Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Akcesoria samochodowe do smartfona

Porady

Akcesoria samochodowe do smartfona

Jak rozsądnie korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem? Kilka godzin jazdy samochodem to za dużo, aby rozstać się ze swoim smartfonem. Telefon w aucie potrzebny jest nam do wszystkiego: od nawigacji, przez słuchanie muzyki, rozmowy, maile i wiadomości… Jak używać go w sposób gwarantujący bezpieczeństwo i efektywność? Oto najważniejsze akcesoria samochodowe, które będą w tym pomocne.

Dzięki im poczujesz się jak kierowca bolidu F1!

Smartfony stały się nieodzowną częścią naszego życia, pomagając nam w różnych zadaniach i zapewniając natychmiastową łączność, gdziekolwiek się znajdujemy. Z rosnącym poleganiem na smartfonach nie dziwi fakt, że znalazły one swoje miejsce także w naszych samochodach. W dzisiejszym szybkim tempie życia, potrzeba akcesoriów do smartfonów w samochodach stała się bardziej powszechna niż kiedykolwiek wcześniej.

Wyobraź sobie świat, w którym twój smartfon płynnie integruje się z twoim samochodem, tworząc spersonalizowane doświadczenie podczas jazdy. Od nawigacji po nieznanych drogach, przez możliwość łączenia się z pracą i łączność w trakcie podróży, po stworzenie odpowiedniej atmosfery i uprzyjemnianie jazdy. Akcesoria do smartfonów zrewolucjonizowały sposób, w jaki podróżujemy i współdziałamy z naszymi pojazdami. Oto kilka nieodzownych akcesoriów, które każdy kierowca mieć powinien.

Uchwyt samochodowy

Jednym z najpopularniejszych akcesoriów do smartfonów w samochodach jest uchwyt samochodowy na telefon. To proste, a jednocześnie genialne urządzenie umożliwia bezpieczne przymocowanie twojego smartfona do deski rozdzielczej lub przedniej szyby, zapewniając łatwy dostęp do aplikacji nawigacyjnych, listy odtwarzania muzyki i rozmów bez użycia rąk. Minęły czasy szukania telefonu podczas jazdy lub ryzykowania wysokiej kary za korzystanie z niego bez rozwiązania typu „hands-free”. 

Uchwyt uchwytowi nie równy

Z pewnością przerabiałaś / -eś już niejeden typ uchwytów na telefon. Być może niektóre z nich wyrzuciłeś zaraz po zakupie, inne z kolei służyły Ci miesiące a może nawet lata. Co sprawia, że jeden uchwyt jest lepszy niż drugi? Niestety nie ma na to jednej, jasnej reguły. Na pewno cena może być tutaj podpowiedzią, jednak nie zawsze jest ona miarodajna. Liczy się dobrze dopasowanie telefonu do samochodu, które będzie gwarantować stabilność i trwałość układu.

Przy wybirze warto wziąć pod uwagę miejsce mocowania. Istnieją trzy sposoby mocowania uchwytów do samochodu:

  1. Na kratkę nawiewu (nie integrujące w konstrukcję ale zależne od budowy kokpitu)
  2. Na szybę (Przyssawka, która chyba najczęściej zawodzi)
  3. Na kokpit (Przyklejany uchwyt, który jest najtrwalszy, ale wiąże się z ingerencją w estetykę samochodu)

Ważne jest także to, w jaki sposób uchwyt łączy się z telefonem. Najczęściej są to różnego rodzaju uniwersalne klipsy, jednak coraz częściej wykorzystuje się rozwiązania wykorzystujące magnes. Zapewniają one elastyczność i bardzo często są zintegrowane z ładowarką, wykorzystując ładowanie indukcyjne (ich plusem jest rezygnacja z kabla). 

Bluetooth – rewolucja w akcesoriach dla smartfonu w samochodzie

Akcesoria do smartfonów mogą przekształcić twój samochód w inteligentne centrum na kółkach. Jednak wszystkie one korzystają z technologii, która zrewolucjonizowała komfort prowadzenia samochodu: chodzi oczywiście o transmisję danych przy użyciu bluetootha. Od bezprzewodowych podstawek do ładowania po zestawy radio i zestawy głośnomówiące, te akcesoria umożliwiają bezproblemowe połączenie twojego telefonu z systemem multimedialnym samochodu, pozwalając na kontrolę muzyki, odbieranie połączeń, a nawet wysyłanie poleceń głosowych w łatwy sposób.

