Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Akcesoria dla filmowca mobilnego

Porady

Akcesoria dla filmowca mobilnego

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych do nagrywania filmów. Dzięki temu każdy może stać się filmowcem i tworzyć ciekawe filmy z różnych wydarzeń i miejsc. Jednak, aby uzyskać profesjonalny efekt, warto zaopatrzyć się w akcesoria dla filmowca mobilnego. W tym artykule przedstawimy najważniejsze z nich.

Dobór akcesoriów zależy od tego, jaki materiał filmujesz. Inne wymagania będą mieli twórcy wywiadów, inni osoby rejestrujące aktywności w outdorze. Niektóre firmy oferują już nawet specjalne zestawy akcesoriów przeznaczonych dla filmowca. Można kupić je za 200 – 300 zł. Znajdziesz w nich najczęściej: statyw, mikrofon, światło, czasem dodatkowy rig.

Niektóre z akcesoriów dla filmowca pokrywają się z akcesoriami dla fotografów, tak jak statyw, filtry lub obiektywy. Są jednak takie, które przeznaczone są wybitnie do filmu.

Akcesoria dla filmowca: statyw

Podstawowym akcesorium dla każdego mobilnego filmowca jest statyw. Dzięki niemu unikniemy trzęsienia kamery i uzyskamy stabilne ujęcia. Na rynku dostępne są różne modele, które można dopasować do swoich potrzeb. Warto zwrócić uwagę na materiał wykonania, nośność oraz regulację wysokości. Statyw do obowiązkowe akcesorium dla tiktokerów, youtuberów i instagramerów, którzy planują statyczne ujęcia, najczęściej wywiady, a także duże zbliżenia. Jednak kiedy myślisz o bardziej dynamicznych ujęciach, znacznie bardziej docenisz riga i gimbala. 

Rig

Rig to kolejne popularne akcesorium dla mobilnych filmowców. Jest to specjalna konstrukcja, która pozwala na polepszenie ergonomii i wygody użytkowania naszego urządzenia mobilnego. Rigi gwarantują nam stabilny uchwyt w wybranej przez nas pozycji (pionowej lub poziomej), jest też nieodzowny, jeśli chcemy do telefonu doczepić inne zewnętrzne urządzenia (takie jak, światło, mikrofon, powebank) – bez utraty tego, co w telefonie najważniejsze – czyli jego mobilności. Rigi dostępne są w różnych rozmiarach i konfiguracjach, co pozwala na dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb. W ten sposób możemy uzyskać jeszcze lepsze efekty podczas nagrywania filmów. 

Gimbal

Gimbal to specjalne urządzenie, które pozwala na uzyskanie płynnych i stabilnych ujęć podczas ruchu kamery. Gimbale zapewniają nie tylko stabilność podczas nagrywania filmów, ale także ułatwiają ruch kamery, co pozwala na uzyskanie ciekawszych ujęć. Na rynku dostępne są różne modele gimbali, które można dopasować do swojego urządzenia mobilnego.

Akcesoria dla filmowca: mikrofon

Dźwięk jest równie ważny jak obraz, dlatego warto pomyśleć o zakupie mikrofonu. Wbudowany mikrofon w telefonie nie zawsze zapewnia dobrej jakości nagrania dźwięku, zwłaszcza w trudnych warunkach. Mikrofon zewnętrzny pozwala na uzyskanie czystego i wyraźnego dźwięku. Na rynku dostępne są mikrofony kierunkowe, lapelowe oraz bezprzewodowe. Ich dobór zależy od profilu Twojej działalności. Przy wywiadach lepiej sprawdzą się mikrofony krawatowe, natomiast przy filmach dynamicznych dobrze zaopatrzyć się w mikrofon nakamerowy ze specjalną osłoną wiatrową. 

Oświetlenie

Dobra jakość obrazu zależy także od odpowiedniego oświetlenia. W pomieszczeniach słabo oświetlonych lub wieczorem, warto zaopatrzyć się w lampy LED, które pozwolą na uzyskanie jasnego i wyraźnego obrazu. Istnieją także specjalne pierścienie oświetleniowe, które są bardzo popularne wśród influencerów. Dają one niesamowicie naturalne, miękkie światło. Lampy można zamocować na rigu. Jednak ich użycie będzie dość szybko wymagało dodatkowych zasobów energii. W tym celu, dobrze przemyśleć zaopatrzenie naszego telefonu w dodatkowy powerbank.

Powerbank

Zbyt mała pojemność baterii to bolączka każdego użytkownika smartofna. Ci, którzy używają go do filmowania nie potrafią sobie wyobrazić życia bez dodatkowego powerbanka. Najlepiej mieć taki, który pozwoli na szybkie naładowanie urządzenia. Warto zwrócić uwagę na pojemność baterii i ilość portów USB a także – o czym wie mało osób – czy bateria jest litowo-jonowa, czy litowo-polimerowa. Baterie litowo-polimerowe wykazują większą odporność na niskie temperatury.

aplikacje dla filmowców: obiektywy

Nie zapomnijmy o niemal najważniejszym: obiektywach. Mogą one sprawić, że nasz niepozorny aparat zmieni się w naprawdę profesjonalny sprzęt. Jeśli chcemy uzyskać ciekawe efekty i zmienić perspektywę, zewnętrzne obiektywy będą niezbędne. Dzięki nim możemy uzyskać większy kąt widzenia, bardziej rozmyte tło lub zbliżyć obiekt. Na rynku dostępne są obiektywy szerokokątne, makro, teleskopowe a nawet obiektywy do mikrofotografii. 

Wodoodporne etui

Jeśli nagrywamy filmy w trudnych warunkach, na przykład podczas uprawiania sportów wodnych lub podczas deszczu, warto zaopatrzyć się w wodoodporne etui na telefon. Dzięki temu nasze urządzenie będzie chronione przed zalaniem, co pozwoli nam na bezpieczne nagrywanie filmów nawet w trudnych warunkach.

NIe zapomnij o aplikacjach na telefon

Akcesoria dla mobilnych filmowców to potężne narzędzie zmieniające mały telefon w profesjonalną kamerę. Wybierając je, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, dostępność na rynku oraz ich funkcjonalność. Ale to nie jedyne narzędzia, które pozwolą na uzyskanie profesjonalnego efektu. Oprócz gadżetów do twojej dyspozycji jest olbrzymia liczba aplikacji mobilnych. Dzięki temu asortymentowi Twoje filmy staną się jeszcze ciekawsze i bardziej atrakcyjne dla widzów.

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.