Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Mały smartfon – ale wariat! 

Porady

Mały smartfon – ale wariat! 

Rozmiar nie ma znaczenia? Tak mówią! Ale większość i tak ma w tej materii wyrobione zdanie. Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią duże telefony i tych, którzy od zawsze wybierają jak najmniejsze smartfony na rynku. Niezależnie od tego w jakiej grupie się znajdujesz – przeczytaj ten artykuł. A może zmienisz zdanie?

W świecie mobilnej technologii, jednym z najważniejszych kryteriów wyboru smartfona jest jego rozmiar. Przeszliśmy długą drogę od czasów, gdy telefony były wielkimi cegłami, do dzisiejszych dni, kiedy producenci konkurują o to, kto stworzy najmniejszy, ale nadal funkcjonalny smartfon. Ja akurat od zawsze wybierałem te najmniejsze. Doceniam walory dużego telefonu, potęgę obrazu i baterii… ale nie da się biegać, jeździć na rowerze, kręcić tricki na desce czy robić wszystkie te szalone rzeczy z cegłówką w kieszeni! A może właśnie to dopiero jest szalone? W tym artykule zgłębimy tajemnice małych smartfonów!

Co to właściwie znaczy mały smartfon?

Definicja „małego” smartfona może się zmieniać w zależności od aktualnych trendów, ale obecnie możemy określić go jako urządzenie, które mieści się wygodnie w jednej dłoni. Współczesne rozmiary smartfonów wahają się od 4,5 do 6,5 cala, ale istnieją również modele o rozmiarach poniżej 4 cali, które zyskują na popularności wśród pewnej grupy użytkowników.

Jak mały smartfon przekłada się na:

 • Wielkość baterii:
  Małe smartfony mają zazwyczaj mniejsze baterie niż ich więksi odpowiednicy. Oznacza to, że mogą wymagać częstszego ładowania, zwłaszcza przy intensywnym korzystaniu z funkcji.
 • Jakość zdjęć:
  Tutaj nie zawsze mniejszy jest gorszy. W niektórych przypadkach małe telefony wyposażone są w zaawansowane aparaty, które pozwalają robić doskonałe zdjęcia. To zależy od producenta i modelu.
 • Rozdzielczość ekranu:
  Małe telefony z reguły mają niższą rozdzielczość ekranu, ale czy wpływa to znacząco na jakość wyświetlanych treści? Dla większości użytkowników całkowicie wystarczająca jest rozdzielczość rzędu HD a współczesne małe smartfony bez problemu nam ją zapewniają. W dodatku nowoczesne ekrany OLED o niewielkich rozmiarach potrafią zapewnić naprawdę imponującą jakość obrazu.

Komu przyda się mały smartfon? Jakie ma funkcjonalności?

Małe telefony zyskują uznanie wśród osób, które cenią mobilność i wygodę. Są doskonałe dla tych, którzy nie chcą nosić dużego i ciężkiego urządzenia. Idealnie sprawdzają się podczas biegania, podróży, lub dla osób o mniejszych dłoniach. Mimo mniejszych rozmiarów, wiele małych telefonów oferuje pełen zakres funkcji smartfonów, takie jak dostęp do aplikacji, nawigacja GPS, aparaty fotograficzne i wiele innych. Istnieje trend, aby smartfony kompaktowe niczym nie ustępowały swoim większym braciom. 

Jakie zalety ma mały smartfon?

Jak wspomniano wyżej, do największych zalet małych smartfonów należą mobilność i ergonomia. Co konkretnie wskazują zwolennicy małych telefonów?