Zestaw głośnomówiący do samochodu

Zestaw głośnomówiący to podstawowe – zaraz po uchwycie samochodowym – akcesorium na telefon w samochodzie. Być może Twój samochód ma zintegrowanym zestaw. Wówczas, aby z niego skorzystać jedyne co musisz zrobić to sparować go ze swoim smartfonem. Jeśli jednak nie posiadasz takiej możliwości, możesz zestaw głośnomówiący zainstalować jako osobne akcesorium. Warto przy okazji nadmienić, że zestaw głośnomówiący to nie jest to to samo co zestaw słuchawkowy. Jest to po prostu głośnik ze zintegrowanym mikrofonem, który umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych bez trzymania telefonu w ręku. Bardzo często zestaw głośnomówiący będzie zintegrowany z radiem samochodowym.

Jak wybrać zestaw głośnomówiący do samochodu?

Najważniejszą funkcją tego akcesorium do smartfona jest po prostu umożliwienie rozmowy. Potrzebujemy do tego odpowiednią moc i sposób mocowania mikrofonu, tak aby nasz głos był zbierany bez szumów i z odpowiednią siłą. Najczęściej mikrofon instalowany jest do klapy osłony przeciwsłonecznej. Głośnik montowany jest w wybranym miejscu na kokpicie. Często zestawy używają głośników wykorzystywanych przez radio samochodowe. Najbardziej kłopotliwy jest chyba sposób zasilania zestawu, który musi najczęściej bywa na stałe podłączany do gniazda zapalniczki. Zazwyczaj klasyczne urządzenia Bluetooth mają kluczowe przyciski – do odbierania oraz odrzucania połączeń, a także do sterowania poziomem głośności. Często zestawy głośnomówiące są połączone z kolejnym akcesorium popularnym wśród zmotoryzowanych użytkowników telefonów:

Jak korzystać z radia podczas jazdy samochodem?

Wbrew pozorom nie jest to banalne pytanie. Dotyczy bowiem wielu użytkowników, którzy poruszają się samochodami pamiętającymi jeszcze czasy sprzed rewolucji technologicznej. Dla wielu muzyka w aucie to podstawa, podróż dzięki niej nabiera zupełnie innego smaku. Kiedyś były kasety, potem CD, a następnie odtwarzacze MP3 podłączane do radia za pomocą wyjścia AUX (mini jack lub USB). Wciąż możesz korzystać z tych rozwiązań, możesz też podłączyć swój smartfon za pomocą kabla. Jeśli jednak Twoje radio nie posiada takiej możliwości, albo zależy ci na bezprzewodowej transmisji – możesz skorzystać z transmitera FM.

Transmiter FM – perfekcyjne akcesorium dla smartfonów w samochodzie

Transmitery FM to kompaktowe akcesoria samochodowe, dzięki którym możesz odtwarzać muzykę ze swojego smartfona na samochodowym radiu. Transmiter łączy się z radiem wykorzystując fale radiowe FM, natomiast z telefonem – najczęściej – poprzez bluetooth. Zdarza się także, że transmiter umożliwia połączenie ze smartfonem  przez gniazdo USB lub wtyczkę typu minijack. Transmitery FM z reguły wykorzystują ładowanie przez gniazdo zapalniczki – i w nich instaluje się je w samochodzie. Transmitery bywają rozbudowane o zestaw głośnomówiący oraz hub do ładowania innych akcesoriów – i jako takie stanowią bardzo centralne urządzenie w zestawie samochodowym. 

Jak podłączyć transmiter FM? 

