Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Karta medyczna w telefonie

Porady

Karta medyczna w telefonie

Karta medyczna w telefonie może uratować Ci życie. Dlatego poprawne jej wypełnienie to Twoja najlepsza polisa. Z tego tekstu dowiesz się jak to zrobić.

Jeśli jesteś aktywny i uprawiasz sporty – zwłaszcza te ekstremalne to z pewnością zdajesz sobie sprawę z ryzyka na jakie narażasz się podczas tej aktywności. Większość sportów outdoorowych określa się jako aktywności podwyższonego ryzyka. Oznacza to, że ich uprawianie wiąże się z większym prawdopodobieństwem wypadku zagrażającego zdrowiu a nawet życia. Za ideą karty medycznej stał prosty fakt społeczny – większość nas nie rozstaje się ze swoimi telefonami. Mamy je zawsze przy sobie. 

Kto ma dostęp do karty medycznej w Twoim telefonie?

Założenie karty medycznej jest proste: ma jak najszybciej udostępniać informacje o stanie Twojego zdrowia osobom, które w razie jego zagrożenia będą udzielać Ci pomocy w sytuacjach alarmowych. Karta medyczna ma być więc dostępna zawsze. Także wtedy, kiedy telefon jest zablokowany, a z jego posiadaczem nie można sie w żaden sposób skomunikować. Najczęściej z karty medycznej korzystają służby medyczne. Według wszelkich statystyk na miejsce wypadku jako pierwsi najczęściej przybywają strażacy. To oni, albo ratownicy medyczni udzielają pierwszej pomocy. Ale mogą to być również przypadkowi przechodnie. 

Jak sprawdzić informacje zawarte w karcie medycznej?

Kartę medyczną można ustawić zarówno w telefonach komórkowych z systemem IOS, Apple oraz Android.

Aby skorzystać z tej funkcji należy:

 • Na ekranie blokady odnaleźć pozycję: „ALARMOWE”.
 • Stuknąć w ekran. Zobaczymy cyfry do wyboru.
 • U dołu ekranu znajduje się pozycja: „KARTA MEDYCZNA”.

Co znajduje się w informacjach medycznych?

Karta medyczna zawiera ważne informacje dotyczące osoby poszkodowanej: 

 • Imię i Nazwisko: 

Informacja o tym jak masz na imię może ratownikowi pomóc w nawiązaniu kontaktu. W razie urazów neurologicznych również będzie łatwiej je rozpoznać. 

 • Zdjęcie:

Załączenie zdjęcia pozwoli szybko zweryfikować, czy osoba poszkodowana to właściciel telefonu.

 • grupę krwi:

W przypadku dużej utraty krwi to kluczowa informacja dla ratowników i lekarza przygotowującego się do nagłej operacji ratującej życie. 

 • regularnie zażywane leki: 

Informacje o zażywanych środkach farmakologicznych mogą być kluczowe przy wyborze bezpiecznego sposobu leczenia. Jest to szczególnie ważne przy lekach na nadciśnienie.

 • zdiagnozowane alergie:

Informacje te mogą być pomocne w znalezieniu przyczyny wypadku (np. podczas wstrząsu anafilaktycznego), a także pozwolić wyeliminować leki, które wzbudzą niepożądaną reakcję.

 • wzrost i waga: 

Pozwolą m.in. zweryfikować tożsamość osoby, ale także dobrać właściwe dawki leków.

 • status dawcy organów:

To ważna informacja o decyzji osoby poszkodowanej w sytuacji ostatecznej – kiedy jej organy mogą uratować czyjeś inne życie. 

 • o osobie, z którą należy się skontaktować w nagłym wypadku.

Jak włączyć kartę medyczną w telefonie iPhone?

Aby uzupełnić i ustawić kartę medyczną w iphonie otwórz „Ustawienia”, a następnie stuknij kolejno opcje „Zdrowie” > „Karta medyczna”. Potem stuknij opcję „Edycja”. 

Aby informacje były dostępna z zablokowanego ekranu, włącz funkcję „Pokazuj przy blokadzie”. 

Aby udostępnić swoją kartę medyczną służbom ratunkowym, włącz opcję „Udostępnij podczas połączenia alarmowego”. W sytuacji, gdy wykonujesz połączenie lub wysyłasz wiadomość tekstową do służb ratowniczych, Twoje informacje będą  automatycznie udostępniona.

Jak włączyć informacje medyczne w telefonach z Androidem?

W telefonach z Androidem informacje o stanie zdrowia są ukryte w aplikacji „Bezpieczeństwo osobiste”. Można w niej zapisywać i udostępniać informacje o Twoim zdrowiu, W telefonach z nowszym Androidem (12 i nowszych) aplikacja może automatycznie kontaktować się ze służbami ratunkowymi.

Uzupełnianie aplikacji Bezpieczeństwo krok po kroku:

 • Na telefonie otwórz aplikację Bezpieczeństwo .
 • Zaloguj się na konto Google.
 • Kliknij Ustawienia.
 • Kliknij Informacje medyczne wybierając odpowiednią pozycję.
 • Aby informacje alarmowe były wyświetlane na zablokowanym ekranie, kliknij Pokazuj, gdy urządzenie jest zablokowane > Pokaż przy blokadzie.

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem? 

Na codzień wszystko fotografujesz już smartfonem? Super! A czy próbowałeś już robić zdjęcia gwiazd telefonem? Jeśli tak – to wiesz, że nie jest to bułka z masłem! Aparaty fotograficzne w naszych telefonach robią coraz lepsze zdjęcia. Kiedy chcemy dokumentować różne

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.