 • Mobilność:
  Łatwość przenoszenia i obsługi sprawia, że małe telefony są idealne dla osób w ciągłym ruchu.
 • Ergonomia:
  Dla wielu osób mniejszy rozmiar oznacza bardziej komfortowe trzymanie i obsługę. Wyznacznikiem małego smartfona jest dla nich to, czy da się go obsłużyć jedną ręką. Dla innych wyznacznikiem jest fakt, czy można go zmieścić w kieszeni spodni czy w małej torebce.
 • Niezawodność:
  Istnieje pogląd, że dzięki mniejszej ilości skomplikowanych komponentów, małe telefony mogą być bardziej wytrzymałe i mniej podatne na uszkodzenia.
 • Ekonomiczność:
  Ten argument przybiera różne formy. Według jednych mniejszy wyświetlacz zużywa mniej energii. Jednak równie dobrze można by odwrócić to zdanie twierdząc, że mniejszy telefon – to przecież także mniejsza bateria!
 • Cena:
  Z reguły jednak cena mniejszych smartfonów bywa niższa niż modeli o większych rozmiarach.

Jakie wady ma mały smartfon?

Przyjrzyjmy się teraz wadom:

 • Mniejsza bateria:
  Brzmi znajomo? Tak jest! Krótszy czas pracy na baterii to jedna z głównych wad małych smartfonów.
 • Mniejszy ekran:
  Mniejszy ekran może sprawić, że korzystanie z niektórych aplikacji lub przeglądanie treści staje się mniej komfortowe.
 • Mniej miejsca na komponenty:
  W małych telefonach może być mniej miejsca na podzespoły, co może wpłynąć na wydajność i możliwości rozszerzenia.
 • Gorszy komfort gry:
  Mniej wygodna obsługa niektórych aplikacji i gier mobilnych to koronny argument przeciwników. I tutaj trudno zaprzeczyć. Małe telefony zdecydowanie nie są dla graczy! (Czytaj także: Jaki telefon do gier wybrać?)

Najlepsze małe smartfony na rynku

Jakie są bestsellery wśród małych telefonów? Panuje pogląd, że małe smartfony ustępują swoim większym wersją technologicznie. Faktycznie segment telefonów kompaktowych to nie Jets miejsce, gdzie odbywa się główna walka gigantów o nowoczesne technologie. To raczej miejsce, gdzie dobrze sprawdzone rozwiązania znajdują swoje godne zastosowanie. Rynek małych smartfonów ze średniej półki ma się całkiem nieźle. Jakie marki wiodą na nim prym?

Zacznijmy od Appla.

Wśród modeli z iOS-em są evergreeny i classiki, takie jak Apple iPhone SE (2022 i wcześniejsze odpowiedniki) oraz Apple iPhone 13 mini. Rozczarowuje niestety fakt, że gigant z Sillicon Valley nie kontynuuje tej linii. Podczas ostatniej premiery iPhonów (wrzesień 2023) brak jest już modeli o wielkości poniżej 6 cali.

Małe smartfony na Androidzie

Wśród fanów androida również jest w czym wybierać. Na pochwałę zasługuje model Asusa: Asus ZenFone 9. Ten mały smartfon zaskakuje parametrami, zwłaszcza pojemnością baterii (4300 mAh). Śmiało więc można powiedzieć o nim: mały ale wariat! Warte uwagi są też Google Pixel 6a czy wcześniejsze jego wersje lub modele Sony w wersji Xperia Compact

Telefony składane od Samsunga.

Nie sposób wspomnieć też o telefonach składanych, które z definicji wchodzą w kategorię małych smartfonów. W grupie tej wybija się zwłaszcza Samsung ze swoimi telefonami typu Flip i Fold. Samsungi Galaxy Z Flip 4 czy Galaxy Z Flip 5 mimo, że ma ekran powyżej 6 cali wielkości – po złożeniu spokojnie może być nazwany małym telefonem.

Trendy na rynku skupiają się na tworzeniu małych smartfonów o wydajności zbliżonej do większych modeli oraz na innowacyjnych rozwiązaniach w dziedzinie aparatów fotograficznych. Producentom zależy na zachowaniu funkcjonalności przy zachowaniu niewielkich rozmiarów, co stanowi wyzwanie technologiczne. Mogą więc być doskonałym wyborem dla osób ceniących mobilność i kompaktowość.

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.