Po podłączeniu do prądu należy sparować urządzenie z radiem. W tym celu trzeba wybrać jedną częstotliwość i ustawić ją jako wspólną dla transmitera i radia. Następnie trzeba do transmitera podłączyć telefon lub tablet – jak powiedzieliśmy wcześniej, najlepiej za pomocą technologii Bluetooth i dedykowanej aplikacji. Na rynku jest bardzo dużo wątpliwej jakości transmiterów, od nieznanych producentów, które nie gwarantują poprawnego działania i czystego dźwięku. Nie warto oszczędzać na tym zakupie – lepiej wydać nieco więcej i kupić urządzenie z pewnego źródła z możliwością zwrotu. 

Ładowanie telefonu w samochodzie

Oczywiście ten artykuł nie może obyć się bez wspomnienia o ładowarce. Przy stałym korzystaniu z nawigacji, odtwarzacza muzyki, oraz wielu innych aplikacji na telefon – urządzenie to nie podział zbyt długo bez dodatkowego źródła ładowania. Właściwie dzisiaj standardem jest, że wyruszając w podróż nasz telefon podłączamy na stałe do prądu. W tym zakresie również rynek oferuje nam szeroki, niemal nieskończony wybór. Od ładowarek spełniających wymagania Fast / Quick Charge, przez rozbudowane huby do ładowania kilku urządzeń naraz, po ładowarki indukcyjne

Ekran przezierny czyli HUD (Head Up Display)

Integracja smartfonów i samochodów to dziedzina ciągłego rozwoju, z nowymi innowacyjnymi akcesoriami, które regularnie trafiają na rynek. Czy to elegancka bezprzewodowa ładowarka czy nowoczesny wyświetlacz HUD (Head-Up Display), te akcesoria nie tylko uzupełniają nasze smartfony, ale także wzbogacają nasze doświadczenia podczas jazdy.

Ekran Head-Up Display (w skrócie HUD, po polsku zwany wyświetlaczem przeziernym) został wynaleziony na potrzeby pilotów myśliwców, którzy muszą podejmować decyzje o locie w ciągu ułamków sekund. Wyświetlacz HUD rzuca obraz na przezroczystą szybę, dzięki informacje na nim wyświetlane nie odwracają uwagi od toru lotu. Rozwiązanie to coraz częściej jest przenoszone do branży motoryzacyjnej. Obecnie oferuje się je jako dodatkowy element podnoszący bezpieczeństwo i status samochodu. Jest to niezwykle ciekawa i godna polecenia funkcja, faktycznie zwiększająca bezpieczeństwo. Na rynku pojawiły się więc rozwiązania zewnętrzne, korzystające ze złącza OBD2 lub wbudowanego modułu GPS. Są też dostępne urządzenia zintegrowane ze smartfonami.

Kamery samochodowe działające z telefonem

Kolejnymi akcesoriami samochodowymi, które przebojem wdarły się na rynek motoryzacyjny są wideorejestratory. O ich przydatności przekonał się już niejeden użytkownik, który dziękinim był w stanie udowodnić swoją niewinność, lub zarejestrować niebezpieczne zachowanie innych kierowców. Na ogół kamerki samochodowe instalowane są na stałe. Wiele z nich można połączyć i obsługiwać z pozycji smartfona (za pomocą przewidzianej przez producenta aplikacji). Dzięki temu rozwiązaniu znacznie szybciej, korzystając z podglądu na telefonie, znajdziesz zarejestrowany fragment nagrania, pobierzesz plik i wyślesz do zainteresowanych służb. 

Istnieje również korzystania z telefonu jako rejestratora. Jest to jednak niezbyt wygodne rozwiązanie, polecane w zasadzie tylko w przypadku braku kamery. Na przykład, kiedy używasz wypożyczonego auta i zależy ci na rejestracji przebiegu podróży. Aby zamienić swój smartfon w akcesorium wideorejetratora – należy pobrać jedną ze służących do tego aplikacji (na przykłąd:  DailyRoads Voyager czy swojski Rysiek). 

Akcesoria samochodowe współpracujące z telefonem to rynek burzliwie i szybko się rozwijający. Jest odpowiedzią na rosnące potrzeby kierowców, warto więc śledzić i korzystać z nowości, aby jeszcze bardziej cieszyć się jazdą (i zapewnić sobie bezpieczeństwo). 

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.