolei bardziej płynny obraz, zbliżony do kadrów z kamer typu GoPro lub Insta360. Nawet przy słabej stabilizacji obrazu, obraz kręcony szerokim kątem będzie wyglądał stabilniej niż z teleobiektywu.
Jak robić zdjęcia aparatem szerokokątnym w telefonie?
Jeśli Twój telefon posiada aparat szerokokątny, skorzystanie z tej funkcji jest bardzo proste. Tryb szerokiego kąta zazwyczaj korzysta z innej soczewki niż standardowa fotografia. A zatem pierwszą oznaką tego, czy telefon posiada taki obiektyw jest umieszczenie więcej niż jednej soczewki na jego tylnym korpusie. Jeśli tak jest w Twoim telefonie – możesz być pewien, że twój aparat posiada taka funkcję. Jak włączyć tę funkcję?
Po wejściu w moduł kamery ujrzysz na dole podziałkę oznaczającą szerokość kąta. Zazwyczaj liczba 1 oznacza najbardziej naturalny punkt widzenia. Jeśli przesuniesz palcem w lewo, możesz odkrywać kolejne tryby szerokiego kąta, włącznie do ultraszerokiego. Przykład z telefonu Relme 8 pokazuje, jak zmienia się obraz przy kącie 0,6, w stosunku do 1.
Najlepsze telefony z obiektywem szerokokątnym
Obecnie niemal każdy producent ma w swojej ofercie aparaty z szerokim kątem, i to w różnych przedziałach cenowych. Właściwie każdy znajdzie więc coś dla siebie. Jakoś zdjęć w telefonach z aparatem szerokokątnym zależy od wielu czynników. Jednym z kluczowych jest rozdzielczość aparatu. Do liderów wśród aparatów do zdjęć należy zaliczyć flagowe modele topowych brandów. Na przykład:
– Samsung Galaxy S24 Ultra
– iPhone 15 Pro Max
– Google Pixel 8.
A co, jeśli Twój telefon nie ma aparatu szerokokątnego?
Nic straconego! Do telefonów istnieją akcesoria fotograficzne, które znacząco poprawią ich osiągi. Możesz dokupić więc zewnętrzny obiektyw szerokokątny, teleobiektyw, lub nawet obiektyw do makrofotografii!